Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Lebka: Proč se symbolu lebky určitě nemusíme bát?

Lebka
Poněkud děsivý a také fascinující. Takový je symbol lebky. Kde všude se s ní můžeme setkat?

Lebka jako magický symbol znovuzrození
Termínem lebka označujeme složitou součást kostry obratlovců. Jejím účelem je chránit mozek a smyslové orgány. Skutečná lebka se však dočkala i přenesení významu.
Stala se tak magickým symbolem, který považujeme za připomínku nicotnosti a pomíjivosti fyzického světa. Silný význam má hlavně u přírodních národů.
Používala se hlavně pro navázání kontaktu se záhrobím. Konotace tohoto symbolu však nebyla tak bezvýhradně negativní. Máte-li dojem, že koketovat se světem mrtvých jednoduše nemohl být úplně ideální nápad, není to zcela přesná představa.
Mrtví sice díky lebce mohli nazpět do světa živých, nicméně zároveň jí tím byla přiřknuta magická symbolika znovuzrození.

Lebka jako symbol inteligence
Vzhledem k faktické funkci lebky se tato symbolika nabízí dokonce více než původní spojení se světem mrtvých.
Lebku lze skutečně vnímat také jako symbol inteligence. Vzhledem k tomu, že se jedná o schránku pro mozek, je podobná metafora příznačná. Nicméně lze ji netradičně spojit taktéž se životní vitalitou.
A právě to je důvod, proč si mnozí nechávají tento motiv také vytetovat. Až tedy potkáte někoho, kdo má na paži poněkud hrůzostrašně vyhlížející obrázek, rozhodně nemusíte mít obavu z toho, že dotyčný nejspíš není vyloženě kamarádský typ.

Lebka jako symbol bojovníka
Pokud ještě chvíli zůstaneme u výše vzpomenutého tetování, důvodem, proč si nechat pod kůži jehlou vyrýt lebku, může být i to, že se jeho majitel snaží dodat si tímto činem odvahu.
Svým nositelům totiž tento symbol přináší i sílu a bojovnost. Pokud pro vás permanentní tělesné zdobení není, zaručeně si můžete pořídit třeba alespoň přívěsek ve tvaru lebky, který vám dodá náležitou porci statečnosti před důležitými životními zkouškami.
Ovšem existuje tu ještě jeden zásadní důvod pro nošení lebky: Ani válečník současně jejím prostřednictvím neměl zapomenout právě i na vlastní smrtelnost.
Lebka se v historii objevovala v různých symbolických podobách. Známá je například:

Totenkopf
Názvem Totenkopf, německy „umrlčí lebka“ se označuje vojenská insignie s lebkou a dvěma zkříženými kostmi. I tento symbol zneužila pro své potřeby nacistická ideologie. Lebka Totenkopf se stala univerzálním odznakem čepic SS.
Takzvané Totenkopfverbände, doslova „jednotky umrlčí lebky“, pak byly organizací SS, která odpovídala za správu nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. Symbol lebky pro odlišení nosily na límcích.
Šlo, nutno dodat, o mimořádně efektivní bojovou formaci. Ani to však nevyváží četné válečné zločiny, jichž se příslušníci dopustili. Hrůzy druhé světové války jsou v mnoha ohledech stále příliš živé.

Skull and Bones
Máte lebku a kosti spojené výhradně s mořskými rabiáty? Pak možná neznáte spolek vzniklý na Yaleově univerizitě. Ostatně je tajný.
Americké univerzitní spolky představují velmi svébytný svět, který svým členům dává zažít určitou pospolitost. Skull and Bones nejsou výjimkou. V tomto případě však jde o víc než o sounáležitost studentů trápených u zkoušek přísnými kantory.
Spolek má být pomyslnou vstupenkou do lepší společnosti. Setkávají se tu mladí příslušníci privilegovaných vrstev. Ne vždy se však klubu dařilo a jeho prestiž tak v současnosti spíše postupně klesá. Nepomohlo ani to, že na neúspěšné invazi v zátoce Sviní se rovněž podílelo několik jeho členů.

Jolly Roger
Jako Jolly Roger se označuje klasická pirátská vlajka, která vyobrazuje lebku se skříženými hnáty. Na rozdíl od Totenkopf má však Jolly Roger kosti umístěny pod lebkou.
Populární byl tento symbol pro označování pirátských lodí především v průběhu 18. století. Prvními, kdo svou vlajku takto pojmenoval, byl Bartholomew Roberts v červnu 1721. Nedlouho po něm tak učinil i Francis Spriggs, a to v prosinci 1723.
První zmínky o použití symbolu lebky a zkřížených kostí na námořních vlajkách pocházejí ze 17. století. Pravděpodobně má toto značení původ mezi barbarskými piráty té doby. Což by značilo propojení černé barvy Jolly Rogera s muslimskou černou standartou.
Nicméně raná zmínka o muslimských korzárech zavěšujících symbol lebky v souvislosti s nájezdem otroků na Cornwall v roce 1625 výslovně hovoří o symbolech zobrazených na zelené vlajce.
