Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Lachtan, roztomilý vodní živel nebo nebezpečná šelma?
Lachtan
Roztomilá zvířátka jsou poměrně vděčnými objekty zájmu v různých zoologických zahradách napříč světem. Jak ale lachtani skutečně žijí a jaká symbolika se s nimi pojí?
Co je lachtan?
Termínem lachtan označujeme zástupce hned sedmi rodů čeledi lachtanovitých. Zajímavé je, že patří mezi šelmy.
Typické jsou pro tyto živočichy velké rozměry a hustá srst. Disponují rovněž značnou zásobou podkožního tuku. To mu pomáhá si udržet tělesnou teplotu i v chladné vodě. Charakteristické ploutve jsou vlastně končetiny. Obsahují proto kosti, stejně jako u ostatních savců.
Lachtany proto zařazujeme mezi takzvané ploutvonožce. Asi vás ale překvapí že se jedná zároveň o vzdálené příbuzné medvědů.
Jde o šelmy, které jsou velmi dobře uzpůsobené na život ve vodě. Někteří jedinci byli zaznamenáni i desítky kilometrů od břehu. Jednoznačně je tedy můžeme označit za vynikající plavce. Disponují i schopností vyvinout značnou rychlost, uvádí se až 40 km/h.
Způsob života lachtanů
Zajímavé také je, že pod vodou neumí dýchat. Nicméně jsou schopni zadržet dech až na 20 minut. Pa musí zpátky na souš, pro svůj život potřebují vzdušný kyslík.
Na souši dýchají obvykle pomocí nosních dírek. Ty se instinktivně zavřou, pokud se zvíře ponoří pod vodu. Za ovládání nozder jsou pak zodpovědné speciální svaly.
Běžně žijí v koloniích, kde se praktikuje polygamie. Svůj harém si každý samec velmi žárlivě střeží. Navíc jsou samci mimořádně teritoriální a v období rozmnožování i značně agresivní. Od lidí se ovšem lachtani obvykle drží v uctivé vzdálenosti, uklidňují odborníci.
Tento živočich je masožravec a obvykle nepohrdne rybami či jinými mořskými živočichy, jako jsou chobotnice. Z tohoto důvodu se jako „nájemník“ v zoologické zahradě poměrně prodraží, dávají zástupci tuzemských zoo k dobru perličku.
Ani status šelem jim nicméně nezajišťuje výsostnou pozici v potravním řetězci. Lachtani tvoří vítanou součást jídelníčku kosatek a velkých žraloků.
Lachtani v zoologických zahradách
Na první pohled jsou podobní svým příbuzným tuleňům. Plete si je běžná veřejnost a chyby se často dopustí i média. Rozlišíte je však snadno podle některých nápadných znaků. Lachtani tak například mají drobná ouška.
Za asi nejznámějšího zástupce celé čeledi lachtanovitých lze označit lachtana kalifornského. Ten je proslulý značnou učenlivostí, proto se využívá pro nejrůznější programy v zoologických zahradách, ale i v cirkusech.
Chovají se i v českých zoologických zahradách. Konkrétně lachtan Gaston z trojské zoo se stal symbolem ničivých povodní, které Česko zasáhly v roce 2002.
Velká voda postihla i pražskou zoologickou zahradu. Gaston, jehož živel odnesl, se dostal po Vltavě a Labi až do Německa, kde byl nakonec odchycen. Náročnou cestu však nepřežil.
Lachtan jako symbol
A jak je na tom lachtan po stránce duchovní? Skrývá se i v tomto zvířeti nějaká symbolika? Jednoznačně může být lachtan pro některé jedince symbolickým zvířetem.
Značí prý intenzivní uvědomění si svého vnitřního hlasu a vyššího já. Přímo také vybízí k prozkoumání vašeho smyslného já. Jednoznačně velí k tomu, abyste se nebáli prozkoumávat vlastní tělo. A to jednak sami, ale klidně i bok po boku někoho dalšího.
A vyzývá vás i k tomu, abyste byli intuitivní a nápadití. Asi není divu, že toto roztomilé zvíře v lidech vzbouzí představu hravého tvora, který nás může inspirovat a přinést tak do našeho života více spontánní radosti.
Navíc vám lachtan umožní doslova proplouvat životem a získat informace z pomyslných podmořských proudů, které vám dosud unikaly.
Prakticky vám tak lachtan umí dát nahlédnout na svět v dosud netušené perspektivě a pomůže vám, pokud máte dojem, že je toho na vás jednoduše moc a doslova se topíte v negativních pocitech.