Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Luskoun: Vidět ho můžete i v pražské Zoo
Luskoun
Luskoun je poněkud zvláštně vypadající zvíře. Celé tělo má pokryté šupinami. Řadí se mezi ohrožené druhy, ve volné přírodě těchto zvířat rychle ubývá, a to především kvůli tomu, že se s nimi nelegálně obchoduje.
Pokud byste luskouna chtěli vidět na živo, zajděte do pražské Zoo. Nedávno se tu narodilo dokonce i mládě tohoto šupinatého savce.
Základní informace o luskounech
Luskoun patří mezi savce. Celé tělo má pokryté rohovitými šupinami, pouze na krku, břiše a vnitřní straně končetin šupiny chybí. Vzhledem vám luskoun může připomínat šišku, zvláště pak, pokud se jedná o mládě.
Luskoun je příbuzný se šelmami, ale nemá zuby. Potravu tak polyká vcelku. Živí se mravenci a termity, které loví pomocí dlouhého lepkavého jazyku. Za mravenci dokáže luskoun vyšplhat dokonce i na strom.
Na nohou má totiž dlouhé drápy. Luskoun ožívá v noci. Ve volné přírodě tato zvířata najdeme v Africe a v Asii. Celkem existuje osm druhů luskounů.
Lov a pašování luskounů
V dřívějších dobách se kůže luskounů využívala k výrobě pásků či kabelek. V současné době se spíše využívají šupiny luskounů. Ty nacházejí uplatnění v tradiční čínské medicíně.
Šupiny se drtí na prášek a ten se používá k léčbě kožních či pohlavních nemocí. Lidé také věří, že prášek z šupin luskouna podporuje krevní oběh, laktaci, léčí revma, atd., atd.
Dále se ze šupin vyrábějí šperky, dekorace, suvenýry či talismany. Například v Africe ženy věří, že šupiny luskouna mají magické vlastnosti.
Zapalují proto tyto šupiny před domem mužů, kteří se jim líbí, a věří, že se pak do nich tito muži zamilují.
A Africe se luskouni loví i kvůli masu, luskouní maso běžně koupíte na trzích. V Asii je pak luskouní maso považováno dokonce za delikatesu.
Luskoun jako ohrožené zvíře
Luskoun má velice netradiční vzhled. Jedná se o jediného savce, který má tělo pokryté šupinami. Proto mnoho lidí věří, že šupiny luskouna jsou vzácné a mají magické či léčebné účinky.
Luskouni jsou loveni ve velkém a jsou předmětem nelegálního obchodu. Pašují se jak šupiny, tak maso. V některých případech se převážejí luskouni ještě živí, aby maso zůstalo čerstvé, a zvířata se zabíjejí až v cílové destinaci.
Luskouni v ZOO Praha
Pražská zoologická zahrada je jednou z mála evropských zoologických zahrad, ve které vzácné luskouny najdete.
Chov těchto zvířat má mnoho úskalí, těžké je například zajistit těmto zvířatům dostatek vhodné stravy. Luskouni patří mezi hmyzožravce, živí se mravenci a termity.
V zoologické zahradě v Praze jsou však tato zvířata krmena například včelími larvami, moučnými červy či směsí pro hmyzožravce.
Čerstvou novinkou je, že ve čtvrtek 2. února časně ráno se v Zoo Praha narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Jedná se o samičku, která od matky saje mateřské mléko.
S největší pravděpodobností však samička mléka nemá dostatek, a tak ji chovatelé musejí dokrmovat. Doufejme, že mládě luskouna, kterému chovatelé říkají Šiška, už konečně brzy začne přibírat na váze.
Zajímavosti o luskounech
- Luskouni dokáží chodit po zadních nohou.
- Pokud je luskoun napaden, vystříkne ze žlázy na zadní straně těla páchnoucí tekutinu. Také syčí, funí a rychle máchá dlouhým ocasem. (Je-li nebezpečí příliš velké, luskoun se stočí do klubíčka a šupiny ho chrání. Bohužel před pytláky luskouna ani stočení do klubíčka neochrání.)
- Na dlouhém ocase matky nosí svá mláďata.
- Šupiny luskouna jsou tak tvrdé, že je neprokousnou ani šelmy.
- Luskoun je kvůli svým šupinám nejpašovanějším živočichem na světě.
- Pražská zoologická zahrada je teprve druhou Zoo v Evropě, která chová luskouny. V Zoo mají vybudovány umělé nory, zajištěno správného rozpětí teplot, vysokou vlhkost, vhodné osvětlení. Nutností byla i úprava povrchů, aby si luskouni nepoškodili svá jemná chodidla.