Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Novověk: Kompletní průvodce
Vývoj a hlavní rysy
Vývoj v období Novověku byl neustálý a rychlý, což přineslo mnoho významných společenských, politických, ekonomických a kulturních změn a jedním z hlavních rysů tohoto období byl vznik moderních států a národních ideologií a položili se základy pro moderní formu politiky a vytvořily se základy pro národní identitu.
Také se zformovaly náboženské reformace a konflikty vedly ke vzniku nových církví a daly vzniknout novým myšlenkovým směrům. Důležité objevy a dobyvatelství způsobily, že se Evropa stala vedoucí světovou mocností a ty vedly k rozšíření jejího vlivu do jiných částí světa.
Věda a technologie zaznamenaly v této době velký pokrok a proběhly velké objevy a vynálezy, které měly vliv na celou společnost a umožnily vznik nových průmyslových odvětví.
Kultura a umění byly poznamenány renesancí a barokem a projevily se nové trendy a směry. Také došlo k rozvoji literatury a filosofie.
Vývoj v oblasti zemědělství a průmyslu posunul společnost do nové éry hospodářského růstu.
Tyto a mnohé další rysy jsou prvky tohoto zajímavého období v lidské historii. Vývoj v této době byl klíčovým faktorem, který ovlivnil mnoho aspektů lidského života a položil základy pro mnoho dalších událostí v historii lidstva.
Ekonomické a politické změny
V Evropě došlo k zásadním politickým a ekonomickým změnám, jako byla Francouzská revoluce, která vedla k pádu monarchie a vzestupu republiky.
Ekonomický rozvoj v Novověku byl také důležitým faktorem v globálním kontextu. Rozvoj mezinárodního obchodu a kolonialismu vedl k výměně zboží a technologií mezi Evropou a zbytkem světa.
Ekonomika:
Ekonomický rozvoj v Novověku byl důležitým faktorem v globálním kontextu. Rozvoj mezinárodního obchodu a kolonialismu vedl k výměně zboží a technologií mezi Evropou a zbytkem světa. To vedlo k vytvoření nových forem obchodu a průmyslu, jako například textilního a železářského průmyslu.
Ekonomika se vyznačovala velkými změnami a růstem. V této době se rozvíjel průmysl a obchod, což vedlo k výraznému nárůstu výroby a obchodu s dalšími zeměmi. Objevily se nové způsoby výroby a zpracování materiálů, jako například textilní stroje, které umožnily výrobu oblečení ve velkém.
Díky rozvoji obchodu a kolonialismu se zvyšovala poptávka po surovinách a dalších produktech z jiných zemí, což vedlo k rychlému rozvoji mezinárodního obchodu.
V této době také vznikly první moderní banky a finanční instituce, které podpořily ekonomický růst a umožnily větší investice do průmyslu a obchodu. Rozvoj těchto institucí vedl také k vzniku nových forem financování, jako například akciové společnosti.
Růst obchodu a průmyslu v Evropě také vedl k vzniku kapitalismu a rozvoji tržní ekonomiky.
Vznik nových forem výroby a obchodu, jako například továrny a burzy, umožnil lidem dosahovat většího bohatství a zlepšovat své životní podmínky. Zároveň se však s tímto rozvojem ekonomiky a obchodu objevily i sociální problémy, jako byla dětská práce a nízké mzdy. To vedlo k vzniku hnutí za sociální spravedlnost a práva pracujících, což se projevilo v následujících stoletích.
Dalším významným faktorem byla kolonizace a využívání nových světových oblastí. Nové kolonie poskytovaly suroviny a jiné produkty, které byly v Evropě velmi ceněny. Tento proces měl však také negativní dopad na původní obyvatele těchto oblastí a vedl k velkým sociálním a ekonomickým nerovnostem.
Politika:
Politika v Novověku se výrazně lišila od politických systémů, které existovaly v předchozích historických obdobích. Většina států v této době přešla od feudálních systémů k centralizovaným monarchiím, v nichž měl panovník neomezenou moc a kontrolu nad vnitřními záležitostmi země.
Tyto země se staly silnými a centralizovanými, což vedlo k větší stabilitě a efektivitě ve vládnutí a také k většímu rozvoji ekonomiky a obchodu.
V této době také vznikaly nové státy, jako například Spojené státy americké, které se osamostatnily od britského impéria. V Evropě došlo k vzniku moderních národních států, které se staly samostatnými a nezávislými politickými jednotkami. Tyto státy se snažily prosadit své zájmy a vytvářely spojenectví, což vedlo k mnoha konfliktům a válkám.
V politice Novověku hrála také významnou roli náboženská víra a konfese. V Evropě docházelo k náboženským sporům, které vedly k válkám a konfliktům mezi katolíky a protestanty. Tyto spory se projevily v mnoha částech světa a měly dopad na politickou situaci i mimo Evropu.
