Objevte fascinující svět kasuárů, největších ptáků na Zemi. Zjistěte více o jeho jedinečném životním stylu, roli v...
Náramky
Náramky
Zdobit se chtějí lidé zřejmě od chvíle, kdy našli první kamínek či květ, který se jim zalíbil. Archeologové našli stopy provrtaných mušlí staré více než sto tisíc let. Od té doby se škála šperků podstatně rozšířila a mezi nejoblíbenější z nich patří náramky. Mohou být jen ozdobou, ale také symbolem postavení i finanční rezervou, kterou má její majitel stále při sobě. I když dnes se nosí převážně na zápěstích, například ve Starověkém Egyptě se náramky nosily hlavně na horní části paže a z počátku byly určeny převážně mužům. Sloužily zejména jako symbol jejich postavení. Jedním z nejtypičtějších šperků byly pro Egypťany náramky se skarabem, který zosobňoval znovuzrození. Byly nalezeny dokonce i v bandážích, kterými byly ovinuty mumie.
Ale také ženy rády dávaly na odiv bohatství svých mužů i své a náramky k tomu byly vhodnou volbou. Zdobily se jimi ženy faraónů i ženy evropských králů. V některých kulturách existují dokonce speciální svatební náramky, které mohly nahrazovat i snubní prsteny. I u nás se v posledních letech objevila móda svatebních náramků pro družičky.
Na našem území patří k nejstarším nálezům šperků památky na osídlení Kelty zhruba od 5. století. Vyráběli korálky, skleněné perličky a z nich zřejmě i náramky. Z období Velké Moravy se dochovaly mimo jiné barevné skleněné korálky. Zlatníci se pak dlouhá staletí věnovali výrobě drahých šperků pro panovnické rody a šlechtu, ale i ostatní zámožné osoby. Od 18. století se v Čechách rychle začala rozvíjet výroba bižuterie ze skla. Drahé kameny tak mohly nahradit i podstatně lacinější skleněné barevné náhrady a náramky a ostatní skleněná bižuterie se začaly vyrábět ve velkých sériích určených i pro méně majetné zákazníky.
Náramky všech druhů a barev
Ať už jsou vyrobeny z drahých kovů, kůže, skleněných korálků, keramiky nebo jen z proužku plastu, náramky zdobí ruce mužů, žen i dětí po celém světě. Náramek může dokonce i zachránit život, pokud jsou z reflexního materiálu a nosí jej chodci v místech, kde ho mohou ohrozit auta. Některé náramky na sobě mají informace o diagnóze či krevní skupině svého nositele. Ostatně, úplně první náramek dostáváme všichni hned po narození, je na něm v porodnici napsáno naše jméno.
Náramků je řada druhů. Mohou to být pevné obroučky, náramky spojované z dílů, šňůrky z nejrůznějších materiálů – pletou se z nitek, jemných provázků, kožených řemínků i drátků. Jsou buď jednoduché a hladké či s přívěsky, vyrábějí se i magnetické – možností je nekonečné množství. Náramky jsou také populárním typem vstupenky třeba na festival a řada firem je rozdává se svým logem jako reklamní předmět. V létě jsou častou ozdobou i náramky s krátkou životností uvité z květin.
V posledních letech jsou velmi populární náramky, k nimž se postupně dokupují přívěsky nejrůznějších tvarů. Vyrábějí se ze stříbra, zlata, ale také rhodia, titanu, kůže, levnější varianta pak třeba i ze zubařské oceli. Přívěsky mají nejrůznější tvary, jsou jen kovové, nebo s kameny, korálky, porcelánem a dalšími materiály. Náramky z drahých kovů se dokonce přesunuly i na kotníky krásných žen. Ještě před několika lety byla návštěva pláže bez takového náramku téměř nemyslitelná, ale dnes už zase poněkud ustupuje. Není nic krásnějšího než náramek na štíhlém zápěstí.
Specifickou kategorií jsou náramky, které v sobě skrývají určitou symboliku, ať už je dána použitými kameny, nebo tvarem. Dokonalý kruh představuje rovnováhu vesmíru. Může ho tvořit náramek sám, nebo kruhová ozdoba na něm. Ale podstatná může být i barva. Původně judaismem jsou inspirovány tenké červené náramky nošené na levé ruce. Originály na sobě měly Davidovu hvězdu, dnes se prodávají i s jinými ozdobami, nebo jen jako hladké šňůrky. Své nositele mají chránit před zlými silami a nosit mu štěstí. Proto se z ruky nemá nikdy snímat, musí se počkat, až se sám rozpadne. Náramky jsou inspirovány i dalšími náboženstvími, takže najdete třeba náramky s keltským nebo koptským křížem, posvátné slabiky óm apod. Do šperků pronikly i prvky filozofie, takže je náramek se symbolem nekonečna či jing jang náramky a mnoho dalších. Velmi často ale jejich nositelé vůbec netuší, co daný symbol znamená.
Nejdražší náramky stojí miliony dolarů
Zlaté, platinové i stříbrné náramky jsou šperkařskou klasikou. Jedním z nejdražších, který kdy byl prodán, je náramek z dokonalých perel kombinovaných s diamanty Gulf Pearl Parure Bracelet. Jeho přesná cena není známa, protože byl v roce 2006 vydražen v sadě s náušnicemi, prstenem a náhrdelníkem. Celková cena sady tehdy činila 31 milionů dolarů.
