Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Mandelinka: Tajemství úspěchu malého hmyzího škůdce

Čím se živí mandelinka?
Mandelinka konzumuje převážně brambory. Brambory se nazývají lilek brambor. Je to hlíznatá rostlina, která je jednoletá. Je nejvýznamnější zemědělskou plodinou u nás a také ve světě. Pěstuje se po celé Evropě i Americe. Konkuruje jí pšenice, rýže a kukuřice.
Ty jsou vysazeny v Asii, Americe a také i v Evropě. Je nenáročná na podmínky a díky velkým hlízám má velké výnosy. Z jednoho keříku je hodně brambor. Některé jsou opravdu velké. Byla to významná plodina pro Evropu, kterou v minulých staletích zachránila od hladomoru.
Brambory mají svůj název odvozen od Braniborska. Rozmnožují se z hlíz,bramboru stačí jen zasadit do hlíny, v době klíčení na jaře. Pocházejí z And, z okolí jezera Titicaca. Pěstovaly se v Jižní Americe a přivezl je do Evropy Kryštov Kolumbus.
Brambory jsou velmi nutričně výživné a kvalitní. Obsahují hodně škrobu, cukru a bílkovin. Mají mnoho minerálních látek, hořčík, zinek, mangan, vápník, železo, měď, mangan, draslík a také vitamínů C, B1, B2 a K. Obsahují také vodu, tuky a vlákninu.

Co je mandelinka bramborová?
Škůdcem, který se objevuje na bramborách, je mandelinka bramborová. Má žlutočerné pruhované krovky. Je to americký brouk, je 6 – 11 mm dlouhá a pochází ze Severní Ameriky. Byla objevena v roce 1811 botanikem Thomasem Nuttalem. Tito brouci byli nalezeni ve Skalistých horách.
Mandelinka se živí převážně lilkovitými rostlinami. Hoduje na hlízách a způsobuje zemědělské škody. Nepohrdne jak bramborami, tak jinými druhy lilků, z nichž některé rostou i divoce. Objevuje se však převážně na polích. Brouci mají rádi i rajče a papriku. Mandelinka slouží jako potrava pro jiné druhy brouků a ptáků, takže její stavy je možné regulovat i biologicky.
Přes zimu přežívá mandelinka v půdě a její larvy se na jaře živí listy brambor. Od housenky po dospělce bývá ukončen vývoj mandelinky během 21 dní. Svá vajíčka kladou na spodní stranu listů v 10 až 40 kusech. Vajíčka se líhnou, až nastanou příjemné teploty. Během léta vzniknou i tři generace brouků.

Chutná jí i lilek
Mandelinka bramborová je sice hlavním škůdcem brambor, avšak nepohrdne ani jinými lilkovitými rostlinami. Chutná jí i lilek černý, lilek vejcoplodý, lilek baklažán, lilek potměchuť, lilek žlutý, lilek zobanitý a lilek hlošinolistý.
Lilek vejcoplodý je rostlina, která má tmavé velké plody, které se často používají v kuchyni. Říká se jim i baklažán. Rostlina je vysoká přibližně jeden metr. Květy mají fialovou barvu a rostlina pochází z Balkánu, kde se hodně konzumuje. U nás je také oblíben a dá se i pěstovat. Lepší je to však ve skleníku, kde je více teplo.
Nedá se jíst za syrova, je vhodný pouze pro tepelnou úpravu. Za syrova jej jí jen mandelinka bramborová. Ta se však u nás do skleníku moc nedostane. Spíše se pohybuje na polích, kde má snadnější přístup k zelenině. Lilek se dá pěstovat i na záhonech na sušších půdách. Může být pěstován i na pařeništi.

Mandelinka v kultuře
I když je mandelinka bramborová škůdce, je to brouk, který vypadá pěkně. Má široké tělo a barevné krovky. Proto bývá zobrazována i v kultuře. Mandelinka bramborová má dokonce i svoji sochu, je to její kovová socha na kameni z roku 1947.
Objevila se i jako obraz na známkách v Rumunsku v roce 1956 nebo v Rakousku v roce 1967. Nakreslena byla také v afrických zemích.Mandolíny se nazývají rovněž po mandelince bramborové, protože jejich tvar a pruhy vypadají jako tento slavný brouk. Dokonce jsou podle něj i dresy jednoho fotbalového týmu.