Politická situace v Novověku byla velmi dynamická a různorodá. Nové politické systémy a státy se vynořily z mnoha faktorů, včetně technologického pokroku, vědeckých objevů, ekonomického růstu a náboženských a kulturních změn. Tyto změny měly významný dopad na celou lidskou historii a ovlivnily politické systémy, které jsou stále v platnosti dnes.
Náboženské reformace a konflikty
Náboženské reformace byly klíčovým momentem v dějinách Novověku.
V 16. století se v Evropě objevily nové náboženské myšlenky, které kritizovaly katolickou církev a nabízely alternativy ke stávajícímu náboženství. Reformace se rozšířila po celé Evropě, přičemž v různých zemích se prosazovaly jiné formy reformace.
Například v Německu se Martin Luther stal vůdcem reformace a podpořil návrat k Bibli jako jedinému zdroji autority v náboženství. Calvinismus se stal hlavním směrem reformace ve Švýcarsku a Francii, zatímco anglikánství se stalo státním náboženstvím v Anglii.
Tyto reformace vedly k vzniku nových církví a rozštěpení křesťanského náboženství. Reformace také ovlivnily politiku, ekonomiku a kulturu v Evropě a vedly ke konfliktům mezi státy a náboženskými frakcemi.
V Evropě vypukly náboženské války, jako například třicetiletá válka, která zasáhla velkou část střední Evropy a vedla k obrovským lidským a materiálním ztrátám. Konflikty mezi katolíky a protestanty vedly k polarizaci společnosti a často byly doprovázeny násilím a represí.
Reformace a konflikty, které s nimi souvisely, měly významný dopad na vývoj Evropy a celosvětově. Reformace vedly k nárůstu vzdělanosti a kritického myšlení, což ovlivnilo filozofii, literaturu a vědu v Novověku.
Konflikty však také vedly k trvalému poškození vztahů mezi křesťanskými státy a měly vliv na budoucí vztahy mezi náboženstvím a politikou. Dalším významným momentem v náboženské historii Novověku bylo osvícenství, které se rozšířilo v 18. století.
Osobnosti jako Voltaire, John Locke nebo Jean-Jacques Rousseau se postavili proti dogmatismu a autoritě církví a klášterů. Namísto toho prosazovali rozum a vědu jako zdroje poznání světa. Osvícenství ovlivnilo nejen náboženství, ale i politiku a kulturu.
Vznik moderních států a národních ideologií
V 16. a 17. století docházelo v Evropě k významným politickým změnám, které vedly k vzniku moderních států a národních ideologií. V této době byly zavedeny různé formy centralizované vlády, které nahradily feudální systém a decentralizovanou moc šlechty.
V Anglii došlo k rozhodujícímu kroku směrem k parlamentní demokracii se vznikem Magna Charta v roce 1215, ale v 17. století byla tato forma vlády posílena po občanské válce a vzniku království Velké Británie v roce 1707.
V Nizozemsku se v této době ustavila Republika spojených provincií, která byla založena na zásadách federativního státu s rozvinutým parlamentem.
V této době také vznikaly nové národní ideologie a identity. Vznikaly národní jazyky, literatura a umění, které pomáhaly posilovat pocit sounáležitosti mezi lidmi stejného jazyka a kultury. V Itálii, kde v té době vznikala renesance, se rozvinula myšlenka humanismu, která zdůrazňovala důležitost jednotlivce a jeho schopností.
Tento proces se projevil také ve vzniku nacionalismu, který se stal jedním z nejdůležitějších politických a sociálních hnutí v 19. století.
Národní ideologie se staly základem pro formování moderních států, které měly vlastní území, jazyk a kulturu a zároveň hájily zájmy svých občanů. Tento proces měl významné důsledky pro celou Evropu a svět a ovlivnil politický vývoj až do dnešních dnů.
Kultura a umění v 16. a 17. století
Umění v 16. století:
Umění známé také jako renesance, bylo poznamenáno návratem k antickému umění a klasickým ideálům krásy a harmonie. Umělci se snažili zobrazit lidskou postavu a svět co nejrealističtěji a s co největším ohledem na estetickou stránku.
Jedním z nejvýznamnějších umělců tohoto období byl Michelangelo Buonarroti, který je známý svými sochami a freskami. Jeho nejslavnějším dílem je freska na stropě Sixtinské kaple, která zobrazuje příběh stvoření světa.
Michelangelo dokázal na tomto obrovském prostoru dokonale zobrazit lidskou postavu v různých pozicích a dokázal také přenést duchovní poselství.
Dalším významným umělcem této doby byl Leonardo da Vinci, který se proslavil nejen jako malíř, ale také jako vynálezce a vědec. Jeho nejslavnější obraz, Mona Lisa, dodnes patří k nejvíce ceněným dílům světového umění. Leonardo da Vinci dokázal vymalovat úsměv, který vyjadřuje zároveň jak tajemství tak i krásu.
