Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Papoušek: Co byste o nich měli vědět?
Papoušek
Papoušci jsou velice inteligentní zvířata a dožívají se i několika desítek let. Jejich domovem jsou zejména tropické oblasti jako je Austrálie, Tichomoří, Jižní Amerika, Střední Amerika, ale také třeba Patagonie nebo Nový Zéland. Jejich nejstarší zástupce žil ve starších třetihorách, tedy asi před 45 miliony lety.
Základní charakteristika
Jsou obdařeni neobvykle silným zobákem. Ti větší jím dokonce dokážou překousnout i dráty. Na noze mají dva prsty vzadu a dva ve předu, a jsou tedy perfektně stavěni ke šplhání po větvích.
U papoušků je vzácností způsob přijímání potravy, jako jediní ptáci si totiž umí podávat a přidržovat jídlo nohou. Andulky se dožívají 12–15 let, korely zhruba 20 let. Jsou tady ale i papoušci, kteří žijí pěknou řádku let.
Například takový žako nebo ara se dožívají více než 50 let. Rekordmanem je však kakadu žlutočečelatý, který se dožije i 120 let. U ptáků lze zpravidla rozpoznat samce od samice, u papoušků je to ve většině případů naopak. K rozeznání pohlaví je obvykle nutný laboratorní test.
Co papoušci jedí?
Jejich jídelníček se skládá především z rostlinné stravy. Ovoce a zelenina, které jim dodají důležité živiny, jsou u nich na denním pořádku. V období krmení pro svá mláďata sbírají také hmyz či žížaly.
Jak se papoušci rozmnožují?
U papoušků se tvoří páry na celý život a projevy náklonnosti můžeme pozorovat celý rok, nejen v době páření. Navzájem si proberou peří a nakrmí se. Nemají rádi samotu, a proto když zrovna nehnízdí, můžeme je ve volné přírodě pozorovat ve velkých hejnech.
Papoušci snáší asi 2-5 vajec, ti menší až 8 vajec. Mláďata se líhnou holá a slepá a rodiče je krmí kaší z volete do té doby, než vylétnou z hnízda. Ve většině případech je krmí ještě několik týdnů potom.
Jak jsou na tom s inteligencí?
Papoušci jsou jednoznačně nejinteligentnější ptáci. Mají nejvíce vyvinutý koncový mozek, takže dokážou věrně napodobit jakékoliv zvuky, ba dokonce i lidská slova. Inteligence některých papoušků by se dala přirovnat ke čtyřletému dítěti.
Chcete si pořídit papouška domu?
Ačkoliv se to může zdát, chov papoušků není vůbec jednoduchý. Péče je zhruba stejně náročná jako o malé dítě. Takový papoušek denně vyžaduje pozornost. Když už se někdo rozhodne si ho pořídit, doporučuje se kupovat u osvědčeného chovatele.
Ve zverimexu jsou často neurotičtí, nemocní či bázliví papoušci. Správný chovatel vám ukáže papouščí rodiče, vysvětlí krmení a odpoví vám na každou otázku.
Také se doporučuje si pořídit mládě, protože starší jedinci si hůře zvykají. Abyste papouškovi zajistili ideální prostor, měli byste mít velký byt a minimum pokojových rostlin, protože některé mohou být jedovaté a nechceme aby se zvídavý papoušek otrávil.
Nebezpečí může hrozit i v případě, že máte psa nebo kočku. Zároveň byste měli vědět, že je nestačí zavřít do klece, potřebují pohyb, který byste jim měli každý den dopřát.
A když už jsou v té kleci, ideální je, pořídit jim nějaké hračky a bidýlka, aby se nenudili, anebo si s nimi alespoň povídat, pustit jim televizi či rádio. Pokud se cítí osamoceni, mají ve zvyku si škubat peří, aby se nějak zabavili, a náprava pak není vůbec jednoduchá.
Zajímavosti o papoušcích
- Papoušci mají peří chráněné ochrannou vlastností proti poškození, konkrétně mají pigment odolný vůči bakteriím, a to způsobuje červené, žluté či zelené zbarvení peří.
- V USA existuje kapela Hatebeak, ve které je zpěvákem papoušek žako.
- V 19. století společnost Scotch Whiskey vyškolila 500 papoušků, aby opakovali reklamní slogany a následně je předali do hospod a podniků, aby šířili reklamu.
- Většina papoušků chovaných v domácnostech jsou krmeni zrním a granulemi, ale ve volné přírodě je většina papoušků všežravými. Na Novém Zélandu žije papoušek, který by si poradil i s ovcí.