Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Nový Zéland: Vítejte v zemi Maorů
Nový Zéland ve zkratce
Nový Zéland je ostrovní stát v jižním Tichém oceánu ležící asi 2 000 km jihovýchodně od Austrálie.
Ostrovní stát se skládá z několika menších ostrovů a dvou hlavních ostrovů, Severního ostrova (Te-Ika-a-Maui) a Jižního ostrova (Te Wai Pounamu), které od sebe odděluje Cookův průliv. Nový Zéland má námořní hranice s Austrálií a ostrovními státy Fidži a Tonga.
Základní informace o Novém Zélandu
- Rozloha novozélandských ostrovů tvoří plochu kontinentu Zealandia. Zealandia, která je dnes z větší části ponořená, byla dříve velkou částí superkontinentu Gondwanaland.
- Geopolitický celek Novozélandské království zahrnuje Nový Zéland, Cookovy ostrovy, Niue (ostrov), Tokelau (několik korálových atolů) a Rossovu dependenci, oblast v Antarktidě.
- S rozlohou 270 467 km² je země o něco větší než Spojené království (242 900 km²) nebo přibližně stejně velká jako americký stát Colorado.
- Nový Zéland má 5,1 milionu obyvatel. Hlavním městem je Wellington, největším městem země je Auckland. Mluvenými jazyky jsou angličtina (95 %) a maorština, jazyk původních obyvatel Nového Zélandu, Maorů.
Kolonizace Nového Zélandu
Polynésští Maorové se na Nový Zéland dostali kolem roku 800 n. l.. Prvním Evropanem, který se na Nový Zéland dostal v roce 1642, byl holandský objevitel Abel Tasman. Britský badatel kapitán James Cook zmapoval ostrovy v roce 1769.
Na počátku 19. století se na ostrovech začali usazovat misionáři, kteří se snažili obrátit Maory na křesťanství a kontrolovat značně bezprávné evropské návštěvníky.
V roce 1840 uzavřeli jejich náčelníci s Británií dohodu (smlouva z Waitangi), v níž se vzdali suverenity ve prospěch královny Viktorie, ale ponechali si územní práva. V témže roce zahájili Britové první organizované koloniální osídlování.
Série válek o půdu v letech 1843-1872 skončila porážkou původních maorských obyvatel. Britská kolonie Nový Zéland se v roce 1907 stala nezávislou dominií a vojensky podporovala Spojené království v obou světových válkách.
Plná účast Nového Zélandu v několika obranných aliancích zanikla v 80. letech 20. století. V posledních letech se vláda snaží řešit dlouhodobé maorské stížnosti.
Kultura Maorů
Maorijci dnes žijí po celém Novém Zélandu a mnozí z nich se aktivně podílejí na udržování své kultury a jazyka při životě. V každé maorské komunitě je marae ohniskem společenského, kulturního a duchovního života. Termín marae označuje společný prostor "náměstí", který zahrnuje wharenui (shromažďovací dům) a wharekai (jídelnu).
Maorijci se definují podle svého iwi (kmene), hapu (podkmene), maunga (hory) a awa (řeky). Whanau je označení pro rodinu - tento pojem zahrnuje nejbližší rodinu, příbuzné a všechny osoby spojené pokrevními svazky.
V posledních letech došlo díky zavedení maorských jazykových hnízd (kohanga reo) k oživení maorštiny. V kohanga reo jsou předškolní děti povzbuzovány, aby mluvily maorsky. Základní a střední školy navazují na toto rané ponoření do maorštiny zařazením maorštiny do učebních osnov.
Tradiční řezbáři také pomáhají udržovat maorskou kulturu při životě vytvářením složitých děl, která vzdávají úctu minulosti. Každý vyřezaný kus vypráví příběh, který si mohou přečíst ti, kteří to umí. Tvar hlav, poloha těla i povrchové vzory společně zaznamenávají a připomínají události.
Dávnou víru maorské kultury uznávají a respektují dnešní představitelé Nového Zélandu. Nedávno byl upraven projekt výstavby silnice na Severním ostrově, aby nedošlo k vyrušení taniwhy (vodní příšery).
V původní podobě by projekt silnice zasáhl do bažiny, která je domovem jednooké taniwhy, Karutahi. Místní kmen Ngati Naho věří, že taniwha tráví v bažině polovinu roku. Druhý domov má v řece Waikato, kam připlouvá během povodní.
Aby se zajistilo, že bažina nebude narušena, změnila společnost Transit New Zealand své plány tak, aby toto historické místo zůstalo zachováno.
30 zajímavostí o Novém Zélandu
- Nový Zéland se skládá ze dvou hlavních ostrovů: Severního a Jižního ostrova.
- Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, přišli na ostrovy kolem roku 1300.
- Wellington je hlavní město Nového Zélandu, ale Auckland je největší město.
- Nový Zéland je vzdálený 2 000 km od Austrálie.
- Má tři oficiální jazyky: angličtinu, maorštinu a novozélandskou znakovou řeč.
- Nový Zéland je jednou z nejmladších zemí na světě, co se týče lidského osídlení.
- V roce 1893 se stal první zemí na světě, která udělila ženám volební právo.
- Maorský název pro Nový Zéland je Aotearoa, což znamená "Země dlouhého bílého mračna".
- Nový Zéland je domovem kea, jediného alpského papouška na světě.
- Země je známá svým dramatickým a rozmanitým přírodním prostředím, které zahrnuje fjordy, ledovce, deštné pralesy a sopky.
- Nový Zéland má více než 9 000 km pobřeží.
- Na Novém Zélandu žije více než 30 milionů ovcí, což je asi sedm ovcí na jednoho obyvatele.
- Rugby je nejoblíbenější sport v zemi a All Blacks je národní rugbyový tým, který je považován za jeden z nejlepších na světě.
- Země má nejjižnější vinařskou oblast na světě, Central Otago.
- Nový Zéland je součástí Commonwealthu, společenství 54 zemí, které sdílejí historické vazby s Velkou Británií.
- Fiordland National Park, jeden z největších národních parků na světě, se rozkládá na ploše přes 12 500 km².
- Země má 13 národních parků a více než 30 000 km turistických stezek.
- Filmová trilogie Pán prstenů a Hobit byly natočeny na Novém Zélandu, což přineslo zemi mezinárodní pozornost.
- Na Novém Zélandu se nachází nejdelší název místa na světě: Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitnatahu, což je název kopce na Severním ostrově.
- V zemi je přes 900 geotermálních pramenů.
- Kiwi, národní pták Nového Zélandu, je neletavý, noční pták, který je endemický pro zemi.
- Nejvyšší hora Nového Zélandu, Mount Cook, je 3 724 metrů nad mořem.
- Nový Zéland je první zemí, která vidí východ slunce každý den, díky své poloze poblíž mezinárodní datové hranice.
- V zemi je přes 200 vinic a více než 500 vinařství.
- Nový Zéland má jeden z nejnižších hustot zalidnění na světě, s asi 19 obyvateli na km².
- Země má některé z nejstarších stromů na světě, včetně kauri stromů, které mohou dosáhnout věku až 2000 let.
- Nový Zéland je jednou z mála zemí, kde se stále používají světla na přechodech s mužem v klobouku - panáček vytvořený v roce 1960.
- V zemi se nachází nejstarší zmrzlinový salon na světě, Giapo, který byl založen v roce 1903.
- Nový Zéland je jednou z mála zemí na světě, která má dvě národní hymny: "God Defend New Zealand" a "God Save the Queen".
- Na Novém Zélandu je přes 50 sopek, z nichž některé jsou stále činné.