Mezi další významné umělce této doby patří Rafael, který se proslavil svými malbami Madon a dětí a Michelangelova rivala, Benvenuto Celliniho, který byl zároveň sochařem, zlatníkem a spisovatelem.
Umění v 16. století se také vyznačovalo rozmachem portrétní malby, která umožnila zobrazit nejen vnější podobu, ale i osobnost portrétovaných osobností.
Vznikaly také obrazy s náboženskou tematikou a alegorické malby, které vyjadřovaly myšlenky a nápady výtvarníků.
Celkově lze tedy říci, že umění v 16. století bylo poznamenáno návratem k antickým ideálům a pokusem o co nejrealističtější zobrazení světa a lidské postavy. Umělci tohoto období vytvořili některá z nejvýznamnějších děl světového umění, která jsou dodnes ceněna a obdivována miliony lidí po celém světě.
Umění v 17.století:
V 17. století bylo poznamenáno mnoha významnými událostmi, které ovlivnily vývoj umění. Jedním z nejdůležitějších faktorů byla reformace, která se projevila v umění zejména ve formě protestantské ikonoklastické tradice, která odmítala zobrazování světců a náboženských obrazů.
Dalším významným vlivem bylo baroko, které se stalo dominantním uměleckým stylem 17. století a bylo charakterizováno bohatstvím, dramatickými gesty a přehnanými proporcemi.
V malířství se v této době rozvinula technika olejomalby, což umožnilo vytvářet detailní a realistické obrazy s větší intenzitou barev a kontrastů. Jedním z nejvýznamnějších malířů tohoto období byl Rembrandt van Rijn, který se proslavil svými expresivními portréty a obrazy s biblickými náměty.
V Itálii se naopak rozvíjela karavaggiovská škola malířství, která se vyznačovala silným kontrastem mezi světlem a stínem a dramatickou kompozicí.
V sochařství se v této době prosadil barokní styl, který se projevil v monumentálních sochách a fontánách. Jedním z nejvýznamnějších sochařů tohoto období byl Gian Lorenzo Bernini, který se proslavil svými dynamickými a emotivními sochami, jako je například socha "Extáze svaté Terezie".
V literatuře se v této době prosadila nová forma divadelní tvorby, kterou byly opery. Ty byly založeny na hudbě, zpěvu a tanci a měly velký úspěch v Itálii, Francii a Anglii. Mezi nejvýznamnější operní skladatele tohoto období patří například Claudio Monteverdi a Georg Friedrich Händel.
Umění v 17. století se vyznačovalo bohatstvím, dramatickými gesty a emotivními výrazy, které se odrážely v malbě, sochařství i literatuře. V této době se také prosadily nové techniky, jako je olejomalba a opera, které ovlivnily umělecký vývoj dalších století.
Kultura 16. století:
Byla obdobím významného kulturního rozvoje, které ovlivnilo celou Evropu. Toto období bylo poznamenáno různými uměleckými směry, vědeckými objevy a také novými filozofickými myšlenkami. Zvláště v Itálii se v této době rozvíjela renesance, která se později rozšířila do celé Evropy.
Jedním z nejvýznamnějších aspektů kulturního vývoje v 16. století byla literatura. Byla to doba, kdy se začala psát moderní literatura a kdy se objevily nové literární formy, jako například román. V této době také vznikaly nové divadelní hry, které měly velký vliv na kulturní život celé Evropy.
Kromě literatury se v 16. století také rozvíjela hudba. Byla to doba, kdy se začaly používat nové hudební nástroje a kdy se vytvářely nové hudební formy, jako například opera. Zvláště v Itálii byla hudba velmi populární a měla velký vliv na celou Evropu.
V 16. století se také rozvíjela věda a filozofie. V této době se objevila nová vědecká témata, jako například astronomie, fyzika nebo anatomie, a filozofové se zabývali novými myšlenkami a teoriemi. Tyto nové myšlenky měly vliv na celou společnost a ovlivnily celou evropskou historii.
16. století bylo obdobím velkého kulturního rozvoje a že jeho vliv na evropskou historii je velmi významný. Byla to doba, kdy se objevilo mnoho nových myšlenek, technik a uměleckých forem, které ovlivnily celou společnost a které jsou stále obdivovány dodnes.
Kultura v 17. století:
V 17. století se kultura v Evropě stala ještě bohatší a rozmanitější než v předchozím století. Umění se stalo důležitou součástí společnosti a podporovalo se jeho financování jak od vlád, tak od bohatých mecenášů. V této době se vytvořily nové styly v literatuře, hudbě, architektuře a výtvarném umění.
