Ti, kteří mají zahrádku, jistě pěstují také drůbež. Častým typem chovného ptactva jsou kachny. Je jich mnoho druhů a...
Krtek je drobné hrabavé zvířátko žijící na zahradách

Krtek
Krtek je drobné hrabavé zvířátko, které se vyskytuje na zahradách. Vyhrabává si krtiny, ve kterých je nakypřená půda. Tento drobný chlupatý podzemní tvoreček se dostal také do seriálu, je o něm pohádka O krtečkovi.

Krtek obecný
Krtek obecný je zvířátko s černou srstí a velkými packami. Hrabe si v hlíně chodby a vyhrabává se také na povrch, přičemž vznikají krtiny. Je skoro slepý, ale má hmatové vousky, kterými se pohybuje v prostoru.
Živí se žížalami a má svá hnízda, kde přebývá. Svými tunely poškozuje kořínky rostlin a hlízy, živí se však jen živočišnou stravou. Má rychlý metabolismus a v zimě hibernuje. V zimě se přesune do hlubší nory a přespává.
Jeho krevní oběh je uzpůsoben na menší množství kyslíku. Díky tomu vydrží i v hlubších norách, kde je kyslíku méně. Jsou aktivní ve dne i v noci a spí co 4 hodiny. Krtek za den vyhrabe chodbu o délce 30 metrů. Chodby měří 5 cm.

Krtek v kultuře
Serie krátkých filmů O krtkovi pochází z roku 1957 – 2022. Kreslený krtek má svoji krtinu a lopatku, spolu s ostatními zvířátky zažívá mnohá dobrodružství. Postavičku vytvořil Zdeněk Miller a byl uveden v pořadu Večerníček.
První díl se jmenoval Jak krtek ke kalhotkám přišel a další díly Krtek a autíčko nebo Krtek a raketa. V seriálu postavička krtka téměř nemluví, říká jenom pár slov.
Díl Krtek a panda vznikl v koprodukci s čínskou televizí. Vadim Petrov skládal k tomuto příběhu hudbu. Krtek byl natočen i ve 3D a více mluví. Některé díly se věnují ekologickým tématům. Existuje dokonce díl Krtek a šperky, kde krteček najde korále na krk.

Krtek na zahradě
Většina chovatelů se snaží krtky hubit. Avšak jestliže chcete kvalitně nakypřenou půdu bez hmyzu a žížal do květináče či na zahrádku, posbírejte krtiny. Krtek půdu vyčistí a nakypří, tak že rostliny se v ní dobře ujmou. Pokud se vám objeví na zahradě krtina, není to žádná tragédie, stačí ji jen urovnat.
Krtek je znamení, že máte dobrou půdu. Ve špatné půdě se krtci nevyskytují. Do květináčů je krtina naprosto skvělá už jen proto, že v ní nejsou obsaženy kameny. Krtinu můžete smíchat i s rašelinovým substrátem. Krtek nemá rád příliš přemokřenou půdu, ale snadno si poradí i s jílovitým podložím.

Jak se starat o půdu na zahradě?
Zdravá půda s humózními vlastnostmi je pro pěstování rostlin to nejprospěšnější. Ne každá zahrada disponuje dobrou a kvalitní půdou. Někdy se musí zavážet lepší půdou nebo rekultivovat.
Vaši zahradu byste měli pravidelně zalévat, obzvláště v letních měsících, avšak je třeba to nepřehnat, aby se vám nevytvořilo bahno a rostliny neuhnily. Zálivka je nejlepší z přirozené dešťové vody.
Na krásný trávník si vysejte kvalitní travní semena a pěstujte kompost. Ten bývá často plný žížal a mohl by přilákat krtka, který se jimi bude živit a zároveň vám půdu na zahradě kypřit. Kompost by se měl pravidelně dávat pod rostliny, které pěstujete a vytvářet úrodní humus.
Nezapomeňte pohnojit také trávník, nejlépe organickými hnojivy. Jestliže chcete, aby vaše zahrada vypadala svěže příjemně, můžete zvolit i malý prostor, kde vysadíte luční semena, je to velmi hezké.
Půda se zlepšuje také kypřením. Zeleným hnojením, senem či slámou. Krtek narušuje některé kořínky rostliny, proto je snadnější plení, ale zase může poškodit zemědělské plodiny. Je potřeba, aby půda neproschla a nevytvořil se na ní škraloup, který zatuhne a brání růstu rostlin. Vznikají tak pukliny a suchá místa.
Krtek potřebuje pro svůj život adekvátní vlhkost půdy. Vyskytuje se často také na polích, obzvláště na jaře je vidět velké množství krtin. Krtkovi můžete pomoct nakypřit půdu motykou a rýčem. Hnojte kompostem nebo granulovaným hnojem kravským či slepičinci. I kreslený krteček měl lopatku a pomocí jí vyhrabával svoji krtinu.