Zajímavý příběh se pojí zřejmě s druhý nejdražším náramkem historie. Patřil Wallis Simpsonové, dvakrát rozvedené Američance a osudové ženě. Ta měla tak velké osobní kouzlo, že se kvůli ní britský král Eduard VIII. vzdal trůnu. Náramek ve tvaru pantera s onyxy a diamanty zasazenými v platině jí daroval tehdy už „jen“ vévoda z Windsoru ve svatební den, kdy se i ona díky sňatku stala vévodkyní. V roce 2010 byl náramek prodán v aukci za 12,5 milionu dolarů a tvrdilo se, že ho koupila zpěvačka Madonna, která o této neobyčejné, i když poněkud kontroverzní ženě v té době natáčela film Králova láska (v originále W. E.).
Třetím v pořadí je smaragdový náramek s diamanty z kolekce Bvlgari za více než 4 miliony dolarů. Byl zakoupen společně s dalšími šperky (brož, náušnice, prsteny), za něž kupec celkem uhradil 24 799 000 dolarů. Je jen otázkou času, kdy tyto rekordy padnou a prodá se náramek ještě cennější.
Jak se vyrábějí
Drahé kovy zpracovávají šperkaři po celé světě, ale z levnějších materiálů si lidé často vyrábějí své vlastní náramky i sami. Ty pak pro ně mají více symbolickou hodnotu, než že by měly skutečnou cenu. Ale i profesionální zlatnická výroba se může značně lišit. Zlaté náramky masově vyráběné strojově a s minimem ruční práce jsou podstatně levnější než skutečné originály navržené designéry a zpracovávané výhradně ručně z nejkvalitnějších materiálů. Výrobní metody od těch historických, kterými vznikly třeba české korunovační klenoty, až po nejmodernější technologické novinky. To vše je špičkové šperkařství. Zkušenost a ruční práci nenahradí ani lasery, ani počítače. A platí stejně pro broušení drahých kamenů i pro výrobu originálních náramků.
Při výrobě náramků se využije například filigránská metoda, která spočívá v proplétání velmi tenkých stříbrných či zlatých drátků do nejrůznějších tvarů. Zlatníci ji používají už několik tisíc let. Jako fasování je označováno zasazování kamenů a u nejdražších šperků se jí věnují speciálně vyškolení odborníci – faséři. Časté je také zdobení povrchů, ať už rytím, leptáním nebo gravírováním. Montováním se pak jednotlivé komponenty skládají do finální podoby.
Máte-li specifickou představu, nebojte se hledat i mezi použitými či starožitnými šperky. Starší šperky mohou mít překvapivě moderní design, protože i u šperků se módní vlny částečně opakují. Můžete si také případně nechat vyrobit náramek přesně podle svých představ na zakázku.
Zlaté náramky mohou být hladké, zdobené rytými ornamenty, z jednoho kusu, nebo naopak z mnoha zlatých plíšků spojených do jednoho celku. Náramky se ovíjí kolem rukou jako hadi, či chrastí na ruce jako záplava zlatých tenkých obrouček. Pokud jsou zlaté náramky s kameny, najdete na nich ty nejkrásnější přírodní drahokamy a perly. Obdobně je tomu i u platiny, z níž se rovněž vyrábějí náramky s přírodními kameny, ale můžete si koupit i designově jednoduché kroužky či řetízky. Aby se náramek neztratil třeba při procházce v parku, je velmi důležitá kvalitní spona.
Jsou lidé, kteří jsou na zlato alergičtější, nebo prostě jen dávají přednost stříbru. I ze stříbra se vyrábí obrovské množství nejrůznějších náramků. Stříbrné náramky jsou rovněž zdobené kameny. Mohou to být velmi drahé náramky s přírodními kameny, ale i jednoduché šperky s polodrahokamy, skleněnými napodobeninami drahokamů či jen hladké bez ozdob. Cenu náramků zvyšuje i jejich historie, případně i příběh, který je provází. Stejné náramky, z nichž jeden patřil například slavné herečce a druhý anonymní majitelce, tak mohou stát velmi rozdílné sumy. Při nákupu takového šperku je ale důležité požadovat nějaký důkaz, že avizované osobnosti skutečně patřil.
Jak se vyrábějí
Na našich stránkách najdete unikátní možnost vybrat si náramek v nabídce nových, starých a starožitných šperků. Jiné e-shopy se specializují buď jen na nové, nebo jen použité, případně jen starožitné šperky, ale tady najdete vše na jednom místě. Vždy jde však o dokonale zpracované autorské šperky převážně ze zlata a stříbra a s pravými přírodními kameny, včetně briliantů. Společnost má samozřejmě oprávnění k prodeji předmětů z drahých kovů a je registrována na puncovním úřadu. Veškeré nabízené šperky vyhovují v plné míře ustanovením puncovního zákona.
Vedeme firmu v duchu filosofie, která podporuje menší šperkařské dodavatele z celého světa tím, že nabízí jejich klenoty k prodeji. Preferujeme přírodní kameny, jejichž krása je doprovázena rovněž silnou energií, která pozitivně působí na lidský organismus. Oceňujeme také starožitné šperky, které mají vedle krásy v sobě ukryté i příběhy, jež provázely jejich bývalé majitele, a které mohou i po desítkách či stovkách let své existence zase znovu udělat radost nové majitelce nebo majiteli. Náramky nosí stále více i muži a sluší jim.
Publikováno v: Druhy šperků