Objevte fascinující svět sumečků - tajemných ryb s unikátním vzhledem a zvláštními schopnostmi. Přečtěte si o jejich...
Pán Prstenů je celosvětový filmový zázrak

Filmový zázrak
Před dvaceti lety spatřil světlo světa dnes již legendární snímek Pán Prstenů. Přestože jeho režisér Peter Jackson měl v té době za sebou již šest filmů diskutabilní kvality, žádný z jeho předchozích nízkorozpočtových počinů nepředstavoval ze strany Hollywoodských studií tak velkou investici.
S finálním rozpočtem 93 milionu dolarů byl první díl trilogie Pán Prstenů pro studia velkým riskem. Aby byl snímek podobného kalibru komerčně úspěšný je nutné, aby jeho investice byla v konečném zisku alespoň dvakrát tak velká.
Nazvdory všem nesnázím během natáčení předčil film očekávání a dosáhl dechberoucího úspěchu 900 milionů dolarů, čímž obstál proti prvnímu dílu série Harry Potter, která byla uvedena v tentýž rok.
Společnestvo Prstenů v současnosti představuje 69. nejvýdělečnější film všech dob. Jak tohoto gigantického úspěchu Peter Jackson dosáhl? A proč film málem vůbec nevznikl?

Sny stříbrného plátna
Naše cesta začala roku 1968, kdy J.R.R Tolkien prodal práva ke zfilmování svých knih společnosti United Artists. O necelých třicet let později se podařilo dnes již věhlasnému režisérovi Jacksonovi získat práva ke zfilmování trilogie Pán Prstenů.
Problémem bylo, že přestože Jackson držel pevně v rukou unikátní patent činící ho na dobu určitou jediným člověkem, který mohl snímek legálně natočit, potřeboval k realizaci svého snu studio, které by bylo ochotné film zafinancovat.
S projektem byla původně spojena společnost Miramax a bratři Weinsteinové. Miramax chtěl, aby byla celá trilogie zredukována do dvou celovečerních filmů. Když Jackson nesouhlasil, plácli ho přes prsty a zpřísnili své nároky na pouze jeden snímek. Je diskutabilní, zda by vůbec bylo možné literární trilogii vměsnat do jednoho smysluplného filmu, ale Jackson byl odhodlán to zkusit. Než však dostal šanci přišla katastrofa.
Plánovaný rozpočet rychle přesáhl to, co bylo studio ochotné investovat a Peter Jackson se tak ocitl zpátky na nule. Bez peněz. Bez studia. Bez naděje splnit si svůj sen. Náš hrdina byl však odhodlán se nevzdát.
Podle něj bylo fantasy posledním literárním žánrem, kterému nedokázalo stříbrné plátno vdechnout život a tak se rozhodl bojovat. Spolu se svým týmem natočil krátkou dokumentární návnadu, sestávající ze story-boardů, počítačových animací, rozhovorů se scénáristy a počítačovými 3D modely epických bitev.
S tímto krátkometrážním navijákem poté chodil od jednoho studia, ke druhému, dokud se na něj nechytlo studio New Line. Tehdejší ředitel New Line se vysmál přísnosti Miramaxu a dopřál Jacksonovi ne jeden, ale hned tři filmy pro každou z Tolkienových knih.

Šperky a rekvizity
Vysoké náklady se projevily nejen v technice, komplexních efektech a epických bitvách. Peter Jackson a jeho tým jsou dnes již proslulí tím, do jakého detailu byli ochotni zajít. Pokud si vzpomenete na pompézní bitvu o Gondor ve třetím filmu, možná vás překvápí, že mohutné město Minas Tirith bylo ve skutečnosti pouhou replikou vytvořenou z molitanu a sádry.
Některé rekvizity, které nechal Jackson pro film vyrobit mu také na peněžence neulehčily. Příkladem je helma krále Elendila, která zkousla téměř 13 000 dolarů z celkového rozpočtu. Pokud vám tato částka příjde zanedbatelná, zvažte skutečnost, že Elendil se ve snímku objevuje pouze během úvodní sekvence a leckterý jiný režisér by tak raději než rytou železnou helmu zdobenou zlatým reliéfem zvolil levnou plastovou náhražku.
Oproti tomu Andúril, Aragonův meč, který pro něj nechal Elrond znovu vytvořit ze střípků Narsilu, hrál ve filmu daleko podstatnější roli. Bez něj by Aragorn nikdy nepřesvědčil krále mrtvých z hor Dwimobergu, aby bojoval na jeho straně. Původní Adnúril použitý ve filmu, se v roce 2014 vydražil za cenu 437 000 dolarů.
Signifikantní roli ve filmu hraje i přívěšek Evenstar, který daruje Arwen svému milovanému. Zajímavé je to, že šperk Evenstar vymyslel Jackson pro film sám a neměl k němu jakékoliv knižní podklady. Inspirací mu byl Elessar, brož ze zeleného smaragdu, kterou budoucímu králi v knihách daruje Galadriel.
Zatímco Elessar sloužil jako symbolizace Aragonovi cesty přijmout svůj osud a dědictví, Evenstar v sobě obsahuje důvěru a rozhodnutí Arwen obětovat svou nesmrtelnost pro lásku ke svému drahému muži.
