Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Mozart: Kompletní průvodce
Mozart
Wolfgang Amadeus Mozart byl jedním z nejvlivnějších, nejpopulárnějších a nejplodnějších skladatelů klasického období. Jako zázračné dítě začal od útlého věku komponovat více než 600 děl, včetně některých nejslavnějších symfonických, komorních, operních a sborových skladeb.
Mozartův život
Wolfgang Amadeus Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku. Již od útlého věku vykazoval mladý Mozart všechny známky mimořádného hudebního talentu. Už v pěti letech uměl číst a psát noty a svým talentem bavil lidi.
V šesti letech psal své první skladby a v osmi letech složil svou první symfonii. Mozart byl všeobecně považován za vzácného hudebního génia, ačkoli pilně studoval i další velké skladatele, například Haydna a Bacha.
Jeho otec Leopold, který byl rovněž hudebníkem, si rychle všiml talentu svého malého syna a stal se ohromným publicistou, který předváděl synovy schopnosti. Během svého dětství byl Mozart častým hostem v různých palácích po celé Evropě, kde hrál pro významné hosty.
Kromě toho, že byl Leopold vítán aristokraty po celé Evropě, vychovával své děti jako přísné katolíky. To zahrnovalo účast na mši, časté zpovědi a uctívání svatých. Mozart zůstal oddaným katolíkem po celý život.
Dětský génius Mozart, oblečený v nejlepších šatech, zanechal nesmazatelný dojem na každého, koho potkal. V sedmnácti letech přijal místo dvorního hudebníka v Salcburku, což mu však příliš nevyhovovalo.
Vadilo mu, že je na svém patronovi knížeti-arcibiskupovi Hieronymovi Colloredovi málo nezávislý. Mozarta také rozhořčoval jeho skromný plat, kvůli němuž se cítil nedoceněný.
Navzdory nespokojenosti a zapojení se do sporů však bylo následujících několik let obdobím plodné kompozice. V roce 1777 ho přestaly bavit požadavky, které na něj kladl jeho mecenáš, a vyjednal si uvolnění ze smlouvy. Opustil Salcburk a po cestách do Paříže a Německa se natrvalo přestěhoval do rakouské Vídně, kde žil po zbytek svého života.
V roce 1782 se proti vůli svého otce oženil s Konstancií. Po zbytek života si s ní zůstal velmi blízký a byl do ní velmi zamilovaný. Měli spolu šest dětí, ale pouze dvě přežily dětství. V posledním roce svého života začal komponovat jedno ze svých největších děl: Requiem. Mozart zemřel dříve, než ho stačil dokončit. Důvody jeho smrti nejsou jasné.
Mozartova hudba
Mozartovo dílo je epické svým rozsahem i proporcemi. Bylo jen málo hudebních odvětví, kterých se Mozart nedotkl. Skládal opery, symfonie, koncerty i sólové skladby pro klavír. Jeho tvorba sahala od radostných odlehčených skladeb až po silné, náročné kompozice, které se dotýkaly emocí.
Na počátku své kariéry měl Mozart silnou schopnost učit se a pamatovat si z hudby, kterou slyšel od jiných. Dokázal do sebe začlenit styl a hudbu lidí, jako byli Haydn a J. S. Bach. Jak dospíval, vyvinul si zcela vlastní styl a interpretaci. Mozartova hudba zase velmi ovlivnila raného Beethovena.
Předehra z Figarovy svatby, K492
Figarova svatba, Le Nozze Di Figaro, která měla premiéru v roce 1786, je ideálním místem pro začátek průzkumu nejlepších Mozartových děl a předehra k opeře dokonale navozuje její atmosféru.
Zdá se, že Mozarta napadlo zpracovat skandální hru Pierra-Augustina Carona De Beaumarchaise, která byla v Paříži a ve Vídni zakázána.
Vhodně upravené operní libreto jeho nového spolupracovníka Lorenza Da Ponteho přineslo skladateli partituru, která odpovídá rychle se měnícím náladám této rušné, spletité a milostné komedie.
