Hudba je pro život mnoha z nás zásadní. Posloucháme ji po probuzení, při cestování, v práci i s přáteli.
Numerologie souvisí s významem čísel

Numerologie
Numerologie souvisí s významem čísel. Co všechno nám mohou napovědět? Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku tohoto oboru.

Co je to numerologie?
Některé zdroje označují numerologii za iracionální a pseudovědeckou disciplínu, jiné ji přímo popisují jakožto určitou odnož magie.
Numerologie je založena na principu, kdy se číslům přisuzují různorodé významy. Ty souvisejí s lidskými vlastnostmi, způsoby chování, temperamentem, ale možnostmi v životní dráze. Tento obor se věnuje i hledání zákonitostí na základě souvislostí čísel s planetárními konstelacemi i s charakteristikami jednotlivých čísel.
Přestože samotný termín numerologie je ryze moderním označením, lidská fascinace čísly má hluboké kořeny. Číslům magické významy přikládaly jednotlivé kultury už odpradávna.
Dokonce už ve staroindických textech jsou čísla vzývána: „Zdar jedné! Zdar dvěma! A stu zdar!“ Babyloňané zase svým bohům přiřazovali číslo podle toho, jak bylo to které božstvo významné.
Napříč civilizacemi byla čísla vnímána jako stavební prvky samotného vesmíru, lidstvo si také jejích prostřednictvím vysvětlovalo princip zrození i přírodní řád.
Dodnes tak moderní numerologie vychází z pozorování okolí, přirozeného cyklu přírody i dění na obloze. Běžně numerologické výklady také pracují s analogií čísel a písmen, kdy se písmena abecedy užívají jakožto číslovky. V průběhu času však vznikla i celá řada mnohem složitějších mechanismů.
Nejběžněji bývá uplatňován tzv. západní numerologický systém. Souběžně se však používá systém kabalistický, čínský a tamilský/indický, případně chaldejský.

Jak vznikla numerologie?
Za zakladatele tohoto odvětví v západní podobě je považován známý řecký filozof, astrolog, astronom a matematik Pythagoras. Tento muž byl vzdělaný, často cestoval a své vědomosti čerpal z různých oborů, jako byla filosofie a náboženství.
Konkrétně číslům přisuzoval posvátný význam. Číslice totiž dle jeho názoru vystihovaly základní proces stvoření a vzniku světa. Slavný učenec soudil, že kdo zná čísla, zná i sám sebe. Konkrétně číslo 1 dle Pythagora symbolizuje Stvořitele, 2 je symbolem, 3 vyjadřuje časovou změnu a 4 zobrazuje materiální svět.
Jeho vzorec čísel osobních jmen je dnes nejznámější a široce používaný. Dochovaly se nám od tohoto významného muže bohužel fakticky však jen zlomky prací, jež se tomuto tématu věnují.

Byl Pythagoras skutečným „otcem numerologie“?
Existují však i teorie, podle nichž západní numerologie vznikla až po smrti slavného matematika. Některé zdroje tak kořeny numerologie vidí až v pradávných civilizacích Babylonie, Číny, Egypta, Indie a Řecka, případně dokonce mýtické Atlantidy.
Pokud bychom navíc měli být co se týče historického náhledu důslední, nemůžeme vynechat chaldejský systém, který byl vytvořený Chaldejci ve staré Babylonii. Ten je zcela nepochybně starší než systém západní.

Další historický vývoj numerologie
Na činnost Pythagora pak navázali i další řečtí vzdělanci. Čísly se zabýval rovněž Platón. Ten považoval sudá čísla za ženská a současně neblahá. Naopak lichá čísla podle něj byla mužská a jejich účinek byl příznivý.
CV 16. a 17. západní Evropu ovládla hermetika. Filosofové se tehdy ve velkém zaobírali astrologií, astronomií, značnou popularitu však zaznamenala i magie a právě čísla.
V 19. a 20. století se vnímání numerologie proměňuje, spíše je k ní přistupováno coby ke společenské hře. Nicméně už má nakročeno k serióznějšímu uchopení. Čísly se zabýval i slavný švýcarský lékař a psychoterapeut Carl Gustav Jung.
Za zakladatele numerologie v moderní podobě jsou považováni kabalisté. Značná část těchto poznatků tvoří základ vědění, které je zahrnuto do velkých tarotových arkánů. Kabalisté vycházejí z judaistických, křesťanských i islámských pramenů.
Soudobá numerologie prakticky není vázána žádnými pevnými pravidly. Pro praktické použití je navíc i relativně zjednodušená.
Přesto se opírá o několik základních pilířů. Typicky tak v rámci numeroskopu numerologové pracují s tzv. životním číslem, dále číslem osudu, číslem duše, číslem osobnosti , číslem zralosti, číslem dne narození, číslem aktuálního jména a čísly karmických lekcí.

Co je to životní číslo?
Prakticky nejdůležitějším numerologickým prvkem je tzv. životní číslo, jinak též nazývané osudové. Tomuto číslu se přisuzují speciální vibrace, rovněž určuje naši osobnostní charakteristiku a můžeme s jeho pomocí odhalit i své silné stránky.
Jeho výpočet je poměrně jednoduchý. Sečtěte všechna čísla ve svém datu narození. Následně všechny cifry sčítejte do doby, než vám vyjde jednociferné číslo od 1. do 9. Tomuto postupnému procesu sčítání se říká redukování. Podle některých zdrojů se neredukují čísla 11 a 22. Podle dalších dostupných pramenů by se taktéž nemělo sčítat číslo 33. Všechny tyto číslice se považují za tzv. mistrovské a přisuzuje se jim zvláště intenzivní vliv.
Pokud znáte své životní číslo a stejným způsobem jej vypočítáte i svému protějšku, můžete zjistit i to, jak kompatibilní například jste se svým partnerem či partnerkou.

Co je to karmický dluh?
Údajně taktéž podle toho, jaké číslo vám jako osudové vyšlo, můžete mít tzv. karmický dluh. Ten byste měli v tomto životě splatit. Zatížení související s karmickým dluhem mají jeho nositelé pociťovat primárně v období puberty, případně kolem 40. až 50. roku v souvislosti s tzv. krizí středního věku.
Podle některých expertů na karmu všichni ti, kteří se narodili ve 13., 14., 16. a 19. století, jsou na tomto světě proto, aby se zbavili energie, která s těmito čísly byla spojena v předešlém životě.
