Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Labuť: Impozantní pták i nekonečná inspirace umělců
Labutě jakožto symbol krásy
Obecný název labuť označuje rod velkých vodních ptáků. Patří sem několik dalších druhů, z nichž nejznámější je v tuzemsku dnes běžně se vyskytující labuť velká. Původně se jednalo o ryze okrasné ptactvo, jehož populace se ale rychle rozšířily.
Labuť velká patří mezi největší ptáky u nás, může dosáhnout hmotnosti až 12,5 kg. Obecně se také jedná o jednoho z nejtěžších létajících ptáků na světě. Svému druhovému jménu dělá skutečnou čest, měřit totiž může od zobáku až po špici ocasu i 160 cm.
Navzdory své značné velikosti vyvolává díky esovitě prohnuté siluetě dojem elegance a noblesy. Proto se staly i symbolem krásy. Navíc v sobě tito živočichové pomyslně propojují tím, že létají a pohybují se na zemi i ve vodě, hned tři elementy – vodu, vzduch i zemi.
Věrné labutě dokážou bránit svoje hnízdo velmi urputně
Symbolický význam labutí se odvíjí také od způsobu jejich života. Tito ptáci vytvářejí páry, které jsou si celý život věrné. Svého partnera si mladá labuť vybere již kolem třetího roku života.
Předchází tomu půvabně vyhlížející rituál námluv, který bývá označován doslova za tanec lásky. Následně společně ve svazku setrvají až 50 let. Pakliže jeden z dvojice uhyne, není výjimkou, že druhý jedinec v krátkém čase zemře rovněž.
V období hnízdění však i labutě, které jsou pro nás poetickým předobrazem věrné lásky, umí být poměrně agresivní. Často pak při hájení teritoria dokonce teče krev. Snaha odpudit nevítaného vetřelce berou impozantní tvorové opravdu vážně.
V přeneseném významu tak lze v labutích jednoznačně spatřit i zosobnění výrazné vnitřní síly a odhodlání.
Labuť jako předobraz v uměleckém pojetí
Není tak rozhodně divu, že impozantní pták se také stal motivem, který se otiskl do celé řady uměleckých děl.
K těm asi nejznámějším patří:
Labutí jezero
Labutí jezero je balet, jehož autorem je ruský hudební skladatel Petr Iljič Čajkovskij. Premiéru mělo toto dílo již v roce 1877.
Dnes se jedná o jeden z nejznámějších titulů klasického baletu. Impozantní je jednak pro samotné diváky.
Výzvu ovšem představuje i pro umělce, kteří se podílejí na realizaci celého představení.Děj vypráví příběh princezny Odetty zakleté v labuť. Pojetí se ovšem odvíjí od uměleckého záměru realizačního týmu. Příběh může být koncipován jakožto dvojrole Odetty a Odilie nebo jako úloha pro tanečnice dvě. Závěr pak v některých představeních tvoří tragické vyústění, ale i klasický happy end.
Léda s labutí
Léda je postavou z řecké mytologie, která byla milenkou Dia. Podle antického mýtu ji Zeus oplodnil proměněný v labuť. Z tohoto spojení vzešli následně dva potomci. Šlo o Polydeuka a Helenu, onu překrásnou Helenu, kvůli níž později vypukla trojská válka.
Motiv se následně stal inspirací četných umělců. K dnešnímu dní existují stovky ztvárnění této legendy v podobě obrazů i soch.
K těm nejslavnějším patří například obraz, který byl vytvořen kolem roku 1510. Pochází ze školy Leonarda da Vinciho.
Podobný motiv si pro svoje dílo vybral rovněž další slavný umělec – renesanční malíř Michelangelo Buonarroti. Ten jej zpracoval roku 1530.
Souhvězdí Labutě
Mnohovrstevnatost vnímání labutí lidstvo přimělo i k tomu, aby si podle nich dokonce pojmenovala jedno ze souhvězdí.
Jeho obrazec připomíná kříž, proto se někdy též nazývá Severní kříž. Patří mezi 48 souhvězdí, která zavedl již řecký astronom Ptolemaios.
Jde o výrazné souhvězdí, které je dobře pozorovatelné především v letních měsících.
Celkem se v něm nachází 150 hvězd, přičemž nejjasnější z nich je Deneb, kterou naleznete na ocasu Labuti. Uvádí se, že září zhruba 10 000× jasněji než Slunce.
Jaké známe druhy labutí?
Labutě (Cygnus) jsou velcí vodní ptáci z čeledi kachnovitých. Existuje šest druhů labutí, které se liší svými vlastnostmi, chováním a rozšířením.
Seznam druhů labutí s popisem:
- Labuť zpěvná (Cygnus cygnus): Tato labuť je rozšířena v Evropě a Asii. Její zbarvení je čistě bílé s černým zobákem a žlutou skvrnou u kořene zobáku. Labuť zpěvná dorůstá délky 140-160 cm a váhy až 12 kg. Hnízdí na jezerech a pomalu tekoucích řekách se zavodněnými břehy.
- Labuť černá (Cygnus atratus): Tento druh labutě pochází z Austrálie a je jediným druhem s černým peřím. Labuť černá má také červeně zbarvený zobák s bílou špičkou. Dorůstá délky 110-140 cm a váhy 5-9 kg. Obývá mokřady, jezera a řeky.
- Labuť malá (Cygnus columbianus): Labuť malá se vyskytuje v severní části Severní Ameriky a Eurasie. Je menší než ostatní druhy labutí s délkou 115-150 cm a váhou 4-8 kg. Peří je bílé s černým zobákem a žlutou skvrnou u kořene zobáku. Hnízdí na tundře a v tajze.
- Labuť trubáč (Cygnus buccinator): Tento druh labutě se vyskytuje v Severní Americe. Je velká, s délkou 140-165 cm a váhou až 14 kg. Její peří je bílé a má černý zobák bez žluté skvrny. Hnízdí na jezerech a řekách s dostatkem rostlinné potravy.
- Labuť čápokřídlá (Cygnus olor): Tento druh labutě je rozšířen v Evropě a Asii. Je velká, s délkou 125-170 cm a váhou 7-15 kg. Její peří je bílé a má červenooranžový zobák s černou špičkou. Labuť čápokřídlá hnízdí na stojatých vodách s dostatkem vegetace.
- Labuť koskoroba (Cygnus melancoryphus): Tento druh labutě je původem z Jižní Ameriky. Má bílé peří s černou hlavou a krkem a žlutým zobákem s černou špičkou. Dorůstá délky 102-124 cm a váhy 3,5-6,7 kg. Labuť koskoroba je jedinečná svým kontrastním zbarvením a má tendenci být méně plachá než ostatní druhy labutí.