Symfonie č. 41 in C, K551: Jupiter
Pokud Mozart počítal, nemohl očekávat, že jeho 41. symfonie bude jeho poslední. Rozhodně nenapsal nic složitějšího než toto brilantní, ambiciózní dílo, jehož finále nabízí přehlídku kontrapunktických dovedností, která nemá v celé hudbě obdoby.
Nejde však o pouhé předvádění technických znalostí, ale o objevnou ukázku toho, čeho lze dosáhnout složitým kombinováním tematického materiálu současně. I když je zbytek symfonie prvotřídní, je to jistě pozoruhodný rukopis finále, který skladbě vysloužil přízvisko Jupiter, král bohů.
Requiem Mše d moll, K626
Naše chápání Mozartova Requiem je nevyhnutelně zabarveno skutečností, že se jednalo o jeho poslední dílo a že zemřel dříve, než jej mohl dokončit. Requiem, které si záhadným způsobem objednal jistý šlechtic, jenž je chtěl vydávat za své vlastní dílo, za památku své ženy, přitahuje obrovské množství mýtů a dohadů.
Jisté však je, že Mozarta při komponování skutečně pronásledovaly předtuchy smrti a že skladbu použil, alespoň částečně, jako své vlastní rekviem.
Životopis Wolfganga Amadea Mozarta: Od dětských let k nekonečné slávě
Wolfgang Amadeus Mozart je jedním z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob. Jeho hudba zůstává dodnes nezapomenutelnou součástí hudební historie a kultury. Jeho životopis nás zavede od jeho dětských let až po jeho nekonečnou slávu.
Narodil se v Salcburku, Rakousku v roce 1756. Jeho otec byl také hudebník a učil Wolfganga hudbě již od jeho raného dětství. Wolfgang ukázal svůj talent již v útlém věku a jeho otec se snažil z něj udělat zázrak. Společně s jeho sestrou Nannerl cestovali po celé Evropě a vystupovali na královských dvorech.
Již v mladém věku byl Wolfgang považován za hudebního génia. Napsal řadu děl, včetně symfonií, oper, koncertů a komorní hudby. Jeho hudba byla plná života a emocí, což se stalo charakteristickým rysem jeho stylu. Jeho nejznámější díla zahrnují opery jako Don Giovanni, Kouzelná flétna a Figarova svatba.
Nicméně, Wolfgangovo dospělé období bylo poznamenáno finančními potížemi a problémy v osobním životě. Byl nucen pracovat v několika městech v Evropě a hledat podporu od aristokracie. Tyto nesnáze se však neodrážely v jeho hudbě. Jeho hudba stále odrážela jeho nadšení pro hudební tvorbu a jeho nadání.
Wolfgang Amadeus Mozart zemřel v roce 1791 v Praze ve věku pouhých 35 let. Jeho smrt byla pro celou hudební komunitu velkou ztrátou. Jeho hudba však zůstala navždy živá a inspirovala mnoho dalších skladatelů a hudebníků.
Mozartova genialita: Jaký měl vztah ke svému talentu a tvorbě
Wolfgang Amadeus Mozart byl jedním z nejtalentovanějších hudebních skladatelů v historii. Jeho hudba byla plná nadání, citlivosti a originality, což ho činí jedním z nejvýznamnějších hudebních géniů všech dob. Avšak, co bylo tím, co přineslo jeho genialitu na světlo?
Mozart se narodil do hudební rodiny a byl veden ke hře na klavír od útlého věku. Jeho otec byl hudební pedagog a vynikal v tom, aby rozvíjel talent svých dětí. Wolfgang byl zázračně talentovaný a již v raném věku začal skládat své vlastní skladby. Jeho nadání bylo tak velké, že v osmi letech napsal svou první symfonii.
Mozart měl k svému talentu a tvorbě velmi osobní vztah. Byl posedlý hudbou a jeho celý život byl zasvěcen tvorbě krásné hudby. Měl schopnost vyjádřit své emoce a myšlenky pomocí svých skladeb. Mozart byl velmi tvrdě pracující a disciplinovaný, ačkoli v jeho tvorbě bylo mnoho spontaneity a improvizace.
