Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Umělec a vynálezce Leonardo da Vinci známý i neznámý
Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci je proslulý italský umělec. Znám je především jako autor jedinečné Mony Lisy, ale unikátní dílo tohoto malíře netvoří pouze tento obraz. Které další zajímavosti jste o životě této slavné osobnosti dosud nevěděli?
Nemanželský syn
Leonardo da Vinci především dokonale naplňuje sousloví „renesanční osobnost“. A to nikoli pouze dějinnou etapou, v níž žil. Šlo totiž o mimořádně všestranného člověka. Da Vinci si věhlas získal jakožto malíř, sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynalezce i konstruktér.
Start jeho života přitom nezačal zrovna šťastně. Narodil se 15. dubna 1452 v Toskánsku, ve vesnici Anchiani nedaleko města Vinci v blízkosti Florencie. Byl nemanželským potomkem Piera da Vinci, mladého právníka a Cateriny, vesnického děvčete, snad otrokyně.
Proto se také podle otce někdy uvádí rodné jméno Leonardo di ser Piero. Původ mladého Leonarda je však doposud zahalen rouškou tajemna. Dodnes se tak například spekuluje o tom, kde přesně se narodil a kdo byla ona Caterina.
Talentovaný mladík
Pokud k tomu připočtete, že se o něm v různých zdrojích dočtete poněkud senzacechtivě vyznívající informace, že byl levákem, občas heretikem, nedisponoval patřičným vzděláním a latinsky četl velmi špatně, je s podivem, že se dokázal vypracovat v jednu z nejvýraznějších uměleckých entit.
Už Leonardův otec jej přitom v pouhých 15 letech poslal na studia umění do Florencie. Mladík měl podle dnešních informací štěstí v tom, že se k němu otec hlásil a byť jej nikdy nelegitimizoval jako vlastního, přijal jej.
A to i přesto, že se nakonec oficiálně oženil. Leonardo prý dokonce dobře vycházel zejména se svou první macechou (Pier se ženil dvakrát). Později dokonce snad žil u prarodičů z otcovy strany.
Nicméně zpět k profesní dráze této unikátní postavy. Už odchod z rodného domu poprvé dal tušit slibnou budoucnost. Učitelem mladého Leonarda se stala jiná slavná persona tehdejšího umění, malíř Andrea del Verrocchio. A už ten měl možnost poznat, že jeho mladý chráněnec má mimořádný talent.
Nadaný umělec
V letech 1470 až 1475 se proto podílel na četných malbách pocházejících z verrochiovské dílny. Následně namaloval tvář anděla a krajinu v pozadí Verrocchiova obrazu Křest Krista.
Sám Verrocchio byl talentem svého žáka uchvácen. A ponechával mu proto dost prostoru, aby se u něho mohl realizovat. U dalších obrazů tak sám pouze navrhoval rozmístění, tváře tvořil da Vinci a zbytek ostatní žáci.
Už v roce 1473 vytvořil Leonardo výkres krajiny, který je jeho první podepsanou a datovanou prací, poté namaloval slavné Zvěstování.
Výčet děl, které se nesmazatelně vepsaly do dějin výtvarného umění, tím však ani zdaleka nekončí. Následovala Dáma s hranostajem, kterou lze datovat přibližně do roku 1488–90. K dalším slavným dílům legendárního umělce náleží díla jako Madona ve skalách, Poslední večeře a samozřejmě i nejslavnější Mona Lisa, jejíž záhadný úsměv dodnes vzněcuje fantazii.
Víme také, že Leonardo da Vinci navrhoval sochy, žádná nám ale známa není. Stejně tak se nám dosud neodhalilo ani žádné jeho zachovalé architektonické dílo. A portfolio jemu dnes oficiálně připsaných výtvarných prací také není zřejmě ani zdaleka kompletní.
Brilantní vynálezce
Právě dechberoucí talent byl zřejmě důvodem, proč mu otec nezajistil žádné formální vzdělání a rovnou ho směřoval ke kariéře umělce. Mladý Leonardo dostal základy latiny, geometrie, matematiky a historie a sám se vzdělal v přírodní filosofii, jakési předchůdkyni dnešních přírodních věd.
To mu ale nebránilo se rozvíjet i v další oblasti. Podařilo se mu propojit umění a vědu. Věnoval se i studiu anatomie, stavebnictví, ptáků, srdce, optiky a botaniky a jeho činnost otevřela cestu dalším osobnostem, jako byl Galileo, Bacon či Newton.
Byl značně předvídavým vynálezcem. Vytvořil například podrobné studie letu ptáků a plány na sestrojení několika létajících strojů a řadu dalších unikátních zařízení. Dodnes se tak před jeho talentem musíme sklonit.
O své nesporné genialitě však zřejmě samotný umělec přesvědčen příliš nebyl. Jeho poslední slova totiž údajně měla znít: „Urazil jsem Boha a lidstvo. Moje práce nedosáhla kvality, kterou měla mít.“