Barokní styl, který se objevil v Itálii na konci 16. století, se rozšířil do celé Evropy a ovlivnil všechny oblasti kultury. V literatuře se prosadil barokní styl psaní s množstvím metafor, přirovnání a složitými frázemi. Barokní hudba byla velmi emotivní a vyznačovala se bohatým harmonickým doprovodem.
Barokní architektura se projevila velkolepostí a zdobností staveb, příkladem může být například francouzský Versailles. Výtvarné umění se vyznačovalo dramatičností, silným světlem a stínem a bohatou dekorací.
V této době se také objevily první divadelní hry, které se hrály na scénách po celé Evropě. Nejvýznamnějšími dramatiky byli William Shakespeare a Molière, jejichž hry jsou stále populární a hrají se po celém světě. Vznikaly také nové formy uměleckého vyjádření, jako například opery, balety a pantomimy.
Kulturní rozvoj v této době nebyl omezen pouze na Evropu, ale rozšířil se i do jiných částí světa, například do Asie a Ameriky. Zároveň se rozvinula knihtiskárna, což vedlo k většímu šíření informací a vzdělání.
Velké objevy a dobyvatelství v Novověku
V období Novověku došlo k obrovským změnám v oblasti geografie a navigace, což umožnilo evropským národům objevovat nové země, objevovat nové cesty a rozšiřovat svou moc. Hledání nových obchodních cest bylo vedle náboženských důvodů největší hnací silou za dobyvatelstvím.
V 15. století Portugalci zahájili plavby po africkém pobřeží, hledajíce cesty do Indie a jiných vzdálených zemí. Kolem roku 1498 Vasco da Gama objevil námořní cestu do Indie, což umožnilo Portugalsku ustanovit obchodní vztahy s Indií a získat kontrolu nad obchodem s kořením.
Následovali Španělé, kteří v roce 1492 objevili Ameriku a ovládli obrovské množství území v Jižní a Střední Americe. Tato dobyvatelství však vedla k masakru místních obyvatel a k vyhlazení některých kultur.
V této době se také objevily velké cestovatelské zprávy, jako například "Cestopis" od Marcopola a "Nový svět" od Ameriga Vespucciho, které přinesly nové informace o mnoha neznámých zemích. Tyto zprávy inspirovaly mnoho dalších dobyvatelů a cestovatelů k hledání nových zemí a objevování neznámých oblastí.
Závod o kolonie, obchodní cesty a suroviny vedl k častým konfliktům mezi evropskými mocnostmi a národy obývajícími dobývaná území. Tyto konflikty se projevovaly nejen vojensky, ale také ekonomicky, politicky a kulturně.
V 17. století se také objevila nová forma imperialismu, tzv. "mercantilismus", která spočívala v získávání co nejvíce surovin a zboží a vytváření obchodních monopolů, což vedlo k rychlému rozvoji průmyslu a výroby zboží.
Velké objevy a dobyvatelství tedy měly obrovský vliv na celosvětové dějiny, nejen na Evropu a vedly k velkému rozšíření vědomostí a poznatků o světě, ale také k vyhlazení mnoha kultur a druhů.
Dalším významným dobytím bylo dobytí Mexika a Peru Španělskem. V roce 1519 vyrazil Hernán Cortés s vojskem do Mexika a během několika let ovládl aztéckou říši. Španělská nadvláda nad Mexikem trvala až do 19. století. Podobně Francisco Pizarro dobyl v roce 1532 říši Inků v jižní Americe a stal se tak zakladatelem Peruánského království.
V 17. století se evropské země zaměřily na Asii. Nizozemská Východoindická společnost a Britská Východoindická společnost si vytvořily obchodní monopol v oblasti obchodu s kořením a dalšími exotickými produkty. Portugalsko ovládalo obchod s Indie a Brazílií. Francie se zaměřila na obchod s hedvábím a kožešinami z Kanady a severovýchodní Ameriky.
Do této doby spadá také objev a kolonizace Austrálie, Nového Zélandu a dalších tichomořských ostrovů evropskými námořníky jako byli James Cook, Abel Tasman a další.
Tyto objevy a dobytí vedly ke vzniku obrovských koloniálních impérií a rozšířily vliv Evropy po celém světě. Zároveň však přinesly i konflikty a rozepře mezi evropskými mocnostmi o kontrolu nad koloniemi a obchodem.
Novověk: Věda a technologie v průběhu 16. a 17. století
Věda:
Během 16. a 17. století se věda rychle rozvíjela a docházelo k mnoha významným objevům a vynálezům. Jedním z nejvýznamnějších objevů tohoto období bylo heliocentrické pojetí vesmíru, které poprvé formuloval polský astronom Mikuláš Koperník.
Tento objev byl později rozvinut a zdokonalen dalšími významnými vědci, jako byli Johannes Kepler a Galileo Galilei.