Jeho genialita se také projevila v tom, že dokázal skládat hudbu na vysoké úrovni ve velmi mladém věku. Vytvořil mnoho nezapomenutelných skladeb, které jsou stále hrané a milované po celém světě. Jeho díla ovlivnila mnoho dalších skladatelů a byla inspirací pro celou řadu hudebních žánrů.
Mozartovy skladby jsou plné originality, inovace a dokonalé harmonie. V jeho hudbě jsou slyšet citlivost, nadání a obrovská láska k životu. Jeho hudba v sobě nese důležitou zprávu o tom, jakým způsobem může hudba ovlivnit naše životy a přinést radost a krásu do světa.
Mozartova hudba: Jak se vyvíjela a jaký vliv měla na kulturu
Wolfgang Amadeus Mozart je jedním z nejvýznamnějších hudebních skladatelů v historii, jehož hudba ovlivnila mnoho generací posluchačů po celém světě. Jeho hudba se vyvíjela po celý jeho život a jeho tvorba zahrnovala široké spektrum hudebních žánrů, od oper a symfonií až po sonáty a koncerty.
Mozartova hudba se vyvíjela paralelně s jeho životem a byla ovlivněna jeho osobními zkušenostmi a životními událostmi. V jeho dřívější tvorbě je slyšet vliv jeho otce, který byl hudebním pedagogem a pomáhal rozvíjet jeho nadání již od útlého věku. V pozdější fázi své kariéry byl Mozart inspirován italskou operou, což se projevilo v jeho několika slavných operách, jako jsou Kouzelná flétna, Don Giovanni a Figarova svatba.
Mozartova hudba byla významná svým vlivem na kulturu. Jeho díla ovlivnila mnoho dalších skladatelů a staly se inspirací pro celou řadu hudebních žánrů. Jeho hudba byla také důležitá pro vývoj klasické hudby, což bylo důležité pro další generace skladatelů.
Mozartova hudba je proslulá svými melodiemi, dokonalým harmoniemi a originalitou. Jeho skladby jsou plné nadání a citlivosti, což dokazuje, jak Mozart dokázal vyjádřit své emoce a myšlenky pomocí hudby. Jeho hudba se stala symbolem elegance a rafinovanosti a je stále považována za jednu z nejvýznamnějších a nejkrásnějších hudby všech dob.
Mozartovy největší skladby: Od oper po koncerty a symfonie
Wolfgang Amadeus Mozart byl hudební génius, jehož dílo zahrnuje široké spektrum hudebních žánrů. Mezi jeho nejvýznamnější skladby patří opery, symfonie, koncerty a klavírní sonáty.
Jeho nejznámější opery zahrnují Kouzelnou flétnu, Don Giovanni a Figarova svatba. Tyto opery jsou plné emocí, dramatických momentů a nádherných melodií. Kouzelná flétna je Mozartova nejpopulárnější opera, jejíž hudba byla inspirována svobodným zednářstvím. Don Giovanni je další z nejslavnějších oper, která vypráví příběh života a smrti legendárního Dona Giovanniho.
Mozartovy symfonie patří mezi jeho nejvýznamnější skladby. Symphony No. 41 "Jupiter" je považována za jeho nejlepší dílo. Dalšími slavnými symfoniemi jsou Symphony No. 40 a Symphony No. 38 "Prague".
Mozart také složil mnoho slavných koncertů pro různé nástroje. Mezi nejznámější koncerty patří Koncert pro klavír a orchestr č. 21 v C dur, Koncert pro klarinet a orchestr a Koncert pro housle a orchestr č. 5 v A dur.
Kromě oper, symfonií a koncertů složil Mozart také mnoho slavných klavírních sonát. Mezi nejznámější patří Sonata pro klavír č. 11 v A dur, Sonata pro klavír č. 16 v C dur a Sonata pro klavír č. 8 v A mol.
