Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Kryštof Kolumbus: Objevitel nového světa a jeho odkaz

Původ? Neznámý
Kryštof Kolumbus. Slavné jméno a ještě slavnější čin. Muž, který přepsal dějiny. Objevitel, jehož de facto nesmrtelně proslavil velký omyl. Objevil Ameriku, ačkoliv se domníval, že jeho loď v roce 1492 zakotvila u břehů Indie. Objevení nového kontinentu bylo pro tehdejší svět natolik klíčové, že ovlivnilo veškeré aspekty života lidí v 16. století.
V dobových pramenech existuje jeho jméno v několika jazykových podobách – italská podoba Christofor Colombo, portugalská variace Christaváo Colom či španělská varianta Christobal Colón.
Historické prameny dodnes nedokázaly přinést zásadní věrohodné informace o životě Kryštofa Kolumba před objevením Ameriky. Jeho datum narození i původ zůstávají i nadále zahaleny tajemstvím.
Kdy se tedy narodil? Dočtete se, že se narodil v období od srpna do konce října roku 1451. A co místo jeho narození? Výběr je bohatý. Horkými kandidáty na původ slavného mořeplavce jsou Katalánsko, Polsko a Portugalsko.
Prameny ale nepředkládají uspokojivé důkazy, většina historiků to odmítá, proto je stále Kolumbovým rodištěm označován italský Janov. Jeho otec byl tkadlec. Můžete dopátrat další teorie o jeho rodině.
Podle jedné má židovsko-španělské kořeny, dle jiných předpokladů je nemanželským synem portugalského prince. Prameny o podobných faktech mlčí. Jedná se o nepodložené teorie.

Tvrdohlavost – houževnatost – drzost
K moři měl od mládí blízko, pracoval jako námořník, plavil se jako obchodník ve vodách Středozemního moře, poznal mnoho míst, např. Island a Afriku. Z jeho osobního života je známo, že se oženil s Filipínou Monizou de Perestrello, dcerou bývalého ostrova Porto Santo.
Vychovávali spolu syna Diega, žil střídavě v Porto Santu a v Lisabonu. S největší pravděpodobností díky tchánovi našel zálibu v kartografii a zděděné mapy v ambiciózním námořníkovi probudily touhu o vlastní výpravě. Posléze se ujal v Portugalsku tvorby map, získal tak dokonalý přehled o podobě tehdejšího světa.
Informace o cizích krajích čerpal z četby – spisy Plutarcha, Plinia staršího či Marca Pola. Všímal si předmětů plujících od západu, což je utvrdilo v myšlence, že Země je kulatá. Vykročil za svou představou.
Portugalského krále požádal o podporu v plavbě do Indie západním směrem, ovšem neúspěšně. Štěstí zkusil podruhé – opět neúspěšně, posudkové komisi se zdál jeho plán nepromyšlený a chatrný.
Rozhodl se tedy opustit Portugalsko, neodešel ovšem daleko, štěstí zkusil v sousedním Španělsku. Ani zde se zpočátku nesetkal s kladným výsledkem, král jej odmítl. Dokonce své služby nabídl i anglickému králi Jindřichu Tudorovi, ale ani on neprojevil zájem o objevení západní cesty.
Změna nastala až v okamžiku, kdy se převorovi jistého kláštera svěřil se svým záměrem, že plány přednese na francouzském dvoře, což vyvolalo pochopitelně pozdvižení, neboť Francie byla nesmlouvavým nepřítelem a mocnářským konkurentem Španělska. Královna Isabella přesvědčila manžela Ferdinanda Aragonského v Kolumbův prospěch.

Sbohem, Starý světe
Vše bylo připraveno, den D přišel. 3. srpna 1492 vypluly tři lodě – Santa Maria, Nina a Pinta – z přístavu Palos. 100 mužů na palubách. Ti všichni zamířili objevit Nový svět a Kolumbus si o celé cestě vedl deník. Nejprve zamířili na Kanárské ostrovy.
Za necelý měsíc odrazili od posledního známého místa, vydali se na západ. Začátkem října se začala posádka bouřit, pluli již dlouho a zemi nikde nespatřili. Záhy se na hladině objevil rákos a dřevo – dobré znamení.
Po půlnoci 12. října člen jeho posádky uviděl zemi. Evropané poprvé stanuli na americké půdě (i když byli přesvědčeni, že dosáhli břehů Indie), lodě zakotvily u Baham, následně mořeplavci objevili Haiti a Kubu.
Španělé byli nadšení. Kryštof Kolumbus získal veliký obdiv, uznání i bohatství, obdržel titul místokrál a guvernér Západní Indie. Zajistil také své bratry, kteří se s ním zúčastnili dalších výprav, které byly celkem tři. S jasnými cíli – objevit zlato a šířit křesťanství.
Nelítostná conquista Ameriky byla započata.
Po výpravách se objevitel usadil v Seville, Kolumbovo šťastné období skončilo po smrti Isabely Kastilské. Přesídlil do Valladolidu. Zde 20. května 1504 zemřel, dožil se 54 let.

