Zaklínač (The Witcher) je fantasy série knih, kterou napsal polský spisovatel Andrzej Sapkowski. Příběh se odehrává v...
Opice je zvíře, která má vysokou inteligenci

Opice
Opice nebo též primát je zvíře, která má vysokou inteligenci a je člověku nejbližší. Však právě lidé původně pocházejí z opic. Jsou rozšířeny po tropických a subtropických oblastech a je jich nepřeberné množství druhů. Povíme si něco o některých z nich.

Druhy opic
Historie primátů sahá až do doby 60 milionů let zpět, kdy se vyvinuly první druhy opic do dnešní pestré palety druhů. Nejzajímavější a nejznámější jsou bezesporu šimpanzi, gorily, orangutani, lemuři, makakové, paviáni nebo nejmenší opice na světě kosmani.
Žijí ve volné přírodě a také jsou chovány v zajetí v Zoologických zahradách nebo soukromých chovech. Opice žije v tlupě, která má mnoho členů a přísnou hierarchii.

Opice a člověk
Díky své snadné ochočitelnosti a příchylnosti k člověku se opice zapsala hojně do historie člověka. Bývá často zobrazována na různých chrámech, sochách a také figuruje jako božstva. Opice je znamení v čínském kalendáři, jako postava opičího krále Suna Wu Kunga se objevila opičí tématika v literatuře a filmu.
Zajímavý je také hinduistický bůh Hanuman, který je vtělením boha Višnua. Egyptský bůh Thovt bývá také zobrazován s hlavou paviána. Známý je také symbol sošky tří opic, z nichž jedna si zakrývá uši, druhá oči a třetí ústa, které byly původně čínským symbolem pro dobrý a bezproblémový život. Opici si můžete pořídit i jako šperk, bude se vám houpat na uších či krku, je to velmi vtipný doplněk.

Zajímavosti
Šimpanzi sdílí s člověkem 99% DNA. Jsou velmi inteligentní a dokážou se naučit znakovou řeč, stejně jako gorily a komunikovat pomocí jí s lidmi. Dokážou používat nástroje, mají chápavé ruce i nohy. Od lidské ruky je děli jen palec, který má jinou pohyblivost. Opice obecně se dožívají až 50 let.
V Thajsku jsou města, kde žijí makakové společně s lidmi. Dostávají ke krmení ovoce a různou zeleninu a také navštěvují domy, kde často ukradnou potraviny místním. Na soužití s opicemi jsou lidé zvyklí a je to turistická atrakce.
V Japonsku existují opičí lázně, kdy do termálního jezírka s teplou vodou vstupují makakové a koupou se. Okolní krajina je v zimě zasněžená a je to zajímavý pohled. Hierarchie tlupy umožňuje ty nejlepší místa nejsilnějším jedincům.
Jedním z nejohroženějších druhů jsou gorily, které mají velkou sílu a jsou největším druhem primáta. Obývají tropické lesy ve střední Africe. Časteji než na stromech se pohybují po zemi chůzí po předních tlapách. Největší zaznamenaná gorila měla 183 cm a 225 kg. Byl o nich natočen životopisný film Gorily v mlze, který popisoval život vědkyně mezi tlupou goril. Postupem času se s nimi sblížila a byla gorilami zcela přijata.
Lemur kata
Ve filmu vás určitě zaujal i král Jeliman, který je lemurem z Madagaskaru. Tato zajímavá opice s pruhovaným ocasem bývá častou odzdobou Zoologických zahrad. Má stříbřitou srst a ve své domovině připomínali lemuři duchy zvolna se pohybující po stomech a tak byli nazváni Lemures, což znamená duchové.
Obývají listnaté lesy Madagaskaru, pohybují se po stromech a pronikavě vřískají. Jsou ohroženými zvířaty a chovají se u nás v Plzni, Ostravě a Jihlavě.
Kosman zakrslý
Kosman zakrslý je nejmenší opička, která pochází z tropických lesů Jižní Ameriky. Byl objeven v roce 1823. Má žlutohnědou srst a měří 14 - 16 cm. Je to malinkatá opička, která se krčí na stromech a téměř nejde ani vidět. Jeho hmotnost dosahuje pouhých 140 g a moc se nepohybují.
Různé kmeny mají příběhy, které tuto postavu líčí s chamtivým a sobeckým přístupem. Kmeny Mohave a Zuni si naopak myslely, že tento duch indiánské kočky má léčivé vlastnosti, které jim pomáhají při lovu.Většinu dne stráví strnulí na své větvi. V případě potřeby jsou však schopni vyvyinout velkou mrštnost a rychlost. Kosman najednou dokáže skočit i do 5 metrů.
sou aktivní hlavně přes den, v noci spí v dutinách stromů. Kosman je všežravec, živí se drobným hmyzem, vejci a ovocnými plody. Žije v párech nebo skupinách po 5 - 15 jedincích.
Je velmi roztomilý a chová se také v několika českých zoologických zahradách. V ZOO Brno, Ústí nad Labem, Dvůr Králové, Lešná, Olomouc nebo Jihlava, kde se na ně můžete zajet podívat.