Všechny tyto skladby mají jedno společné: jsou plné nadání, citlivosti a originality. Mozart dokázal vyjádřit své emoce a myšlenky pomocí hudby a jeho díla jsou dodnes hraná a milovaná po celém světě. Mozartova hudba ovlivnila mnoho dalších skladatelů a zůstává jednou z nejvýznamnějších a nejkrásnějších hudby všech dob.
Mozartova cesta po Evropě: Jaký měl vliv na jeho hudbu a osobní život
Wolfgang Amadeus Mozart byl jedním z nejtalentovanějších hudebních skladatelů v historii, jehož cesta po Evropě ovlivnila nejen jeho hudbu, ale i jeho osobní život.
Mozart cestoval po Evropě již od útlého věku a skládal své díla pro mnoho evropských dvorů. Cesta začala v roce 1763, kdy byl Mozartovi pouhých sedm let a jeho otec Leopold se rozhodl, že by jeho nadanému synovi mohlo být užitečné cestovat a rozvíjet svůj talent.
Během svých cest navštívil Mozart mnoho měst a dvorů, kde se setkal s dalšími hudebními velikány té doby, jako byli například Johann Christian Bach a Franz Joseph Haydn.
Cesta po Evropě měla významný vliv na Mozartovu hudbu. Cestování mu umožnilo se seznámit s různými hudebními styly a technikami, které poté zahrnul do svých skladeb. Mozartovo cestování mu také umožnilo najít nové mecenáše, kteří podporovali jeho hudbu a umožnili mu dále rozvíjet své nadání.
Jeho cesta po Evropě také měla vliv na jeho osobní život. Během cest se Mozart setkal s mnoha ženami, včetně Aloysie Weber, se kterou se nakonec oženil. Mozart také trpěl finančními problémy, což ho vedlo k tomu, aby se více soustředil na komerční skladby a méně na vážnou hudbu.
Mozartova rodina: Jaký vliv měli jeho rodiče na jeho kariéru a osobnost
Wolfgang Amadeus Mozart byl součástí hudební rodiny a jeho rodiče měli významný vliv na jeho kariéru a osobnost.
Jeho otec, Leopold Mozart, byl hudebním pedagogem a důkladně rozvíjel talent svých dětí již od útlého věku. Jeho matka, Anna Maria Mozartová, byla také hudební nadaná a podporovala svého syna v jeho umělecké dráze.
Leopold Mozart měl na synovu kariéru velký vliv. Byl tvrdý a náročný, což vedlo k tomu, že mladý Wolfgang byl pod jeho vedením vystaven velkému tlaku a náročnému tréninku. Leopold byl velmi ambiciózní a chtěl, aby jeho syn byl nejlepším hudebníkem na světě. Díky jeho vedení se Wolfgang stal velmi talentovaným a úspěšným hudebníkem.
Anna Maria Mozartová byla také důležitou součástí rodiny a měla na syna velký vliv. Podporovala Wolfganga v jeho hudební dráze a stála po jeho boku v těžkých chvílích.
Po Leopoldově smrti se stala hlavní oporou svého syna a pomáhala mu v jeho umělecké práci.Vztah s rodiči měl velký vliv na Mozartovu osobnost. Byl velmi talentovaný a ambiciózní, což vedlo k tomu, že se často snažil překonat sebe sama a uspět ve své práci.
Avšak, také měl sklony k nejistotě a potřebě potvrzení a uznání ze strany ostatních, což mohlo být důsledkem vysokých nároků jeho otce.
Mozartova smrt: Jak zemřel a jak to ovlivnilo jeho dědictví
Wolfgang Amadeus Mozart zemřel v roce 1791 ve věku pouhých 35 let. Jeho předčasná smrt byla pro hudbu a celý hudební svět velkou ztrátou. Mozartova smrt byla nejen tragická pro jeho rodinu a přátele, ale také ovlivnila jeho dědictví a hudbu.
Příčina Mozartovy smrti nebyla známa a stále se o ní vedou debaty a spekulace. Podle některých zdrojů zemřel na akutní revmatickou horečku, zatímco jiní se domnívají, že byl otráven nebo trpěl závažným onemocněním, jako byla syfilis nebo ledvinové onemocnění.
