Josh Swiller se narodil v roce 1972 v New Yorku. V dětství trpěl ztrátou sluchu, což mu způsobilo řadu problémů při...
Myš je savec z živočišné říše a patří mezi hlodavce, vyrabí si vitamín c

Myš
Myši jsou charakteristické svým malým tělem, kulatýma ušima, špičatým čenichem a dlouhým ocasem. Zatímco myš polní je známá tím, že napadá domy kvůli potravě a úkrytu, myš domácí je nejběžnějším savcem a škůdcem v domácnostech po celém země.

Charakteristika
Myš je savec z živočišné říše. Jako příslušník řádu hlodavců patří mezi hlodavce. Všichni muroidní hlodavci menší než krysy se nazývají myši. Pravé myši a potkani patří do čeledi Muridae neboli nadčeledi Muroidea, která obsahuje 711 druhů a zahrnuje pískomily, křečky a hraboše.
Přestože jsou myši i potkani hlodavci, existují mezi nimi některé důležité rozdíly, zejména při výběru jednoho z nich jako domácího mazlíčka. Nejdůležitějším rozdílem je jejich velikost. Myši domácí se mohou vyskytovat v několika různých možných barvách a typech srsti.

Vlastnosti myši
Myši obvykle vnikají do domů mezi říjnem a únorem a hledají potravu, vodu a úkryt. Potravu ukládají v blízkosti hnízd. Protože jsou od přírody flexibilní, mohou se do domů dostat i škvírou nebo otvorem o velikosti pouhého 1,5 cm.
Tito živočichové jsou noční tvorové, aktivní jsou v noci a neustále hledají nové zdroje potravy. Protože jsou to společenští tvorové, starají se o sebe i o sebe navzájem. Honí se mezi sebou pro zábavu nebo aby ukázali svou dominanci během boje.
Když jsou šťastní, vrtí ocasem. Uši nahoru znamenají zvědavost, zatímco uši dolů a dozadu znamenají obranný postoj. Mohou se postavit, aby si něco prohlédli nebo očichali. Mávání fousky pro hmatovou navigaci jim vynahrazuje nedostatek skvělého zraku.
Brousí si zuby nebo žvýkají dřevo a jiné materiály, aby si udrželi řezáky pod kontrolou. V neposlední řadě si rádi vytvářejí hnízda ke spánku a jsou přirozenými hrobaři.

Symbolika myši
Symbolika myši se soustředí na myšlenku schopnosti dosáhnout v životě čehokoli bez ohledu na svou velikost. Je to duch přítomný v mnoha pohádkách a mýtech a má různé pozitivní i negativní významy.
V řecké mytologii je myš vnímána jako posvátná bytost, protože má schopnost přizpůsobit se jakýmkoli podmínkám, například mocnému bohu. Myši jsou také považovány za proroky počasí.
Myši mají hluboký vztah k Zemi, protože rády hloubí díry a chodí pod zem. Díky tomu jsou spojeny se zemským živlem a odkazují na svět duchů, do kterého prý těmito tunely cestují.

Symbolika myší v indiánské kultuře
Myši jsou vnímány jako odvážné a vytrvalé a dokážou uspět tam, kde by jiní neuspěli. U některých kmenů má myš význam čarodějnictví, například u kmene Tlingitů. Pokud jde o kmen Hopi, používá se jako klanové zvíře a nazývá se Pisha.
Existuje legenda, která líčí duchovní význam myši, v níž došlo k hádce o to, kdo má být náčelníkem mezi všemi.

Východní symbolika myši
Toto zvíře je také považováno za božího posla, který má moc komunikovat s duchovním světem a předpovídat. Ve starověku byla myš v Číně uctívána jako bůh, který mohl výměnou za různé oběti nabídnout úspěch a prosperitu.

Symbolika myší v křesťanství
Duchovní význam myši v Bibli je nečisté zvíře. Myši jsou přítomny jako pohroma, kterou se v Mojžíšově době nakazili Egypťané. Byly seslány, aby lidem zničily obilí a dokonce i domy.
Další Boží zásah prostřednictvím myší je přítomen ve chvíli, kdy se Asyřané pokusili dobýt Jeruzalém. Je představena jako anděl, který tuto říši ochránil před válkou.

Zajímavosti o myších

Nemají rády sýr
Ačkoli jsou myši nejznámější svou láskou k sýrům, ve skutečnosti je to spíše fikce než skutečnost. Mají silný čich a mnoho druhů sýrů, které vydávají silný zápach, je nepřitahuje. Mnohem raději než sýry jedí zrní, semena, a dokonce i hnijící ovoce a zeleninu.

Jsou to notoričtí zloději
Název "myš" pochází ze sanskrtského slova "mus", což znamená "zloděj". Přemýšleli jste někdy o tom, proč tito malí škůdci napadají váš domov a prostor? Je to proto, že vás okrádají!
Potřebují potravu, vodu, úkryt a teplo stejně jako my ostatní a váš domov může být snadným cílem. Jsou jako chamtiví malí vetřelci, kteří z vás žijí, aniž by platili svůj spravedlivý podíl.

Dokážou produkovat vitamin C
Myši si dokážou vyrobit vlastní vitamin C. Schopnost vyrábět vitamin C pochází z jejich genů a myši nejsou jediná stvoření, která si vitamin C dokáže vyrobit.
Studie ukázaly, že když se u nich tyto geny vypnou, začnou se u nich rychle projevovat příznaky srdečních onemocnění.