Nejznámější druhy mandelinky
Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata)
Tento druh mandelinky je známý škůdce brambor a dalších plodin z čeledi lilkovitých. Má žlutočerné pruhování na krovkách a je asi 8-12 mm dlouhý.
Mandelinka zlatá (Cteniopus sulphureus)
Tento druh je typický svým zlatě žlutým zbarvením a měří asi 5-7 mm na délku. Mandelinka zlatá se živí troudníky a jinými rostlinami z čeledi hvězdnicovitých.
Mandelinka třešňová (Gonioctena quinquepunctata)
Tento druh má žlutočerné pruhování a je velký asi 4-7 mm. Je škůdcem třešní, meruněk, slivoní a dalších ovocných stromů.
Mandelinka okrouhlá (Chrysomela populi)
Mandelinka okrouhlá měří asi 6-8 mm na délku a má zelenočerné zbarvení. Je škůdcem topolů a vrb.
Mandelinka fazolová (Cerotoma trifurcata)
Měřící 6-9 mm, má zelené nebo hnědé zbarvení s černými skvrnami na krovkách. Je škůdcem fazolí, sóji a dalších plodin z čeledi bobovitých.
Vzhledem k velkému počtu druhů mandelinek, které se vyskytují na celém světě, je tato prezentace pouze velmi omezeným přehledem. Pro více informací se obraťte na entomologické publikace nebo odborníky v oboru.

30 zajímavostí o mandelince bramborové
- Mandelinka bramborová je původem ze středního Mexika.
- Byla zavlečena do USA v 19. století a postupně se rozšířila do Evropy a Asie.
- Dospělá mandelinka bramborová měří asi 8-12 mm na délku.
- Má žlutočerné pruhování na krovkách.
- Dospělí jedinci jsou velmi pohybliví a mohou se přemisťovat na velké vzdálenosti.
- Mandelinka bramborová se živí především listy brambor a dalšími plodinami z čeledi lilkovitých.
- Škodí rovněž rajčatům, lilkům, paprikám a tabáku.
- Samice kladou vejce na spodní stranu listů hostitelských rostlin.
- Vejce jsou oranžová a oválná, samice jich může naklást až 800 za svůj život.
- Larvy mandelinky bramborové mají červenohnědé tělo s černými skvrnami.
- Larvy procházejí čtyřmi vývojovými stádii a živí se listy hostitelských rostlin.
- Larvy se zakuklují v půdě nebo na rostlinách.
- Kukla je zbarvena žlutohnědě a měří asi 6-9 mm na délku.
- Vývoj od vajíčka do dospělého jedince trvá přibližně 3-4 týdny.
- Počet generací za rok se liší podle podmínek, obvykle jsou to 1-3 generace.
- Mandelinka bramborová může způsobit značné škody na plodinách, až 100% ztráty v případě silného napadení.
- Přítomnost mandelinky bramborové může snížit kvalitu a tržní hodnotu brambor.
- Významným přirozeným nepřítelem mandelinky bramborové je dravá broučice druhu Perillus bioculatus.
- K dalším přirozeným nepřátelům patří vosy, které parazitují na larvách a kuklách.
- Zemědělci používají různé metody pro kontrolu mandelinky bramborové, včetně chemických a biologických postřiků.
- Biologické postřiky mohou obsahovat bakterie, jako je Bacillus thuringiensis, které jsou toxické pro larvy mandelinky bramborové.
- Použití feromonových pastí může pomoci sledovat populaci mandelinky bramborové a plánovat vhodné ošetření.
- Kulturní opatření, jako je střídání plodin, může snížit množství vhodných hostitelských rostlin pro mandelinku bramborovou.
- Odstraňování a likvidace zbytků rostlin po sklizni může snížit počet přežívajících mandelinek bramborových a snížit tlak na následující rok.
- Vyšlechtění odolných odrůd brambor může pomoci snížit škody způsobené mandelinkou bramborovou.
- V některých oblastech byla zaznamenána rezistence mandelinky bramborové vůči chemickým insekticidům.
- Integrovaný management škůdců (IPM) zahrnuje kombinaci biologických, chemických, kulturních a fyzických opatření pro efektivní kontrolu mandelinky bramborové.
- Mandelinka bramborová je studována v rámci ekologie, evoluční biologie a entomologie, aby bylo možné lépe porozumět její biologii a chování.
- Vzdělávání zemědělců a šíření informací o správných postupech při hospodaření s plodinami může přispět k účinnější kontrole mandelinky bramborové a snížení ztrát způsobených tímto škůdcem.
- V některých zemědělských systémech se používá metoda "push-pull" (odstrčení-přitáhnutí), která spočívá v pěstování rostlin s repelentním účinkem kolem brambor (push) a atraktivních rostlin pro mandelinku bramborovou mimo hlavní oblast pěstování (pull).