Mozartova smrt znamenala velkou ztrátu pro hudbu a jeho dědictví. Jeho tvorba a vliv na klasickou hudbu však přetrvaly i po jeho smrti. Mozartovo dědictví se stalo inspirací pro další generace hudebníků a jeho hudba dodnes zůstává jednou z nejvýznamnějších a nejkrásnějších hudby všech dob.
Mozartova smrt také ovlivnila jeho rodinu. Jeho manželka Constanze Mozartová a jejich dva synové zůstali po jeho smrti bez finančního zabezpečení. Constanze se rozhodla pokračovat v Mozartově dědictví a pracovala na publikování jeho nevydaných děl.
Tyto snahy pomohly udržet Mozartovu hudbu v živé paměti a upevnit jeho pozici jako jednoho z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob.
Mozartova inspirace: Jakým zdrojem pro něj byla literatura, filozofie a další umělci
Wolfgang Amadeus Mozart byl nejen vynikajícím hudebníkem, ale také byl velmi vzdělaný a inspiroval se literaturou, filozofií a dalšími umělci.
Tyto inspirace se projevily v jeho hudbě, která byla nejen technicky dokonalá, ale také plná emocí a filozofických myšlenek.
Mozart se inspiroval především literaturou. Mezi jeho oblíbené spisovatele patřili například William Shakespeare, Johann Wolfgang von Goethe nebo Christoph Martin Wieland. Mozartova hudba je plná literárních motivů, jako jsou například opery Don Giovanni a Kouzelná flétna, které jsou inspirované díly Shakespeara.
Filozofie byla také důležitou inspirací pro Mozarta. Byl fascinován myšlenkami Jean-Jacques Rousseaua, který zdůrazňoval důležitost citů a emocí v umění. Mozartovo dílo se vyznačuje velkým emocionálním nábojem a citlivostí.
Další umělci, jako byli například Johann Christian Bach nebo Franz Joseph Haydn, byli také pro Mozarta důležitým zdrojem inspirace. Bachova hudba inspirovala Mozarta k použití kontrapunktu a Haydnovo dílo mu ukázalo, jak lze použít humor a zábavu v hudbě.
Mozartova inspirace nebyla omezena pouze na literaturu, filozofii a další umělce. Byl také fascinován přírodou a využíval přírodních zvuků a melodií ve svých skladbách. Například ve své symfonii Jupiter použil zvuky ptáků a ve své opeře Kouzelná flétna využil zvuky bubnů a fléten.
Mozart a jeho vztah ke dvoru: Jak se jeho hudba stala součástí aristokratického života
Wolfgang Amadeus Mozart měl velmi úzký vztah ke dvoru a jeho hudba se stala neodmyslitelnou součástí aristokratického života. Mozartova hudba byla často hrána na dvorech a byla oblíbenou zábavou pro šlechtu a aristokraty.
Mozart se setkal s mnoha aristokraty během svých cest po Evropě. Jeho hudba se stala populární na evropských dvorech a získala si velké množství mecenášů. Mozartova hudba byla však nejvíce spojována s rakouským císařským dvorem, kde získal mnoho podpory a přízně.
Mozartova hudba se stala součástí aristokratického života, protože představovala dokonalé spojení elegance a krásy. Jeho hudba byla symbolem vyšší kultury a vkusu. Mozartova hudba byla také často spojována s vysokou společností a byla důležitým symbolem statusu.
Mozartova hudba se stala také součástí aristokratického života díky jejímu širokému záběru. Jeho díla zahrnovala nejen opery, ale také symfonie, koncerty a komorní hudbu. Jeho hudba byla vhodná pro mnoho různých příležitostí, od slavnostních příležitostí na dvorech až po soukromé koncerty pro malé skupiny lidí.
Mozartova dědictví: Jaký měl vliv na hudební svět a jak se jeho hudba udržela v živé paměti
Wolfgang Amadeus Mozart je dodnes jedním z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob. Jeho hudba měla obrovský vliv na hudební svět a jeho dědictví se stalo inspirací pro mnoho dalších hudebníků a skladatelů.
