Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Obsidián
Obsidián
Vše, co potřebujete vědět o obsidiánu
Lesklé vulkanické sklo obsidián má nejen mnoho zajímavých podob, ale i dlouhou a bohatou historii. Od rozmanitých tvarů a škály barev až po chemické složení, které umožňuje vystopovat původ obsidiánu až k sopce, kde vznikl, a bohatství artefaktů, které lidé vyráběli po desítky tisíc let.
Co je vůbec obsidián?
Obsidián je přirozeně vznikající sopečné sklo, které vzniká chladnutím felsické lávy. K takovému ochlazování obvykle dochází rychle poté, co se sopka stane neaktivní. Nejčastějším místem, kde lze obsidiánové horniny hledat, jsou okraje ryolitových lávových proudů, které jsou jinak známé jako "obsidiánové proudy". Je tomu tak proto, že tyto proudy jsou bohaté na oxid křemičitý a obsidián je obvykle tvořen 35-80 % oxidu křemičitého. To spolu s dalšími specifiky chemického obsahu umožňuje vysokou viskozitu, díky níž se láva formuje ve sklo.
Vzhledem k tomu, že obsidián se vyskytuje pouze v místech, kde došlo k sopečným erupcím, jsou nejčastějšími zdroji těžby tohoto drahého kamene v abecedním pořadí Argentina, Arménie, Ázerbájdžán, Kanada, Chile, Gruzie, Řecko, Salvador, Guatemala, Island, Itálie, Japonsko, Keňa, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Skotsko, Turecko a Spojené státy.
Vlastnosti obsidiánu
Jako vulkanické sklo se obsidián podobá minerálu, ale není to pravý minerál, protože jeho složení je příliš složité a postrádá typickou krystalickou strukturu minerálu. Jako druh vulkanického skla je obsidián tvrdý, amorfní a křehký.
Odrůdy obsidiánu
Apačské slzy
Apačské slzy jsou kulaté černé obsidiánové kameny s hladkým a leštěným povrchem. Apačské slzy jsou pojmenovány podle slavné legendy z 19. století o bitvě mezi kmenem Apačů a americkou kavalerií.Apačští válečníci se raději vrhli z útesu na smrt, než aby čelili porážce. Přemoženy žalem prolévaly apačské ženy tmavé slzy, které padaly a měnily se v černé obsidiány. Navzdory tragickému příběhu jsou apačské slzy krásnými kameny, které symbolizují uzdravení a zotavení.
Duhový obsidián
Pokud máte raději barevné obsidiány, duhové obsidiány mohou být kameny pro vás! Duhové obsidiány hýří zářivými barvami díky inkluzi minerálu bohatého na železo zvaného magnetit. Tento druh obsidiánu je kamenem plnými osobitosti a barev.
Vločkové obsidiány
Ten druh obsidiánů, jak jste možná uhodli, obsahuje jemné bílé vločky, které připomínají sněhové vločky. Pokud je zima vaším oblíbeným ročním obdobím, jsou obsidiány se sněhovými vločkami ideálními kameny do vaší sbírky drahokamů.
Mahagonový obsidián
Pokud dáváte přednost drahokamům teplejších barev, mahagonové obsidiány vás svými červenohnědými pruhy a spirálami jistě zaujmou. Mahagonové obsidiány získávají své vzácné barvy z příměsí železa, jako je hematit, při tvorbě krystalů.
Obsidián ve šperkařství
Obsidián má na Mohsově stupnici tvrdosti stupeň 5-5,5, takže je dostatečně odolný pro výrobu nástrojů, ale přesto je náchylný k rozbití a poškrábání, pokud se o něj řádně nepečuje. Vyhněte se chemickým nebo ultrazvukovým čisticím prostředkům a umývejte obsidiánové šperky mýdlovou vodou a měkkým hadříkem.
Neomezené využití
Protože černá barva je neutrální, obsidián zasazený do jakékoli barvy kovu má tendenci vypadat krásně. Velice oblíbené jsou stříbrné šperky s obsidiánem.
Díky své barvě je černý obsidián unisexovým kamenem, který se hodí jak pro muže, tak pro ženy. Pro muže je vynikajícím kamenem na zásnubní nebo snubní prsteny, stejně jako na manžetové knoflíčky a další podobné doplňky.
Čištění a péče o šperky z černého obsidiánu
Čištění šperků z obsidiánu by mělo probíhat s velkou pečlivostí. Protože obsidián je v podstatě druh skla, může se snadno rozbít nebo odštípnout, a proto byste s ním měli zacházet opatrně. Černý obsidián lze omývat horkou vodou, stejně jako jemnými mýdly a dalšími čisticími prostředky. Kartáčovat by se měl pouze měkkými kartáči nebo látkou, protože kovové kartáče mohou jeho povrch snadno poškrábat.
Doporučujeme tento článek:
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Přejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Šperky s přírodními kameny