Další významný pokrok v oblasti vědy byl spojen s vývojem matematiky. V tomto období byla vyvinuta analýza a diferenciální počet, což umožnilo vědcům přesněji popsat a měřit různé fyzikální jevy. Významnými matematiky tohoto období byli například Isaac Newton a René Descartes.
Dále se v této době začaly objevovat nové vynálezy, jako byla mikroskopie a dalekohled, které umožnily vědcům pozorovat a zkoumat mikro a makro svět s větší přesností. Tyto vynálezy byly později klíčové pro rozvoj biologie a astronomie.
Věda v průběhu 16. a 17. století byla také silně ovlivněna filozofickými a teologickými názory té doby. Velkým tématem byla otázka vztahu mezi Bohem a přírodou a náboženství hrálo důležitou roli při formování vědeckých teorií.
Další významnou osobností byl anglický fyzik a matematik Isaac Newton, který položil základy klasické fyziky a objevil gravitační zákon. Jeho práce na algebře a matematické analýze přispěla k rozvoji matematiky jako samostatné vědy. Newton také zkoumal optiku a světelné jevy a vytvořil první teorii o tom, jak se světlo lomí a jak vznikají barevné spektra.
V této době také vznikla Royal Society v Londýně, první společnost zaměřená na vědecký výzkum. Její zakládající členové, mezi nimiž byli například Newton a Robert Boyle, se snažili rozvíjet přírodní vědy a podporovat vědecký výzkum. Tato společnost měla zásadní vliv na rozvoj vědy v dalších stoletích.
V 17. století také došlo k významnému pokroku v medicíně a anatomii. William Harvey objevil, jak krev cirkuluje v těle a Andreas Vesalius provedl detailní studie anatomie člověka. Tyto objevy měly zásadní vliv na vývoj medicíny a zdravotní péče.
Technologie:
V průběhu 16. a 17. století se v oblasti technologií událo mnoho významných objevů a vynálezů, které měly zásadní dopad na další vývoj lidské civilizace.
Zatímco v 16. století byly nejvýznamnějšími technologickými inovacemi související s dopravou a komunikací, v 17. století se rozvinuly oblasti strojírenství a vědy.
V 16. století se lidé začali více pohybovat a komunikovat. Bylo vynalezeno mnoho nových způsobů dopravy, jako například karavela, která umožnila mořeplavbu na vzdálenější místa a objevování nových zemí.
Dále se začaly používat koně jako způsob dopravy a byla vynalezena i první kolovrátková lodní brzda. V této době také došlo k rozšíření tisku a vzniku nových vynálezů, jako například tiskového lisu a nového písma.
V 17. století se v oblasti technologií odehrály ještě větší změny. Byla zavedena mnoho nových technologií v oblasti výroby a strojírenství. Byly vynalezeny nové stroje, jako například parní stroj a dřevěné hodiny s pendulumem, které zlepšily přesnost měření času. Tato vylepšení měla zásadní vliv na průmyslovou revoluci, která následovala v 18. a 19. století.
V této době také došlo k mnoha vynálezům v oblasti navigace a astronomie. Galileo Galilei objevil Jupiterovy měsíce a potvrdil heliocentrický model [KEYWORD:132]sluneční[/KEYWORD:132] soustavy. Byla také vynalezena nová zařízení pro měření času, jako například chronometr a teleskop.
V oblasti zbraní došlo k vynálezu nových typů střelných zbraní a zlepšení výrobních technologií, což umožnilo větší množství zbraní být vyráběno rychleji a efektivněji. Byly také vynalezeny nové technologie v oblasti vojenského inženýrství a opevnění.
V oblasti stavebnictví se vynalezlo mnoho nových technologií, které umožnily vznik nových staveb a rozvoj stavebního průmyslu. Byly používány nové materiály jako cihly, kámen a železo, které umožnily stavět větší a výraznější budovy než dříve. V této době se také začaly budovat první mosty z kamene, a to díky objevu nových technik a materiálů.
V oblasti vojenství se objevily nové zbraně, jako například puška s kohoutkem, která umožňovala rychlejší a přesnější střelbu. Dále se také začaly používat granáty a kanóny, které umožnily efektivnější a rychlejší ničení nepřátelských opevnění.
V oblasti dopravy se začaly používat nové technologie jako například lodě s kormidlem, které umožnily efektivnější navigaci a zlepšily bezpečnost plavby. V této době také vznikly první parní stroje, které umožnily pohánět stroje a zařízení pomocí páry místo lidské nebo zvířecí síly.
V oblasti zemědělství se také objevily nové technologie, jako například pluh s železnými radlicemi, který umožňoval rychlejší a efektivnější orání pole.
Dále se také začaly používat nové zavlažovací systémy a zlepšené metody sklizně, což vedlo k většímu výnosu zemědělských plodin. Tyto nové technologie přispěly k rozvoji průmyslu a zlepšily kvalitu života mnoha lidí.