Mozartovo dědictví zahrnuje více než 600 skladeb, včetně oper, symfonií, koncertů a komorní hudby. Jeho hudba se vyznačuje nejen technickou dokonalostí, ale také emocionální hloubkou a filozofickými myšlenkami. Jeho dílo zůstává dodnes populární a stále se hraje a poslouchá po celém světě.
Mozartovo dědictví mělo velký vliv na hudební svět. Jeho hudba ovlivnila mnoho dalších skladatelů, jako jsou například Ludwig van Beethoven, Franz Schubert a Johannes Brahms. Jeho díla se stala standardy klasické hudby a byla inspirována mnoha dalšími žánry a styly, jako jsou například jazz, rock a filmová hudba.
Jak se Mozartova hudba udržela v živé paměti? Jedním z důvodů je jeho neuvěřitelná talentovanost a dokonalost jeho hudby.
Dále se Mozartova hudba udržela v živé paměti díky velkému počtu vystoupení a koncertů, které se konají po celém světě. Také díky tomu, že se Mozartova hudba učí na konzervatořích a je součástí hudebního vzdělávání, takže se předává dalším generacím.
20 nejznámějších skladeb od Mozarta
- Kouzelná flétna (1791) - je to opera o dvou dětech, kteří musí absolvovat řadu testů, aby získali nárok na vstup do chrámu moudrosti. Obsahuje některé z nejznámějších Mozartových skladeb, jako je "Arie královny noci" a "Papagenova árie".
- Symfonie č. 40 v g moll (1788) - je to jedna z nejslavnějších Mozartových symfonií. Má temné a vážné tóny, které ji činí jedním z nejvýraznějších děl klasické hudby.
- Requiem (1791) - je to poslední dílo, které Mozart dokončil před svou smrtí. Bylo to napsáno na objednávku a bylo původně zamýšleno jako mše za mrtvého. Requiem je považováno za jedno z nejvýznamnějších děl Mozartovy tvorby.
- Don Giovanni (1787) - je to opera o slavném španělském nápadníkovi, který je neustále v nebezpečí. Don Giovanni je považován za jednu z nejlepších oper všech dob.
- Figarova svatba (1786) - je to opera o svatbě sluhů Figara a Susanny. Obsahuje mnoho známých a populárních písní, jako je "Non più andrai" a "Voi che sapete".
- Klavírní sonáta č. 11 v A dur (1784) - je to jedna z nejslavnějších Mozartových klavírních sonát. Je známá pro svůj okouzlující a svěží zvuk.
- Arie "Königin der Nacht" z opery Kouzelná flétna (1791) - je to jeden z nejznámějších kousků Kouzelné flétny. Je to velmi náročná árie pro soprán a patří mezi největší výzvy pro zpěváky.
- Koncert pro klavír č. 21 v C dur (1785) - je to jedno z nejpopulárnějších klavírních děl všech dob. Koncert obsahuje jednu z nejslavnějších Mozartových melodií, "Elvira Madigan".
- Adagio a fuga v c moll (1788) - je to jedna z nejvýznamnějších skladeb, které Mozart napsal pro smyčcové kvarteto. Obsahuje těžké a komplikované pasáže, které ukazují Mozartovo mistrovství v kompozici.
- Serenáda č. 13 pro smyčcové nástroje v G dur, K. 525 (1787) - známá jako "Eine kleine Nachtmusik", je to jedna z nejslavnějších a nejpopulárnějších Mozartových skladeb. Je to veselá a živá skladba, která se často používá v reklamách a filmech.
- Symphony No. 41 "Jupiter" (1788) - je to poslední a nejslavnější Mozartova symfonie. Název "Jupiter" byl dodatečně přidán a pochází z mytologie. Symphony No. 41 je považována za jedno z největších děl klasické hudby.
- Divertimento pro smyčcový orchestr v D dur, K. 136 (1772) - je to jedna z Mozartových raných skladeb. Divertimento obsahuje tři věty a je známý pro svou lehkost a hravost.
