Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Nostalgie: Tesklivé vzpomínání, ale také psychologická diagnóza
Nostalgie
Slovo nostalgie každý dobře známe. Odkud ale pochází? Jak vzniklo a co původně znamenalo? Málokdo ví, že pojem nostalgie je kromě označení tesklivého vzpomínání, také psychologická diagnóza.
Jak se liší nostalgie v minulosti a dnes?
Tato složenina řeckých slov, z nichž první znamená návrat domů a druhé smutek nebo zoufalství, vznikla v 17. století jako označení diagnózy švýcarských žoldáků, kteří bojovali daleko od domova.
O pár set let později se z této nostalgie stalo běžně užívané slovo označující stesk po domově nebo lepších časech, který nás přepadá ve chvílích, kdy se příliš nedaří. Třeba když máme tzv. den „pod psa”.
Tyto dny k životu neoddělitelně patří. Málokdo je ale má rád, a proto je dobré vědět, jak můžeme špatnou náladu a splín zahnat.
Jak den „pod psa” nechat psovi?
Někdy se stačí jen na chvíli zastavit, nechat nepříjemné myšlenky rozutéct se do všech stran a třeba se usadit do oblíbeného křesla. Uvařit si kávu nebo čaj a s tou příjemnou vůní se na chvíli jednoduše zastavit.
Pak už stačí jen nechat hlavu v klidu a ona sama se začne snažit. Začne prohrabovat tu hromadu nakupených starostí a usilovně hledat něco, co tento pochmurný den projasní.
Ukáže nám hezkou vzpomínku z dovolené, nebo připomene, jak bravurně jsme zvládli výzvy v minulosti. Když se necháme vést a ponoříme se do vlastních myšlenek, začnou se dít divy.
Jaké jsou klenoty naší mysli?
Celá ta vlna nostalgie a zastesknutí si po lepších časech nám začne přinášet jeden hezký okamžik za druhým až nám nakonec připomene, že ty dobré časy skutečně byly. Byly a stále jsou nedílnou součástí našich životů.
Žijí totiž v nás samotných a každodenně nás ovlivňují. I když si to třeba právě teď ani neuvědomujeme, všechny ty hezké okamžiky jsou bezpečně uchovány v naší mysli. A když jsou celou tu dobu v nás, znamená to, že stačí je jen znovu probudit.
Co když se jim ale nechce ven?
Schovávají se
Jsou chvíle, kdy je únavy a stesku příliš a ani pohodlné křeslo a hrnek horkého nápoje to nechce změnit. Starostí je příliš a hledat v nich ty hezké okamžiky je jako hledat jehlu v kupce sena.
Existuje způsob, jak ani v takových chvílích neprohrát? Jak se neodevzdat špatné náladě? Jak ji naopak vypudit a prozářit den něčím příjemnějším?
Jak se dostat ke vzpomínkám, které se před námi schovávají?
Jak můžou pomoci amulety a talismany?
Už od pradávna lidé používali různé předměty, byliny, sošky nebo znaky a přikládali jim mnohdy až magické vlastnosti. Věřili, že ty amulety a obrázky v sobě nesou něco důležitého a tím, že na zem nakreslí runu nebo si na krk pověsí kančí tesák, to kouzlo aktivují.
To je přesně ono!
Stejné kouzlo můžeme použít i pro přivolání hezkých vzpomínek ve chvílích, kdy to nejvíce potřebujeme. Stačí k tomu pouze nějaký osobní předmět, talisman, který nám poslouží jako prostředník, abychom se mohli snáze spojit s našimi vzpomínkami.
Těmito talismany může být v podstatě cokoli. Můžou to být např. rodinná fotografie, oblíbená knížka, plyšový medvídek, hudební nástroj nebo to může být nějaká drobnost, kterou jsme dostali jako dárek od milované osoby.
Jediná skutečně důležitá vlastnost takového talismanu je, že v sobě musí umět uchovat alespoň jednu hezkou vzpomínku. Na tvaru a velikosti nezáleží.
Talisman také nemusíme mít jen jeden. Naopak je lepší, když jich máme více, protože tím spíš se s vlastními myšlenkami dokážeme spojit.
Nejlepšími talismany jsou však ty, které nosíme pořád při sobě a mohou tak působit na naši náladu klidně i celý den. Stačí elegantní prstýnek nebo řetízek, který v sobě nese kousek našeho vlastního příběhu.
S talismanem a příjemnými vzpomínkami nakonec chvilka pohody v křesle s kávou nebo čajem přemůže starosti a projasní náš den.