Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Osel je hospodářské zvíře, které nosí náklad.
Osel
Osel je hospodářské zvíře, které nosí náklad. Využívá se také oslí mléko a je často chován v horských oblastech, kde je pro něj větší využití, než třeba pro koně.
Osel a jeho život
Osel patří do čeledi koňovitých. Patří mezi lichokopytníky a měří nejvýše 122 cm. V přírodě žijí ve stádech o dvou až třiceti jedincích. Jejich potrava sestává z trávy, bylin a křovin. Osel byl vždy využíván jako pracovní zvíře.
V divoké přírodě se již dávno nevyskytuje, poslední divocí osli jsou chovaní v zoologických zahradách.
Staří Sumerové používali osly ve válečnictví a mnoho dalších národů rovněž. V Řecku byli považování za magická zvířata a zasvěceni bohyni Hekaté. V Persii byl osel velmi vážen a uctíván.
Osel spí ve stoje a vždy jen tři hodiny. Má výrazné uši oproti koni, kterými vyjadřuje svoje nálady. Oslí uši bývají také symbolem hlouposti. Unese velký náklad, o hmotnosti až do 120 kg a jeho kopýtka jsou uzpůsobeny k chůzi na kamenitém povrchu.
Osel v kultuře
Osel je často zmiňované zvíře i v kultuře. Je součástí několika kreslených pohádek. O medvídkovi Pú nebo se objevuje v pohádce o Shrekovi. Objevil se i ve Snu noci svatojánské a také v básni Král Lávra.
Osel je symbolem Jadranu. Obzvláště v Řecku je v horských oblastech využíván na práci nebo i ježdění. Bývá zobrazován na mnoho uměleckých dílech nebo turistických suvenýrech. Kdysi se hojně využíval na obchodních stezkách mezi různými oblastmi.
Pro křesťany je oslík zvíře, které zahřívalo malého Ježíška v chlévě. Bývají na vánočních trzích, kde si je mohou pohladit děti. V mnoha starozákonních příbězích se osel objevuje jako průvodce svatých.
Oslí mléko se používalo a používá dodnes v kosmetice, má mnoho výživných látek a koupala se v něm už královna Kleopatra. Dnes je oblíbená spíše jeho sušená forma, jako přísada do krémů nebo tělových mlék.
Dodnes se oslí mléko pije, obzvláště z farem a je velmi prospěšné pro zdraví. Čistí krev a obsahuje mnoho vápníků. Dále vitamíny A, E a D.
Osli žijící na farmách jsou též využíváni k hypoterapii. Spolu s koňmi léčí lidskou psychiku. Jsou velmi přínosní pro zdraví pacientů, už jen svou klidnou povahou.
Na Jadranu má v městě Povlja osel také svoji sochu. Konají se zde festivaly a lidové slavnosti. Zajímavé jsou oslí dostihy.
I v Africe využívají osla Masajové nebo obyvatelé Botswany. Je to menší zvíře, než vůl nebo kůň a méně náročné na stravu, zároveň však unese velký náklad a snadno ujde dlouhou vzdálenost po kamenitém terénu.
Druhy osla
Jednotlivé druhy osla se trochu liší. Osel domácí má šedou srst s typickým pruhem na zádech. Někteří bývají i hnědí s černými znaky.
- Osel africký - žije v Africe, Etiopii a Eritreji. Má světle šedou až stříbrnou srst a na nožkách černé proužky. Měří v kohoutku 1,45 metru a živí se kůrou a listy. Projevuje nevíce aktivity v odpoledních a ranních hodinách, přes poledne je velké horko a zvířata i lidé spíše odpočívají. V přírodě žije i divoká populace poddruhu osel somálský nebo osel nubijský. Jsou kriticky ohroženými druhy.
- Osel asijský - je malý a mohutný, se silnou světlehnědou srstí. Žije ve stepích a polopouštích, obzvláště kolem přírodních napajedel. Velký je 1,5 metru a jeho srst má až 25 cm.
- Osel kiang - Na Tibetské náhorní plošině najdete osla s názvem kiang. Je to divoký osel a má výšku 140 cm, srst je světle hnědá s bílými fleky. Žije ve stádech o 5 – 20 kusech. Živí se travou, bylinami, listy a větvičkami keřů. Jsou chováni také v Zoo Brně, Praze, Hodoníně a Plzni.
- Osel poitouský - dorůstá až do výšky 170 cm a váží přes 350 kg. Je tmavě hnědý s černými znaky a jeho srst vypadá jako dredy. Je hustá a bohatá a spadá mu volně podél těla. Pochází ze západní Francie a kdysi sloužil jako tahoun děl.