Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Ocelové šperky
Ocelové šperky
Ocel je pevný a dobře opracovatelný kov s velmi dobrými vlastnostmi, který se uplatňuje v řadě průmyslových odvětví, ale i v jemné výrobě. Díky velmi propracovaným postupům zpracování oceli je možné z ní vyrábět jak velké stavební nebo strojní díly, tak drobné produkty každodenní potřeby, specializované nástroje, a také šperky. Šperky s oceli nabírají v posledních letech na oblibě, jelikož nabízí relativně výhodný poměr mezi kvalitou danou vlastnostmi oceli a vzhledovými charakteristikami, kterých je možné opracováním dosáhnout, a cenou šperků. Pro jejich výrobu se využívá chirurgické oceli, kterou je možné obrobit do krásného lesku či matného povrchu, je pevná, vyznačuje se dlouhou životností a nedráždí pokožku. V posledních letech se z chirurgické oceli vyrábějí i zásnubní nebo snubní prsteny.
Historie tvorby ocelových šperků
Na rozdíl od jiných šperkařských materiálů, které jsou pro výrobu ozdobných a hodnotných předmětů využívají po staletí, je ocel uplatňována relativně krátkou dobu. Prvními šperky z oceli byly náramkové hodinky, které byly určeny pro mužskou část populace a jejichž první kusy byly vyrobeny koncem 19. století. Různé druhy oceli se v minulém století používaly ve šperkařství pouze sporadicky, nejčastěji se jednalo o šperky z leštěné oceli, které bylo možné tvarovat do různých přívěsků či řetízků. K většímu rozšíření aplikace oceli jako šperkařského kovu pak došlo koncem 20. století, kdy byl objeven její pravý potenciál. V současné době lze pořídit ocelové šperky v různých variantách, rozsáhlé uplatnění nachází především jako materiál pro výrobu náušnic a piercingu díky kvalitě, pevnosti a možnosti kombinace s dalšími materiály, či provedení povrchových úprav.
Druhy šperkařské oceli
Ocel se vyrábí v poměrně široké spektru druhů, které se mezi sebou liší takovými vlastnostmi, jako jsou pevnost, odolnost, lesk, korozivzdornost apod. Specifické charakteristiky ocel získává legováním, tedy přidáváním různých dalších prvků, které vylepšují některé její charakteristiky. Ve šperkařství se používá několik druhů oceli, nejčastěji se můžete setkat s ocelí:
- nerezovou
- chirurgickou
- damascénskou
Všechny uvedené druhy oceli se vyznačují velmi dobrou kvalitou, mezi sebou se liší především složením. Prvotřídní ušlechtilá ocel má své vlastní označení, které bývá na špercích uvedeno (obdobně jako puncovní značka na drahých kovech). Nerezová ocel bývá označena číslem 304. Mezi šperkaři je v posledních letech nejrozšířenější ocel chirurgická (jedná se o ocel, která se používá pro výrobu chirurgických nástrojů) s označením 316L. Damascénská nebo damašková ocel vzniká kovářským svařováním dvou různých druhů oceli s nízkým a vysokým obsahem uhlíku. Obsah uhlíku má vliv především na křehkost kovu – čím vyšší podíl uhlíku, tím je ocel křehčí a pevnější. Díky spojení těchto ocelí vzniká velmi pevná ocel s vysokou houževnatostí, která se využívá v nožířství (je velmi vhodná pro výrobu čepelí). Kromě uvedených se ve šperkařství využívají také další druhy ocelí, ovšem v menší míře, v převážné většině se však vždy jedná o ocel ušlechtilou s velmi dobrou kvalitou.
Výhody šperků z oceli
Šperky z oceli nabývají na oblibě zejména proto, že nabízí krásný lesklý, matný nebo kombinovaný vzhled, který je možné tvarovat do různých designů, při relativně nízké ceně. Ocel je pevný kov s vysokou odolností, který je možné v případě potřeby dotvarovávat, proto se hodí prakticky pro všechny typy šperků. Nejoblíbenějším druhem pro výrobu šperků je ocel chirurgická (316L), která obsahuje příměsi niklu, chromu, a také molybdenu. Hlavními výhodami této oceli (ale i jiných šperkařských ocelí) tedy jsou:
- pevnost a odolnost – vůči korozivním látkám, teplotním výkyvům, ale i mechanickému poškození
- dlouhá životnost
- stálost vzhledu
- vysoký lesk
- hypoalergenní charakter
- atraktivní cena
Řada lidí oceňuje především možnost pořídit si krásný šperk s dlouhou životností za relativně nízkou cenu, u něhož se nemusí bát podráždění pokožky, které některým lidem způsobují drahé kovy.
Typy šperků z oceli
Z oceli jsou vyráběny prakticky všechny typy šperků Původně se jednalo o kov, který byl oblíbený především pro výrobu náramků, v současné době však lze pořídit celý sortiment šperků z chirurgické či nerezové oceli. Klasickou aplikací jsou vedle piercingových produktů (piercing do ucha, nosu, na ústa nebo do jazyka), které musí odolávat náročnějším podmínkám, než je tomu u běžných náušnic, se jedná většinou o prsteny, a dále pak o různé přívěsky či řetízky, ale také hodinky. Šperky jako jsou řetízky či náramky bývají masivní, velmi oblíbené jsou ve variantě pro muže.
Prsteny z oceli
Ocelové prsteny jsou v dnešní době velmi módní a lidé si je často vybírají také jako snubní prsteny – bývají považovány za výhodnější variantu bílého zlata. Ocelové prsteny bývají masivní a s vysokým leskem, je však možné je různými způsoby upravovat a výjimkou není ani jejich kombinace se zirkony či drahými kameny. Do oceli se vsazují především čiré kameny či polodrahokamy a kombinuje se stejným způsobem jako stříbro nebo bílé zlato, tzn. Především s kameny bílé, modré, či zelené barvy. Prsteny se vyznačují krásným leskem a dlouhodobě zůstávají neměnné (není potřeba je pravidelně čistit, nečernají).
Přívěsky a řetízky z oceli
Jednou z jmenovaných výhod oceli je její cena, proto je jejím prostřednictvím možné vytvářet šperky větších rozměrů, než jaké bývají zvykem u drahých kovů. Přívěsky z oceli bývají různorodé – vedle osazování kameny a různého tvarování využívají také povrchové efekty – střídání lesklých a matných ploch, reliéf apod.
Publikováno v: Druhy šperků