30 zajímavostí o Kryštovi Kolumbovi
- Kolumbus se narodil kolem roku 1451 v Janově, v dnešní Itálii.
- Jeho celé jméno bylo Cristoforo Colombo v italštině, Cristóbal Colón ve španělštině a Christopher Columbus v angličtině.
- Přesný rok jeho narození není znám, ale historici se domnívají, že to bylo mezi lety 1450 a 1451.
- Jeho otec byl vlnař a obchodník.
- Kolumbus začal svou námořní kariéru v raném věku, možná už ve svých 14 letech.
- Vzdělání Kolumba nebylo formální, ale získal znalosti z navigace, kartografie a astronomie.
- Jeho první plavba na otevřeném moři byla v roce 1474, kdy se plavil na severovýchod od Islandu.
- Kolumbus byl hluboce zbožný člověk a jeho víra ovlivňovala jeho rozhodnutí a objevy.
- Před objevením Nového světa, Kolumbus sloužil v portugalském námořnictvu.
- Jeho hlavní cíl byl najít západní námořní cestu do Asie, aby obešel muslimské země, které kontrolovaly východní obchodní trasy.
- Kolumbus představil svůj plán hledání západní cesty do Asie nejprve portugalskému králi, ale byl odmítnut.
- Poté se obrátil na španělské krále Ferdinanda II. a královnu Isabellu I., kteří nakonec projekt podpořili.
- Kolumbus podepsal smlouvu s korunou, která mu poskytla výsadní postavení, pokud by jeho cesta byla úspěšná.
- První plavba Kolumba do Nového světa začala 3. srpna 1492.
- Kolumbusova flotila se skládala ze tří lodí: Santa Maria, Pinta a Niña.
- Jeho první přistání v Novém světě bylo 12. října 1492, když dorazil na ostrov Guanahani, který dnes patří k Bahamám.
- Kolumbus si myslel, že dorazil do Asie a nazval domorodé obyvatele "indios" (Indiáni), protože si myslel, že je v Indii.
- Během svého života uskutečnil Kolumbus celkem čtyři plavby do Nového světa.
- Na druhé výpravě, která začala v roce 1493, Kolumbus založil první evropskou osadu na Novém světě, nazvanou La Isabela, na ostrově Hispaniola (dnes Haiti a Dominikánská republika).
- Kolumbus byl jmenován guvernérem nových území, která objevil, ale jeho vláda byla obviňována z krutosti vůči domorodým obyvatelům.
- Během svých objevitelských plaveb objevil Kolumbus mnoho ostrovů v Karibiku, ale nikdy se nedostal na pevninskou Ameriku.
- Kolumbus a jeho bratr Bartolomeo byli v roce 1500 zatčeni a posláni zpět do Španělska kvůli obviněním z špatné správy kolonie na Hispaniole.
- I přes své problémy s španělskou korunou uskutečnil Kolumbus ještě dvě výpravy. Třetí výprava (1498–1500) ho zavedla na pobřeží dnešní Venezuely, a čtvrtá (1502–1504) na pobřeží Střední Ameriky.
- Kolumbus nikdy nepřijal myšlenku, že objevil nový kontinent. Až do své smrti si myslel, že našel cestu do Asie.
- Kolumbus zemřel 20. května 1506 ve Valladolidu ve Španělsku ve věku 54 let.
- Místo jeho pohřbu bylo několikrát přemístěno. Jeho ostatky byly pohřbeny v Španělsku, na Hispaniole a nakonec v katedrále v Seville.
- Kolumbusovým objevem se otevřely dveře pro další evropské objevitele a kolonizaci
- Ameriky.
- Kolumbusův objev přinesl také neblahé důsledky pro domorodé obyvatelstvo, jako byly nemoci, otroctví a vykořisťování.
- Den Kolumba je oslavován v mnoha zemích, ale v posledních letech byl předmětem kontroverze kvůli negativním dopadům jeho objevů na domorodé obyvatelstvo.
- Kolumbus je často chybně považován za prvního Evropana, který dorazil do Ameriky, ale Viking Leif Erikson přistál v Severní Americe o více než 500 let dříve.
