Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Lovci pokladů mají v Čechách žně
Lovci pokladů
Najít poklad je tajným dětským snem, který při čtení dobrodružných románů prožil téměř každý kluk. Některým ale vydržel až do dospělosti. Po kterých nejznámějších pokladech napříč historií lovci pátrali a pátrají?
Putování za pokladem po Čechách
Lovci pokladů usilovně propátrávají vraky lodí, zříceniny hradů, temné lesy a další zajímavá místa ve snaze nalézt skryté cennosti. Předmětem jejich zájmu se stává zlato, drahé kamení, umělecké předměty, ale třeba i vzácné listiny.
Toto odvětví je pak značnou měrou podněcováno také trhem se starožinostmi. Ovšem nejen jím, lidstvo dál pudí vpřed i vlastní neklidná povaha.
Důkazem, že je civilizace pátráním po cenných artefaktech fascinována pro samotnou podstatu hledání, jsou i nejrůznější hry, které se v zásadě ani nesnaží předstírat, že cílem je utržit cosi cenného. Sem patří například geocaching. Účastníkům jednoduše stačí vzrušující představa, že mohou být první, komu se podaří kýžený objev.
Ovšem mnozí věří i tomu, že i na ně může venku čekat doslova pohádkový nález, na kterém se dá nebývale zbohatnout. Pátrači tak vyvíjejí nezměrné úsilí po celém světě. Svému snu neváhají obětovat finance i čas. Honbě za pokladem zasvětili tito lidé často i celý svůj život.
Jsou mezi nimi nadšení snílci a amatérští dobrodruzi, ale i ti, kteří k hledání přistupují se sofistikovanou racionalitou badatele. Rozsáhlá komunita lovců pokladů aktivně působí i v Čechách, které se ostatně mohou pyšnit velmi bohatou historií, v níž nebylo o zajímavé okamžiky nouze.
Legenda o pokladu v Potštejně
Kam vyrazit? Po Čechách existuje celá řada míst, s nimiž jsou spjaty různé legendy. Jednou z nich je například Potštejn na Rychnovsku. S hradem, z něhož do dnešních dnů zbyly už jen ruiny, je svázána pověst o pokladu, který dosud nikdo neobjevil.
Ten zde údajně skryl loupeživý rytíř Mikuláš už ve 14. století. Rytíř, známý to odpůrce Habsburků, který se do křížku dostal i se samotným králem Karlem IV., se svými kumpány trýznil zdejší lid. Osundným se mu nakonec stal střet právě s pozdějším králem Karlem IV. Ten hrad dobyl a Mikuláš zahynul v jeho troskách. Jeho poklad se nenašel.
A nenašel se ani o stovky let později, když hrad koupil Jan Ludvík Harbuval-Chamaré a usilovně tu po kořisti loupeživého rytíře bažil. V otcově tradici pak podobně neúspěšně pokračoval i Jan Antonín Harbuval Chamaré. Lup údajně kdesi odpočívá dodnes.
Mýtus o štěchovickém pokladu
Možná nejznámější legendou je pro lovce pokladů ta o pokladu štěchovickém. V něm se měly skrývat dokumenty nacistické třetí říše, tajné zbraně, tuny cenností za miliardy dolarů. A stopy údajně vedly do Štěchovic nedaleko Prahy.
Mělo se jednat o součást pokladů třetí říše, které bylo nutno koncem druhé světové války měly přepravit z Berlína přes Madrid do Argentiny. Tradovalo se, že součástí je dokonce i slavná Jantarová komnata. Událost pak nedávala spát mnoha dobrodruhům.
Ovšem pozor, tady už rozuzlení romantického vyprávění známe. Lovci pokladů byli nedávno zklamáni zpravou, že hlavní organizátor hledání Helmut Gaensel si celou legendu jednoduše vymyslel.
Pověst o pokladu ve vrchu Hausberk
Další údajný poklad by se měl nacházet na jihu Čech poblíž Želnavy na Prachaticku. Vrch Hrad (Hausberg) blízko Perneku údajně patří k dalším místům u nás, kde je možné najít ukrytý poklad, nad nímž se doslova tají dech.
Vynést se odsud dá jen jedenkrát v roce, na Velký pátek, v době, kdy místní farář čte před oltářem pašije. Jakmile jeho slova umlknou, hora zase na rok zavře a své tajemství si střeží. Podle pověstí se kdysi jedna žena pokusila poklad odsud odnést. Nepovšimla si ale toho, že v jeskyni jí zůstalo dítě. Rychle si uvědomila, co je důležitější. Nešťastná matka musela rok, vyčkat, aby mohla k hoře přijít znovu. Dítě zde živé nalezla.
Lidové vyprávění o tom, kterak je možné z útrob hory vynést tajemný cenný nález, údajně inspirovalo i českého spisovatele Karla Jaromíra Erbena pro jeho baladu Poklad.