Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Lenoši zvířecí říše aneb zajímavosti o lenochodech

Lenochod
Jsi líný jako lenochod, vyčítáme obvykle některým lidem. Jsou ale tato zvířata ve skutečnosti opravdu líná? A jaké další zajímavosti o jejich chování se o nich tradují?

Jak žijí lenochodi?
Tímto termínem označujeme podřád lenochodi, který je kategorií dvou tzv. monotypických (obsahujících pouze jeden rod) čeledí. V čeledích dále rozeznáváme lenochody dvouprsté a tříprsté, přičemž každá z nich má své zástupce.
Lenochod je zvíře, které prokazatelně žilo na planetě už před 40 miliony lety. Respektive šlo o jakéhosi pradědečka dnešních lenochodů a někdy v té době právě došlo k oddělení čeledí.
Zafixovány máme tato zvířátka jako poněkud podivně vyhlížející tvory se zvláštní srstí. Srst jim skutečně roste opačným směrem. Způsobeno je to tím, že průměrný lenochod stráví prakticky svůj život zavěšen hlavou dolů ze stromu.
Takový divně vyhlížející kožich ovšem funguje lépe než ta nejlepší hi-tech pláštěnka. Voda jim po těle totiž stéká od břicha ke hřbetu. To je docela praktické vzhledem k tomu, že lenochod obývá území Střední Ameriky a severní část Jižní Ameriky.
A pokud by se vám ve volné přírodě zdálo, že lenochod je zvláštně zelený, neznamená to rozhodně nutnost přiznat si nějakou tu dioptrii.
Srst těchto zvířat může nabývat až hnědozeleného odstínu. Dáno je toto zbarvení přítomností řas. Ty ovšem v zajetí hynou, běžný lenochod ze zoologické zahrady tedy bude zbarven standardně. Typická zelená funguje hlavně jako maskování. V bezpečí zoologické zahrady ji tak jednoduše nepotřebuje.

Proč lenochodi netráví čas na zemi?
Běžným zástupcem tohoto živočišného druhu je hlavně lenochod hnědokrký. Vážit může až 6 kg a charakteristickým rysem jsou zejména jeho dlouhé drápy.
Ty mohou mít až 10 cm a lenochod je za ně zavěšen, zatímco spokojeně podřimuje. Této kratochvíli se oddává v průměru 10 až 20 hodin denně. Tím se dostáváme k dalšímu typickému rysu. Lenochod nedostal své jméno rozhodně náhodou Pokud tohoto živočicha uvidíte opravdu spěchat (což se nejspíš i tak nestane), může se pohybovat i rychlostí čtyř metrů za minutu.
Lenochodi žijí jakožto samotáři a většinu života stráví ve větvích. Na zem se jim příliš nechce. Prakticky slézají jen tehdy, pokud se potřebují jít pást na další strom nebo v případě lenochodů tříprstých, jestliže se hodlají vyprázdnit. Ulevit si lenochod chodí přibližně jednou za týden. Díky svému způsobu života má totiž v zásadě pomalý metabolismus.
Proč vlastně lenochod slézá na zem, když je prakticky bezbranný? Vědci přišli na to, že to kvůli tomu, že v srsti těchto tvorů žije řada mikroorganismů. Ti, jednoduše řečeno, „přestoupí“ právě na výměšek lenochoda.
Máme tedy v lenochodech pouze vrcholně líná stvoření, u nichž se i moderní věda zaobírá pouze trusem? Samozřejmě i lenochod ukrývá po symbolické stránce mnohem zajímavější a rozmanitější polohy.

Jaký význam má lenochod jako symbol?
Ruku v ruce s pomalostí těchto zvířat totiž kráčí i rozvážnost, trpělivost a schopnost relaxovat. A ani být vyloženě líný nakonec vlastně nemusí vždy být na škodu. Podle některých je dokonce lenost tím, co lidstvu umožní přežít.
Do značné míry nám může toto zvíře svou schopností žít sám pro sebe být i inspirací. Navíc spotřebovává pouze to, co potřebuje k přežití a zbytečně tedy neplýtvá.
A neplýtvá ani vlastními silami. Máte-li tedy pocit, že žijete v obklopení lidí, kteří vám nerozumí a zdají se být úplně jiní než vy, jednoduše je nechte být. Spokojte se s vlastní pravdou a nemarněte čas na to, abyste druhé přesvědčili. Obzvlášť tehdy, pokud vlastně ani nestojí o to nechat se přesvědčit.
Nechte věci kolem sebe jednoduše plynout a naučte se užívat si přítomný okamžik. Ostatně každá chvíle v životě je unikátní a nikdo vám ji už nevrátí. Jak ji prožijete, to je přitom zcela na vás.
