Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Co víme o pávech aneb poznejte život zvířecího drahokamu
Páv a jeho život
Obecný termín páv označuje rod ptáků. Do něj patří konkrétně dva druhy, a to Páv korunkatý a Páv zelený. Tímto výrazem se také označuje jediný zástupce rodu Afropavo, kterým je Afropavo congensis, česky Páv konžský.
Patrně nejznámějším reprezentantem této skupiny je Páv korunkatý. Jde o živočicha vážícího až 6 kg, s celkovou délkou až 115 cm, v případě připočítání ocasních per má délku až 225 cm.
Páv korunkatý žije v polygamním uskupení, které tvoří vždy jeden kohout a 4 až 5 slepic. Jedná se o všežravce. Běžný paví jídelníček tvoří semena, rostliny, ale i hmyz a jiní bezobratlí. Ochotně si páv pochutná dokonce i na různých obojživelnících a plazech. Paví samice jsou dobrými matkami a na vejcích sedí 28 až 30 dní.
Pochází sice z Indie a Srí Lanky, kde jsou jejich domovem především listnaté lesy, křoviny a travnaté porosty. Ale v současnosti se úspěšně adaptoval doslova po celém světě, a to i v divočině. Cíleně se také chová v rámci zájmového chovu, a to velmi úspěšně také u nás, neboť chov není nijak komplikovaný.
Páv v užitkovém chovu
Využívá se primárně coby pták okrasný. Kromě zoologických zahrad bývají pávi k vidění také v řadě zámeckých parků. Tato záliba má kořeny staré dokonce již více než 3000 let, první zmínky o chovu pocházejí z období éry starých Řeků a Římanů. V dřívějších dobách byl vnímán jakožto potvrzení sociálního statusu svého majitele.
Chov měl nicméně i rozměr užitkový – páv sloužil i pro přípravu pokrmů na slavnostních hostinách. To ostatně není nijak výjimečné. Dodnes byste právě tohoto opeřence našli například na štědrovečerním stole v Argentině. Za pravou delikatesu jsou považovány i paví jazýčky a dokonce mozečky.
Impozantní vzhled se však zasazuje o to, že tento oživlý drahokam si mnoho z nás jen tak představit na talíři jednoduše nedokáže. Samotné maso je ostatně houževnaté, tuhé a poměrně málo chutné. A je tak pravděpodobné, že i na slavnostních tabulích pokrm plnil spíše roli dekorace.
Symbolický význam pávů
Sám páv si je ostatně svých vzhledových předností dobře vědom, což do češtiny přineslo i známé přirovnání. Proč se vlastně říká, že je někdo pyšný jako páv? Jak na svých stránkách vysvětluje například pražská ZOO, která rovněž pávy ve svých expozicích má? Vychází to z pozorování samce při takzvaném toku.
Právě v době rozmnožování totiž samcům narostou prodloužené nadocasní krovky, které jsou velmi barevně výrazné s typickými „oky“. Sameček je pak roztahuje, zvedá a potřásá jimi. Tento paví „tanec“ slouží k přivábení samičky.
Není tak divu, že impozantní zvíře lidstvo přitahuje a jeho jedinečný vzhled si vykládá různými způsoby. Pávům je napříč historií přisuzována poměrně široká škála skrytých významů.
Páv jako symbol sebevědomí i krásy
Ze symbolického hlediska může toto zvíře může odrážet celou řadu vlastností, jako je vitalita, ušlechtilost, sebevědomí, ale zejména i sexualita. Jde též o zpodobnění velkorysosti, dlouhověkosti a soucitu.
O pávech se traduje, že pokud zemře jejich životní partner, umírají také oni sami. Proto bývají pokládáni také za zosobnění věrnosti. Možná překvapivé bude i pro mnohé to, že jsou symbolickým zobrazením integrity a nezkorumpovatelnosti.
Rovněž bývá zmiňováno, že se jedná o symbol slunce, světla a dokonalosti. Vzhledem k tomu, že páv svá pestrá pera také pravidelně obnovuje, odráží se to i v přesvědčení, že páv je symbolem jara. Tento přirozený princip navíc vede k tomu, že je považován rovněž za symbol nesmrtelnosti a zmrtvýchvstání.
V křesťanské ikonografii tak symbolizuje dokonce samotného Krista. Alchymisté ho dokonce na toto konto připodobňovali k bájnému Fénixovi. Stejně tak je symbolem víry v to, že vše skončí dobře.
Rovněž představuje dualitu mužského a ženského principu. V solárním principu je odrazem energie Pána boha a v tom lunárním je energií bohyně Héra. Oči zobrazené na chvostu páva bývají vykládány jako oči našeho srdce, či dokonce oči boží.
Nejznámější druhy páva
Páv indický (Pavo cristatus):
Páv indický je národním ptákem Indie a je známý pro svou nádhernou kombinaci barev a vzorů na peří. Samci mají jasně modrozelený šat s nápadnými očními skvrnami na konci ocasních per.
Tyto ocasní pera mohou být až 150 cm dlouhá, tvoříce více než polovinu celkové délky těla ptáka. Během námluv, samci rozprostřou svá ocasní pera do impozantního vějíře, který může měřit až 2 metry široký, a třepotáním per vytváří zvuky, které přitahují pozornost samic. Samice jsou menší a méně výrazné, s hnědavým peřím a kratšími ocasními pery.
Páv indický je všežravec a jeho strava zahrnuje semena, hmyz, malé savce a plazy. Žije v různých typech prostředí, jako jsou lesy, savany a zemědělské oblasti. Tito ptáci jsou také běžně chováni v zoologických zahradách a soukromých sbírkách po celém světě.
Páv zelený, či páv jávský (Pavo muticus):
Páv zelený, který se také nazývá páv jávský, je druh původem ze jihovýchodní Asie. Jeho peří je převážně zelené s modrými a bronzovými tóny. Samci mají dlouhá ocasní pera s očními skvrnami, která jsou méně výrazná než u páva indického.
Ocasní pera mohou dosáhnout až 2 metrů délky, což představuje asi 60% celkové délky těla ptáka. Stejně jako u páva indického, samci používají svá ocasní pera k získání pozornosti samic během námluv.
Pávi zelení žijí v tropických deštných lesích a monzunových lesích a preferují blízkost vody. Jejich strava je podobná jako u páva indického, zahrnuje semena, hmyz, malé savce a plazy. Pávi zelení jsou považováni za ohrožený druh, protože jejich populace klesá v důsledku ztráty přirozeného prostředí a lovu.