Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Mravenec: Drobný hmyz, který si staví velká hnízda
Mravenec
Mravenci jsou drobný hmyz, který si staví velká hnízda, obzvláště v tropických oblastech. Žijí v koloniích a jejich společenské uspořádání vědce vždy fascinovalo.
Jaký je život mravence?
Mravenec obecný je malý hmyz, který má hnědočernou barvu a délka jeho těla měří 2 – 5 mm a dělí se na královnu, což je hlavní samička, která klade vejce. Pak jsou v hnízdě samci a také dělnice, které sbírají a donášejí do hnízda potravu i stavební materiál.
Vyskytují se v Evropě, Asii, Severní Americe a Africe. Objevuje se v přírodě a také na zahrádkách, kde si staví hnízda v zemi. Jsou velmi šikovní stavitelé a mají velkou sílu. Mravenec uzvedne až několika násobek své váhy. Chovají mšice a produkující medovici, kterou mravenci jedí.
Zdravý les má několik mravenišť, obnovují les a mají pozitivní vliv na jeho skladbu. Stavby lesních mravenců mají obvod i 5 metrů a dosahují výšky 160 cm. Dokáží také lovit hmyz, který je větší, než mravenci. Jsou oblíbení také u včelařů, protože se starají o stromové mšice, kteří produkují sladkou medovici, šťávu z jehličnanů.
Mravenec lesní se u nás vyskytuje nejvíce v obci Dobrá voda, kde na 136 hektarech je 1200 mravenišť. Tato oblast je nazvaná Mravenčí stezka a častým turistickým cílem. Dalšími druhy jsou mravenec pařezový, mravenec pospolitý a mravenec luční. V mravenčí kolonii žije většinou až 1 milion mravenců.
Největší kolonie mravenců žijících v lese je na ostrově Hokkaido v Japonsku a největší kolonie v Evropě je na hoře Kleť v Jižních Čechách. Mravenčí samička se zpravidla dožije až 25 let.
Zajímavosti o mravencích
- U nás se nachází 100 druhů mravenců a na celém světě 15 000 druhů.
- Mraveniště má stálou teplotu, která je udržována množstvím mravenců a také disponuje celá stavba dobrými izolačními vlastnostmi.
- V zimě mravenci hibernují a upadají do stavu ztrnulosti.
- Vytváří si mraveniště, které navazují na hlavní mraveniště a komunikují spolu. Mravenci chodí po cestičkách, které můžete často spatřit na zemi i ve městě. Orientují se pomocí tykadel a pachu.
- Známým druhem mravence jsou termiti, kteří parazitují na dřevě. Pojídají dřevo a narušují stavby a stromy. Termiti vytvářejí hnízda, která mají rozmanité tvary, jež fascinují turisty a také vědce. Jejich hierarchie a život je často předmětem zkoumání.
Několik faktů o mravencích
- Mravenci zvednou desetinásobek své váhy. Klidně odnesou celou vosu nebo také velkého brouka i kostku cukru.
- Mravenci mají kusadla, kterými se dokážou bránit.
- Do hnízd mravenci donášejí ztvrdlou pryskyřici, která působí desinfekčně pro mraveniště a to pak nepodléhá plísním a houbám.
- Přes noc je v mraveništi až kolem 20 stupňů celsia, i když venku klesá teplota k nule. Mravenci si udržují stálou teplotu v mraveništi.
- Mravenci přenášejí larvy a vejce po patrech mraveniště, tak aby se během dne zahřály.
- V domech a bytech se někdy může objevit mravenec farao, který napadne spíže nebo sklady potravin a je náročné se jej zbavit.
- Mraveniště je protkáno větracími šachtami, které udržují stálou teplotu a regulují cirkulaci vzduchu.
Symbolika a kultura
Mravenec byl vždy symbolem pracovitosti a píle. Drobný hmyz přenášející potravu a stavějící velká hnízda byl lidmi obdivován pro svoji organizovanost a sounáležitost. Byl také považován za moudrého a jako ochránce na cestách.
Mravenci jsou oblíbeným hmyzem v pohádkách. Knížky o Ferdovi Mravencovi, jsou známé snad všem malým dětem. Vznikly také kreslené pohádky, kde hrají hlavní roli mravenci, jako Mravenec Z nebo Život brouka.
Mravence si můžete pořídit i jako šperk, avšak není obvyklý, ale zase budete zcela originální.
Půda kolem mraveniště je dobře nakypřená a plná živin, proto na ní skvěle roste vegetace. V okolí mravenišť bývá husté rostlinstvo.