Změny v zemědělství a průmyslu v průběhu Novověku
Zemědělství:
Jedním z nejdůležitějších vynálezů v oblasti zemědělské techniky byl obraceč, který umožnil rychle a efektivně obracet seno při sušení. Obraceč umožnil zkrátit dobu sušení a zvýšit kvalitu sena, což vedlo ke zvýšení počtu dobytka na hektar. Další důležitý vynález byl pluh s železným radlicovým nožem, který umožnil rychlejší a účinnější orání polí.
Zlepšení zemědělské techniky vedlo také k rozvoji nových strojů a nástrojů, které zjednodušily práci na poli. Kromě obraceče a pluhu byly další důležité vynálezy například žací stroj, výsevní stroj, parní válec a žací kombajn. Tyto stroje umožnily snížit náklady na práci a zvýšit výkon.
Další důležitou inovací bylo využití umělých hnojiv, které umožnilo zvýšit výnosy bez nutnosti rozšiřovat zemědělskou půdu. Zlepšení zemědělské techniky umožnilo také rozvoj nových plodin a technologií pro sklizeň a zpracování plodin, což umožnilo zlepšit kvalitu a rychlost zpracování potravin.
Zlepšení zemědělské techniky mělo obrovský vliv na vývoj společnosti a umožnilo zvýšit potravinovou soběstačnost. Díky zlepšení zemědělské techniky se také snížila závislost na sezónních výnosech a umožnilo se zajištění stabilních dodávek potravin po celý rok.
Textil:
Rozvoj textilního průmyslu byl jedním z nejvýraznějších průmyslových procesů v novověku. Začal se rozvíjet v 18. století a dále pokračoval v 19. století. Před tímto obdobím byla textilní výroba založena na manuální práci a vyráběla se v malém množství, ale s rozvojem nových strojů a technologií se toto odvětví začalo rozvíjet rychleji.
Textilní průmysl byl poháněn vodními stroji, což zvyšovalo produktivitu a rychlost výroby. První vodní pohon byl vynalezen v roce 1733 a byl použit k pohonu tkalcovských strojů. Poté byly vynalezeny další stroje, jako například žakárové stroje, které umožnily tvorbu složitých vzorů.
Výrazný vliv na rozvoj textilního průmyslu měl i vynález Spinning Jenny v roce 1764, který umožňoval výrobu většího množství příze s menší námahou.
Textilní průmysl měl také velký dopad na společnost a ekonomiku. Výroba textilních výrobků se stala levnější a přístupnější pro širší vrstvy obyvatel, což mělo za následek změnu způsobu života a práce lidí. To vedlo k urbanizaci a růstu měst, kde se koncentrovala výroba textilních výrobků a vznikaly zde textilní továrny.
V průběhu 19. století se textilní průmysl dále rozvíjel a zlepšovaly se technologie výroby. Byly vynalezeny nové stroje, jako například mechanické tkalcovské stroje a pletací stroje. Díky těmto vynálezům se textilní výroba stala ještě rychlejší a produktivnější.
Doprava:
V době novověku došlo k výraznému pokroku v oblasti dopravy. Zlepšování technologií a infrastruktury umožnilo rychlejší a pohodlnější přesuny osob i zboží.
V 16. století se v Evropě rozšířila silniční doprava. Zlepšení silnic a mostů umožnilo efektivnější přepravu zboží mezi městy.
Postupně se také začaly rozvíjet kočáry a později i omnibusy, které umožňovaly rychlejší a pohodlnější cestování.
V 17. století se rozvinula lodní doprava. Evropští obchodníci se vydávali na vzdálené plavby, aby objevili nové obchodní trasy a rozšířili své podnikání. V této době také vznikly velké lodě, které umožnily přepravu velkého množství zboží na velké vzdálenosti.
V průběhu 18. století došlo k revolučním změnám v dopravě. Vynález parního stroje umožnil výrobu parníků, které se staly dominantní formou dopravy na vodních cestách. Také se rozvinula železnice, která umožnila rychlejší a levnější přepravu osob a zboží po souši.
Tyto technologické vynálezy měly obrovský dopad na hospodářství a obchod v Evropě i po celém světě. Zboží se mohlo přepravovat rychleji, levněji a efektivněji, což umožnilo rozvoj mezinárodního obchodu a globalizaci ekonomiky.
Hutnictví:
V době novověku došlo k výraznému rozvoji hutnictví, které se stalo jedním z nejdůležitějších průmyslových odvětví té doby. Hutnictví se rozvíjelo především díky rostoucí poptávce po železe, které bylo klíčovým materiálem pro výrobu zbraní, nástrojů a dalších předmětů.
První hutě vznikaly již v raném středověku, avšak v průběhu novověku se technologie hutnictví rychle zdokonalovala. K nejvýznamnějším vynálezům patřil vynález pudlovacího stroje v roce 1784, který umožňoval úpravu surového železa na kvalitnější a měkčí ocel.
