Ti, kteří mají zahrádku, jistě pěstují také drůbež. Častým typem chovného ptactva jsou kachny. Je jich mnoho druhů a...
Meditace: Proč a jak meditovat?

Meditace
Meditace zní naší racionálně založené společnosti ne zcela akceptovatelně. K čemu může být meditování dobré, pro koho a jak se to vlastně naučit?

Proč meditovat a co to vlastně je?
Definovat meditaci může být složité a existuje vícero různých výkladů. Nejčastěji přijímané vysvětlení jednoduše říká, že se jedná o různé praktiky prohlubování soustředění.
Ještě jednodušeji a možná pro příslušníka naší společnosti pochopitelněji a přijatelněji můžeme meditaci definovat jakožto schopnost naši vlastní mysl doslova umlčet. Prakticky při meditaci nemyslíte na nic.
Úzce souvisí s technikou mindfulness, která je momentálně módní a mluví o ní četné publikace zaměřené na osobní rozvoj. Jejím klíčem je schopnost věnovat pozornost určitým způsobem: záměrně, v přítomném okamžiku a bez posuzování, jak praví jedna z definic. Meditaci je tedy nástroj, skrze něhož můžeme mindfulness praktikovat.
Na meditaci tedy v zásadě není nic komplikovaného a nemusíme ji nutně chápat jako hluboce duchovní akt a stav, který je na hranici osvícení. Možnost meditovat je dostupná i běžnému „smrtelníkovi“. A co víc, začít může každý z nás třeba hned.
Důvodem, proč se do meditace pustit, je především zlepšení schopnosti zvládat stres. Může nám taktéž pomoci zlepšit spánek. Rovněž snižuje úzkost a u velmi vytížených lidí může být také prevencí vyhoření. Díky meditaci se výborně zklidníme a uvolníme. Pomůže nám proto i zlepšit paměť a celkově na sobě díky pravidelné meditaci pocítíme schopnost se stabilně soustředit.

Jak a kde meditovat?
Meditaci budete muset vyhradit čas. V případě, že jej skutečně nemáte nebo si jednoduše umíte přiznat, že si z jiných činností pro tento účel „ukrajovat“ nechcete, zkuste vstát ráno o 30 minut dříve. Začít můžete i s menší časovou zátěží, pouhých 10 minut vám pomůže rovněž.
Potřebujete v první řadě dostatečně klidné a bezpečné místo, kde vás nebude nikdo rušit. Vhodná denní doba není rozhodně nijak přísně předepsána, nicméně vzhledem k požadavku na klid můžete zkusit meditaci ráno, když zbytek rodiny stále spí, případně večer v době, kdy už ostatní spí.
Vyrazit meditovat můžete i ven. Poslouží vám vlastní zahrada nebo i jakékoli veřejné místo. Meditovat se dá třeba v parku nebo lese. Zřejmě nenajdete místo, kde vládne naprosté ticho. Běžný „provozní“ hluk jako štěkání psa rozhodně překážkou pro meditaci není.
Vezměte si něco pohodlného na sebe. Doma to zřejmě problém nebude, u domácích oděvů bývá prioritou, abychom se v nich cítili dobře. Meditovat můžete ale i v kanceláři, takže si vyberte moment, kdy si můžete udělat pohodlí. Pokud kolegy nepobouří, že zouváte lodičky nebo na chvíli odkládáte sako, rozhodně se nebojte, že nemáte na pracovišti dobré podmínky.
Klíčem je najít si pohodlnou pozici, nejlépe vsedě. Vleže to není moc vhodné, hrozí vám, že byste totiž mohli usnout. Při meditaci se soustředíme na vlastní dech.

Které rekvizity se k meditaci hodí?
K meditaci si můžete přibrat i oblíbenou kávu nebo čaj. Alespoň si je tak vychutnáte mnohem soustředěněji, než když první ranní kávu hltáte už u počítače mezi vyřizováním prvních pracovních e-mailů.
Poněkud zprofanovaná je nejrůznější relaxační hudba. Řadu lidí tak napadne logická otázka: Mám meditovat i s příslušnou hudbou, nebo ne?
Dogmaticky se žádnou zásadou řídit nemusíte, pokud si chcete pustit hudbu, učiňte tak. Jak ale vyplývá ze zkušeností, začátečníci hudbu skutečně spíše vyhledávají. Ti, kteří jsou v meditaci už zkušení, mohou naopak spíše dávat přednost tichu.
Některým lidem totiž hudba pomáhá k tomu, aby jejich myšlenky skutečně mohly „odplout“ a dokázali se tak skutečně oprostit od běžných denních starostí. Zkušenější meditující mají vhodnou techniku zkrátka více natrénovanou.
Svou meditační chvilku si kromě hudby můžete ozvláštnit o jiné vjemy. Někomu bývá příjemná třeba i vůně v podobě vonných olejíčků nebo tyčinek.
