Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Madona jako symbol v umění, kde se ale objevil poprvé?
Madona
Madona je známým symbolem. Kde se ale objevil poprvé, jak se historicky vyvíjel a co je na něm vlastně zajímavé?
Co je to madona?
Pojmem Madona se původně označovala Panna Marie. Jde tedy o matku Ježíše. Známá je tato postava především v křesťanské tradici, nicméně zmiňuje se o ní i islám. V takovém případě je pak současně správné uvádět i výraz Madona s velkým počátečním písmenem.
Později pak došlo ke zúžení významu a pojmenování bylo přeneseno hlavně do světa výtvarného umění. Jako madony se tak označovaly sochy nebo obrazy Panny Marie, případně v ještě užším slova smyslu pouze Panny Marie a Ježíška.
Oproti tomu označením pieta se nazývá zobrazení Panny Marie na klíně s tělem Krista poté, co byl sňat z kříže.
Vůbec nejstarší vyobrazení Panny Marie pocházejí z etapy raného křesťanství, tedy z období 2. až 3. století. Nalezena byla v římských katakombách.
Toto téma i v následujících epochách fascinovalo mnohé světové umělce a stalo se jim inspirací pro jedinečná díla. Vzniklo tak mnoho různých variací na toto téma.
V krátkosti si proto představme alespoň několik známých uměleckých děl:
Madona ve skalách
Madona ve skalách je obraz, jehož autorem je proslulý renesanční umělec Leonardo da Vinci. Známá malba vznikla dokonce ve dvou verzích a odborníci v ní objevili celou řadu symbolů.
Toto umělecké dílo bylo vytvořeno mezi lety 1483 a 1486. Na obraze je vyobrazena Madona s Janem Křtitelem zároveň žehnající malému Ježíšovi. Celou kompozici dotváří anděl Uriel. Postavy jsou zasazeny do nehostinně vyhlížející skalnaté krajiny.
Za autora je skutečně považován da Vinci, na rozdíl od obrazu vzniklého až roku 1508, který vyhlíží podobně, avšak známý malíř jej osobně zřejmě nevytvořil.
Madona z Veveří
Madona z Veveří je deskový obraz, který pochází z období středověku. Název dostal podle svého původu, pochází z vybavení kaple Matky Boží na Veveří.
Coby autor je uváděn Mistr vyšebrodského oltáře. Anonymní umělec je považován za jednu z nejvýznamnějších osobností české i evropské gotické malby. Umělec vycházel z italské malby Giottova okruhu.
Samotný obraz Madona z Veveří se pak považuje za jeden z nejkrásnějších deskových obrazů, a to nejen u nás, ale i v evropském kontextu umění poloviny 14. století. Vyobrazuje Madonu s Ježíšem, patrné jsou lyrické črty v tváři postav.
Krumlovská madona
Krumlovská madona zpodobňuje postavu Panny Marie s dítětem. Jedná se o sochu v mírně podživotní velikosti.
Historikové toto dílo dokázali datovat do období kolem roku 1393. Co však zatím neodhalili je identita autora. Označují ho proto pouze jako Mistra Krumlovské madony. Odborníci dovozují, že se jedná o pražského umělce.
Ten za sebou zanechal každopádně zvláště působivé umělecké dílo. Inspirací se pak stalo pro tzv. Hallstattskou madonu, jíž se socha podobá. V Čechách však bohužel tento unikát nezůstal, v roce 1913 byla natrvalo odvezen do Vídně.
Černá madona čenstochovská
Černá madona čenstochovská pochází z Polska. Jde o obraz zpodobňující Madonu s Ježíškem, který patří k významným náboženským předmětům Polska. Jedinečné umělecké dílo je však uctíváno po celé Evropě.
Obraz lze datovat pravděpodobně do období 6. až 9. století. Doložen je však až ve 14. století. O autorovi hodnověrných zpráv nemáme. Legendy pouze hovoří o tom, že je jím samotný sv. Lukáš Evangelista. Historikové ale soudí, že se jedná o středověkou ikonu ikonografického typu.
Toto dílo dostalo své přízvisko podle zbarvení, které však vzniklo omylem, od svíček modlících se křesťanů. Jinak tímto termínem oficiálně označujeme sochy nebo obrazy, kde je vyobrazena Madona s tmavou tváří. Podobně laděných obrazů existuje napříč evropskou historií mnoho, například Madona březnická.