Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Medailonek slouží jako šperk i vzpomínka
Medailonek
Drobný medailonek má pro řadu lidí zásadní význam. V čem spočívá jeho symbolika a jak vlastně vznikl?
Co je medailonek a kde se vlastně vzal?
Nejčastěji se termínem medailon nebo zdrobněle medailonek označuje oválný nebo kruhový přívěsek s reliéfem nebo obrázkem. Nošen je na řetízku.
Už ve starověku se nosily medailony s tzv. gemou. Tímto názvem se označuje drobné sochařské dílo, které může být broušené nebo vyřezané, a to typicky do drahého kamene či do skla. Gema se často nosila pouze jako šperk, případně plnila i funkci amuletu.
V antice převládlo nejen symbolické pojetí, ale i to poněkud více materialistické. Náhrdelníky s medailonky se v té době nosily i jako symboly postavení, často byly navíc doplněny zlatými mincemi jakožto přívěskem, aby tak šperk náležitě demonstroval společenské postavení svého nositele.
Jaká je historie medailonů?
Pozdější epocha přinesla jiné ztvárnění medailonů, do nichž se vsazovaly smaltované nebo malované portréty.
Tím už se přiblížily dnešnímu pojetí. Jedním z prvních takto provedených šperků byl prsten tehdejší panovnice Alžběty I., která vládla Anglii a Irsku na přelomu 16. a 17. století. Královna nosila medailon v podobě prstenu a údajně ho nikdy nesundávala.
Kromě tradičního oválného přívěsku nebo právě prstenu však mohly medailony nabývat i jiných podob. Nosily se tak i ve formě broží nebo náramků. A to jak v pánském, tak i v dámském provedení.
Kromě toho se bohatě zdobily drahými kameny, perlami i drahými kovy. Ty panovnické současně byly nejen zvláště luxusně provedené, ale vyznačovaly se i nápadně velkými rozměry.
Dále podobu tohoto šperku změnilo 19. století. V této době se nosily hlavně varianty otvírací, uvnitř osazené obrázkem nebo pramenem vlasů. Už navíc nebyly jednotvárné co do tvaru, mohly být i obdélné nebo ve tvaru srdíčka.
Ve 20. století se medailony s raženým reliéfem dostaly hlavně do nižších vrstev, byly běžným lidovým šperkem.
Medailon v symbolickém pojetí dneška
Tento typ šperku se nosí dodnes. A to většinou v podobě klasického zlatého nebo stříbrného přívěsku. Mezi jinými ozdobami mají medailony výsadní postavení díky svému osobnímu charakteru.
Slouží hlavně jakožto drobný rámeček na fotografie našich nejbližších. Jde o ideální dárek pro maminku nebo babičku a velmi často si jej pořizují i zamilované dvojice.
V některých rodinách nabývají medailony i silného symbolického významu a předávají se z generace na generaci. Mohou se tak bez nadsázky stát až kronikami jednotlivých rodů a jen vy rozhodujete o tom, co budou tyto šperky vlastně vyprávět.
Vložit se do nich dá téměř cokoli, co se do nich vzhledem k drobným rozměrům vejde, například čtyřlístek pro štěstí. Uvnitř se však může ukrývat i jakýkoli jiný symbol, osobní vzkaz nebo třeba vyobrazení patrona, který bedlivě shlíží například na cestovatele nebo řidiče.
Symbolicky si medailony s nejrůznějšími svatými volí často i ti lidé, kteří jinak žádný zvláštní vztah k víře nemají. Samozřejmě se ale můžete velmi často rovněž setkat s provedením, které vyobrazuje Pannu Marii.
Medailony v roli ozdoby i vzpomínky na blízké
Často si navíc chceme své blízké připomínat přesto, nebo možná i právě proto, že už nejsou mezi námi. Možnou variantou je tak i medailonek, do kterého je vložen přímo popel zesnulého.
Šperk vysoké umělecké kvality může být velmi důstojnou připomínkou na osobu, která nám za svého života byla tolik drahá.
A samozřejmě nelze vynechat ani ryze zdobný význam. Nejedna žena si tak vlastní medailon pořizuje prostě po vzoru oblíbené celebrity jakožto módní doplněk. Mnohá slavná dáma už vynesla tento šperk na červený koberec, média obdivovala například herečku Gwyneth Paltrow.
Medailony lze dobře zkombinovat jak s večerní róbou, tak i s běžným outfitem tvořeným jednoduchým tričkem a kalhotami.