Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Kam dohlédne symbol oka?
Oko
Oko je důležitým smyslovým orgánem lidského těla. Má pro náš život silný význam, není tak divu, že se přeneseně dostalo i do nejrůznější symboliky. Kde všude se s okem můžeme setkat a co v daném kontextu znamená?
Boží oko
Se symbolem lidského oka v charakteristickém trojúhelníku jste se už určitě setkali. Někdy bývá tento motiv doplněn také paprsky.
Výrazně se prosadil tento motiv v zednářské symbolice, kde je jeho používání patrno hlavně v 18. století. Ta jej ovšem převzala ze symboliky egyptské, kde je nejznámější jako oko boha Hóra (Hórovo oko). V případě zednářů však nemusí být oko nutně vyobrazováno v trojúhelníku.
Doplnění o trojúhelník je ovšem záležitostí křesťanů, kteří si takto motiv upravili ve jménu Svaté Trojice. Nicméně ač to takto římskokatolická církev hlásá, ve skutečnosti se ve zdroji nejpovolanějším, tedy v bibli, jednoznačně nedočtete nic o tom, že že by trojúhelník měl takovýto význam. Neuvádí se ani to, že oko zobrazuje vševidoucnost samotného Boha.
S tímto charakteristickým symbolem se setkáte kolem sebe poměrně běžně, například na jednodolarové bankovce. U nás se objevuje i třeba v architektuře, například na sloupu Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí.
Nazar
Jinak se tento symbol nazývá též nazar boncuğu. Jde o amulet nebo talisman, který má podobu modrobílého oka.
S typickým modře zbarveným motivem se setkáte napříč různými náboženstvími, objevuje se v křesťanství, islámu, judaismu, hinduismu a buddhismu. Nazar bývá k vidění hlavně v Turecku, ale narazit na něj můžete i v řadě dalších zemí, jako je Albánie, Bosna a Herzegovina, Bulharsko nebo i Řecko.
Samotný název má původ ve dvou jazycích. Výraz „nazar“ pochází z arabštiny a znamená „pohled.“ Význam slova „boncuğu“ je odvozen z turečtiny a přeložit jej lze jako „korálek“.
Tento předmět se používá se hlavně jako rituální. Má svého majitele tedy chránit před zlými silami, uhranutím a celkově negativní energií. Proto se i věří, že prasklý nazar je potřeba ihned vyhodit. Nastřádané zlé síly by se totiž mohly obratem začít vracet na svět.
Třetí oko
Třetí oko je sídlo intuice a telepatických schopností. Někdy se proto zjednodušeně tvrdí, že se jedná vlastně prakticky o náš vnitřní zrak. Jiní ho označují prostě jako šestý smysl.
Ajna čakra nás dokáže propojit s vyšší úrovní bytí a umožní nám podle těch, kteří v ní věří, nahlédnout dále než dosahuje naše běžná fyzická realita. Dokážeme tak prý poznat dokonce samotnou podstatu vesmíru.
Lidé, u nichž se třetí oko aktivuje, jsou schopni mnohem lépe rozumět lidem ve svém okolí. Navíc dokáží údajně též vidět věci, které se v budoucnu teprve stanou.
Zajímavé je, že třetí oko má každý. Jen ho běžně máme „spící“. Každý se nicméně může pokusit si jej aktivovat. Techniky jsou k tomu skutečně různorodé, někteří se obracejí k meditacím, jiní vsází třeba i na speciální jídelníček.
Vedžat
Tímto termínem označujeme Hórovo oko, nicméně v některých případech je nesmírně komplikované od sebe odlišit Hórovo oko a oko Reovo.
Druhý zmíněný symbol lze považovat za specificky výlučnější. Re je nejvyšším ze staroegyptských bohů a považuje se za stvořitele. Věřilo se, že jeho ohnivé oko je vševidoucí a zároveň dokáže taktéž vysílat nejrůznější poselství.
Zvláště rozšířený bývá tento symbol i jakožto amulet, nejčastěji fajánsový se zelenavou glazurou právě v podobě už výše vzpomenutého Horova oka. Pro egyptské obyvatelstvo byl nesmírně důležitý a nemohl tak chybět prakticky v žádné domácnosti. Horovo oko totiž symbolizuje zdraví a sílu.
Oko boha Rea může být také ztotožněno s kobří bohyní Vadžet. A tím se dostáváme k další typické symbolice, kdy se na královských čelenkách objevuje vztyčená kobra známa jako ureus. Ta je jedním ze symbolů královské moci.