Hutní průmysl se v této době rozvíjel především v Anglii a Německu. V Anglii byly využívány místní zdroje uhlí, které byly nezbytné pro výrobu železa, a v Německu se naopak využívaly velké zásoby železné rudy.
Rozvoj hutnictví měl také velký vliv na další průmyslová odvětví, jako například stavebnictví, dopravu a zemědělství. Bylo možné vyrábět kvalitnější a odolnější nástroje, stroje a zařízení, což zvyšovalo produktivitu a usnadňovalo práci v různých oblastech.
Hutnictví se také stalo významnou součástí obchodu a mezinárodního obchodu. Z Anglie a Německa se železo a ocel exportovaly do celé Evropy, ale také do kolonií, kde bylo využíváno například k výstavbě lodí a dalších konstrukcí.
Vztahy mezi Evropou a světem v 16. a 17. století
Vztahy mezi Evropou a světem v období 16. a 17. století byly charakterizovány jako období intenzivního kontaktu, objevování a dobytí nových území. Evropa se snažila prosazovat své politické a ekonomické zájmy v různých částech světa, což vedlo k rozšíření evropské kultury a výměně myšlenek a nápadů s ostatními kulturami.
Tyto vztahy byly často motivovány ekonomickými, politickými a náboženskými zájmy evropských států a byly často charakterizovány násilím a konflikty.
V této době se začaly objevovat nové mořské cesty a obchodní trasy, které umožnily Evropanům dosáhnout vzdálených oblastí světa, jako je Asie a Amerika. Španělé a Portugalci byli první, kteří se vydali na cesty do dalekých zemí, ale brzy se k nim přidali i Britové, Francouzi a Nizozemci.
Tyto cesty byly plné rizik a nebezpečí, ale přinesly s sebou obrovské zisky v podobě vzácných koření, drahých kovů a jiných cenných předmětů.
Kromě obchodu se v této době začaly prosazovat také evropské koloniální expanze, kdy evropské státy zakládaly kolonie v různých částech světa. Tyto kolonie byly využívány jako zdroje surovin a levná pracovní síla pro evropské země.
Kolonialismus a imperialistická expanze byly v té době běžné praktiky, ale také vedly k tragickým následkům pro domorodé obyvatelstvo.
Vztahy mezi Evropou a ostatními částmi světa byly v té době velmi komplexní a měnily se v závislosti na politické situaci a mocenských vztazích. Tyto vztahy také vedly ke kulturním výměnám a přínosům. Evropa přijala mnoho vlivů a myšlenek z ostatních částí světa, jako například z islámského světa a naopak i evropská kultura ovlivnila mnoho jiných kultur.
Jedním z nejvýraznějších příkladů jsou evropské koloniální expanze do Ameriky, Asie a Afriky, které započaly již v 15. století, ale v 16. a 17. století dosáhly svého vrcholu. Evropané si podmanili rozsáhlé území a přinesli s sebou nové technologie, zbraně, náboženství a způsoby života, čímž změnili mnoho místních kultur a tradic.
Tyto koloniální expanze byly často provázeny násilím a vykořisťováním místních obyvatel.
Další důležitou oblastí vztahů mezi Evropou a světem byly obchodní cesty. Evropské země se snažily najít nové obchodní trasy a vytvořit monopol na určité produkty, jako byly koření, hedvábí nebo slonovina. Tyto obchodní cesty vedly zejména do Asie a Afriky a často byly provázeny konflikty mezi evropskými státy a místními mocnostmi.
Vztahy mezi Evropou a světem byly také ovlivněny náboženskými rozdíly. V 16. století došlo k reformaci a v Evropě se rozšířily nové protestantské církve. Tyto církve se snažily šířit své náboženské učení také do zahraničí a vysílaly misionáře do dalších částí světa.
To vedlo k vzniku konfliktů a rivalit mezi evropskými státy, které se snažily ovlivnit náboženské záležitosti v jiných zemích.
Hlavní události a osobnosti 18. století
Události:
- významný konflikt mezi řadou evropských států o dědictví rakouského trůnu po smrti císařovny Marie Terezie. Válku nakonec ukončil mír v Aix-la-Chapelle. Vedla ke změnám v rovnováze sil v Evropě a posílení Pruska jako velmoci.
- První průmyslová revoluce (1760-1840) - Období, během něhož došlo k mnoha technologickým inovacím, jako je například vynález parního stroje nebo mechanizace textilní výroby.
- Sedmiletá válka (1756-1763) - Konflikt, který vypukl mezi Pruskem a jeho spojenci na jedné straně a Rakousko, Francie a Rusko na straně druhé. Válka byla zásadním momentem v evropské historii a vedla k celkovému přehodnocení mezinárodních vztahů.