- Serenáda č. 10 pro smyčcové nástroje v B dur, "Gran Partita" (1781) - je to jedna z nejslavnějších Mozartových skladeb pro dechové nástroje. Je to velkolepá a slavnostní skladba, která ukazuje Mozartovo mistrovství v psaní pro různé nástrojové skupiny.
- Koncert pro housle č. 3 v G dur (1775) - je to jeden z Mozartových nejznámějších koncertů pro housle. Koncert je známý pro svou virtuozitu a elegantní melodie.
- Missa brevis in D, "Krönungsmesse" (1779) - je to jedna z nejvýznamnějších Mozartových mší. Je to krásná a slavnostní skladba, která je často hraná při významných událostech.
- Koncert pro klarinet v A dur (1791) - je to jeden z nejznámějších Mozartových koncertů pro klarinet. Koncert je známý pro svou melancholickou a krásnou melodii.
- Sonata pro klavír č. 16 v C dur (1788) - je to jedna z Mozartových nejznámějších klavírních sonát. Je to krásná a elegantní skladba, která ukazuje Mozartovo mistrovství v psaní pro klavír.
- Sinfonia Concertante pro housle, violu a orchestr v E dur (1779) - je to jedna z nejvýznamnějších Mozartových skladeb pro sólové nástroje a orchestr. Je to krásná a emotivní skladba, která ukazuje Mozartovo mistrovství v psaní pro různé nástroje.
- Ave verum corpus (1791) - je to krátká a krásná sakrální skladba, kterou Mozart složil krátce před svou smrtí. Ave verum corpus je považováno za jedno z nejkrásnějších duchovních děl, které Mozart napsal.
- Rondo pro klavír č. 3 v A mol (1786) - je to jedno z nejznámějších Mozartových klavírních děl. Rondo je známé pro svůj rychlý a zábavný rytmus, který dodává energii a radost posluchačům.
20 zajímavostí o Mozartovi
- Mozart se narodil jako Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart v Salcburku, Rakousko v roce 1756.
- Jeho otec byl hudebník a učil Wolfganga hudbě již od jeho dětství.
- Wolfgang projevoval hudební talent již od útlého věku a jeho otec se snažil z něj udělat zázrak.
- Společně s jeho sestrou Nannerl cestovali po celé Evropě a vystupovali na královských dvorech.
- V osmi letech složil svou první symfonii.
- Ve věku 14 let složil svou první operu, Mitridate, re di Ponto.
- Byl přátelstvím spojen s rakouským císařem Josefem II. a dalšími aristokraty.
- Jeho nejznámější díla zahrnují opery jako Don Giovanni, Kouzelná flétna a Figarova svatba.
- Složil více než 600 hudebních děl.
- Jeho hudba byla plná života a emocí, což se stalo charakteristickým rysem jeho stylu.
- Mozart se v mládí stýkal s francouzským skladatelem Jeanem-Baptistem Lullym, který byl v té době již 100 let mrtvý.
- V roce 1784 napsal Mozart dílo, které bylo prvním svého druhu - Divertimento pro tři dechové nástroje a kontrabas.
- Mozart byl věrný své manželce Konstancii a napsal pro ni několik svých nejkrásnějších písní.
- Jeho hudba byla velmi oblíbená v Rusku, kde byl dokonce jmenován dvorním skladatelem.
- Mozartovo dílo bylo často parodováno a imitováno, což dokazuje jeho obrovský vliv na hudební svět.
- Kromě hudby měl Mozart také velký zájem o matematiku a geometrii.
- Mozartovo zdraví se zhoršovalo kvůli finančním problémům a pracovnímu vytížení, což způsobilo jeho předčasnou smrt ve věku 35 let.
- Jeho smrt byla způsobena akutním zánětem mozku až do té doby neznámého původu.
- Mozart byl také talentovaným hudebním improvizátorem a dokázal na místě vytvořit neuvěřitelně složité a emotivní skladby.
- V roce 1787 napsal Mozart své Requiem, které dodnes patří k jeho nejslavnějším dílům a je často přirovnáváno k jeho závěrečnému dílu.