Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Krokodýl je vnímán jako zvíře nebezpečné, je však nebezpečný?
Proč se (ne)bát krokodýlů?
Krokodýl je vnímán jako zvíře nebezpečné. Hrozí vám však od něj při návštěvě exotických končin skutečně nějaké riziko? A co dalšího zajímavého o tomto pozoruhodném tvorovi ještě nevíte?
Krokodýl a jeho způsob života
Tímto termínem konkrétně souhrnně označujeme rod velkých vodních plazů, kteří náležejí do čeledi krokodýlovitých.
Jedná se o predátory, kteří jsou rozšířeni v v tropických oblastech Afriky, Asie, Ameriky i Austrálie. Přirozeným životním prostředím krokodýla je hlavně voda.
Vyhledává především pomalé říční toky a jezera. Některé druhy se však vyskytují i v mořích při pobřeží.
Přezdívá se jim také živoucí fosílie. Patří totiž mezi tzv. archosaury, kam se řadí i již vyhynulí dinosauři. Planetu tito živočichové obývali už před 280 miliony let. Řád Crocodylia se pak na zemi objevil v období přibližně před 195 miliony let.
Během této doby si prošli tito živočichové prošli jen minimálním vývojem. V současné době o nich můžeme říct, že jsou poměrně dobře adaptovaní na svůj způsob života.
Jsou na vrcholu potravního řetězce a vynikají svou schopností zaútočit ze zálohy i na svou kořist vytrvale číhat.
To ostatně souvisí i s tím, že velmi dobře plavou, jsou schopni vyvinout rychlost až 20 km/h. Pod vodou jsou schopni krokodýli zadržet dech na dobu až jedné hodiny.
Tato zvířata mohou dosahovat poměrně impozantních rozměrů. Nejmenší exempláře měří kolem 1,5 metru. Naopak největší jedinci dorůstají i více než 7 metrů.
Vůbec největším druhem je krokodýl mořský, který může dorůst až 9 metrů délky. Některé zdroje uvádějí „pouze“ předpokládanou délku kolem 7 metrů a hmotnost asi 2 tuny.
Jejich velikost tak probouzí jednoznačně obavy. Zcela nepřehlédnutelná je pak jejich tlama plná výhružně vyhlížejících zubů. Těch může být až 80. K přátelskému obrazu krokodýlů tyto dva atributy jednoznačně nikterak nepřispívají.
Pověry a mýty o krokodýlech
Díky tomu jsou krokodýli opředeni četnými pověrami, mýty a různými historkami, z nichž pouze některé mají pravdivý základ. Skutečně je můžeme považovat za obávané predátory. Pod vodu dokáží stáhnout i velké zvíře.
Ty bázlivější z vás asi nepotěší, že podle statistik mají na svědomí dokonce více útoků na člověka než všechny druhy žraloků dohromady. Jedinou útěchou nám tak snad může být to, že v českém rybníku se s nimi opravdu nepotkáme.
Brněnský drak aneb za krokodýlem do Brna
Ovšem nečekané setkání byste mohli prožít v Brně. Na toto konto by jistě mnohý obyvatel Prahy pronesl štiplavou poznámku, nicméně přímo v moravské metropoli se skutečně nachází nečekaný živočišný druh, kterým je právě krokodýl.
Naštěstí není živý, ale vycpaný. V této již ryze neškodné podobě visí u stropu průjezdu Staré radnice. Získal označení Brněnský drak a jeho původ je dodnes neznámý. Racionálně založení Brňané tvrdí, že jej na místo určení dovezli již vycpaného.
Jiní by ovšem vsadili příslovečné poslední drobné na to, že kdysi skutečně žil v jeskyni u řeky Svratky.
Krokodýl jako nadkulturní symbol
Obávaný živočich ovšem nemá význam jen pro svéráznou lokální kulturu Brna. Symbolicky se otiskuje v mytologii a folklóru v řadě oblastí napříč světem. Kromě toho je coby duchovní zvíře přítomen i v řadě duchovních věroučných systémů těchto kultur.
Asociace spojené s tímto tvorem jsou poměrně silné. Vyjadřují především lstivost a zdatnost. Velmi dobře tedy ilustrují, že pokud něco opravdu chcete a umíte si za tím jít, podaří se vám dosáhnout kýženého cíle.
Jde také o symbol svrchované moci a autority. Není divu, ačkoli krokodýl neútočí, jeho vzhled budí respekt. Zejména jde o již vzpomenuté velmi ostré zuby.
Přestože je můžete spatřit ve skupinách, krokodýli ve volné přírodě žijí jako samotáři a takto osaměle rovněž loví. A právě z tohoto rysu vyvěrá i ztělesnění krokodýla jakožto symbolu individuality a nezávislosti.