- Americká válka za nezávislost (1775-1783) - Válka mezi 13 britskými koloniemi v Severní Americe a Velkou Británií, která vedla k vytvoření Spojených států amerických.
- Francouzská revoluce (1789-1799) - Krvavý konflikt, který vedl k pádu francouzské monarchie a vzniku první francouzské republiky. Revoluce měla zásadní vliv na evropskou politiku a společnost.
- Napoleonova éra (1799-1815) - Období v evropských dějinách, během něhož Napoleon Bonaparte ovládal velkou část kontinentu. Jeho éra znamenala změnu v mezinárodních vztazích a v mnoha oblastech ovlivnila další vývoj.
- Industriální revoluce (1760-1840) - Období, během něhož došlo k výraznému rozvoji průmyslu a vzniku moderního průmyslového způsobu výroby.
- Kolumbovo objevení Ameriky (1492) - Objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem bylo jedním z nejdůležitějších momentů v historii a vedlo k rozvoji nových obchodních cest a rozšíření evropského vlivu do nových světových oblastí.
- Války o španělské dědictví (1701-1714) - Konflikt mezi francouzskými a rakouskými silami o nástupnické právo na španělský trůn.
- Osobnosti osvícenství - v 18. století se objevili významní myslitelé a intelektuálové, kteří prosazovali osvícenské ideály, jako byli Voltaire, Jean-Jacques Rousseau a Denis Diderot. Jejich myšlenky ovlivnily celou éru a přispěly k rozvoji vědy, umění a politiky.
- Americká revoluce (1775-1783) - boj amerických kolonistů za nezávislost proti britskému impériu. Tento konflikt vedl k vzniku Spojených států amerických a ovlivnil další politické změny po celém světě.
- Francouzská revoluce (1789-1799) - jedna z nejvýznamnějších událostí v evropských dějinách. Začala v roce 1789 svržením monarchie a vedla k vytvoření první francouzské republiky a k vlně politických změn v Evropě.
- Industrializace - v 18. století se začal rozvíjet průmysl a vznikaly nové technologie, jako parní stroj. To vedlo k velkým změnám v hospodářství a společnosti a položilo základy moderního průmyslového věku.
- Napoleonské války (1799-1815) - série válek, které vedl Napoleon Bonaparte a jeho armáda proti většině evropských mocností. Tyto konflikty ovlivnily politiku a rovnováhu sil v Evropě a způsobily velké ztráty na životech.
- Hnutí za zrušení otroctví - v 18. a 19. století se objevila vlna aktivit za zrušení otroctví. To vedlo k zásadním změnám v sociálních vztazích a k přijetí nových právních norem.
- Vznik moderního nacionalismu - v 18. století začal vznikat moderní národní uvědomění a nacionalismus. To vedlo k vzniku nových států a k dalšímu vývoji politických ideologií.
Významné osobnosti:
- Roku 18. století se narodilo a žilo mnoho významných osobností, které měly zásadní vliv na události tohoto období a ovlivnily také další vývoj lidské společnosti.
- Mezi nejvýznamnější osobnosti patří:
- Johann Sebastian Bach - německý hudební skladatel a varhaník, který přinesl do hudby nové harmonické a kontrapunktické prvky a založil tak moderní klasickou hudbu.
- Wolfgang Amadeus Mozart - rakouský hudební skladatel a virtuos, který se proslavil svou neuvěřitelnou hudební genialitou a kompozičním uměním, přispěl k vývoji klasicistní hudby a zanechal po sobě mnoho vynikajících děl.
- Voltaire - francouzský spisovatel, básník a filozof, který se zasadil o osvícenství a vydal mnoho děl, včetně filozofických a politických traktátů.
- Benjamin Franklin - americký vynálezce, politik a spisovatel, který se výrazně podílel na vzniku Spojených států amerických a prosazoval svobodu, rovnost a nezávislost.
- James Watt - skotský vynálezce a inženýr, který vynalezl parní stroj a tím položil základy průmyslové revoluce.
- Marie Antoinetta - rakouská arcivévodkyně a později francouzská královna, která se stala symbolem zbytečného a nákladného života aristokracie a nakonec skončila na popravišti během Velké francouzské revoluce.
- George Washington - první prezident Spojených států amerických, voják a politik, který bojoval za nezávislost a jednotu země.
- Adam Smith - skotský ekonom, který se proslavil svým dílem "Bohatství národů", které zavedlo moderní teorie hospodářství a kapitalismu.
- Jean-Jacques Rousseau - francouzský filozof a spisovatel, který se zabýval sociálními otázkami a přispěl k rozvoji moderní politické teorie.
- Catherine Veliká - ruská carevna, která rozšířila ruské impérium a modernizovala zemi [Image][/Image]pomocí mnoha reform, včetně vzdělávacích a administrativních opatření.