Josh Swiller se narodil v roce 1972 v New Yorku. V dětství trpěl ztrátou sluchu, což mu způsobilo řadu problémů při...
Křeček je zvíře, které si často pořizujeme do domácnosti

Křeček
Křeček je zvíře, které si často pořizujeme do domácnosti. Malý hlodavec dělá společnost především dětem. Chov křečka není náročný a je vhodný pro začínající chovatele.

Jaký je život křečka?
Křeček je z čeledi myšovitých. Je to drobný hlodavec s různě zabarvenou srstí. Má barvy od hnědé, až po černou či bílou, které se mohou prolínat i v barevných flecích. Křečků existuje několik druhů. Jsou krátkosrstá plemena a také dlouhosrstá. Nejznámější je křeček polní. Křečci žijí 2 – 3 roky. Oblíbený je také křeček džungarský.
Křeček má nezávislou a bojovnou povahu. Žije převážně v noci a srší energií, je to velmi aktivní zvíře. Měli byste se mu věnovat často. Rád hrabe a většinu dne prospí. Křečci nejsou příliš mazliví, spíše se jen nechají držet v ruce, nebo se k člověku přiblíží a jsou s ním. Nechávají se i pohladit a vezmou si něco dobrého z ruky. Křečci potřebují společnost, ale v kleci jsou rádi sami, milují mít svůj prostor k životu.

Jak chovat křečka?
Křečci potřebují velkou klec, aby se v ní mohli svobodně pohybovat. Rádi chodí, v přírodě křeček ujde i 9 km za den, proto je dobré neumisťovat je do malých klícek, ale dát jim klec velkou a nejlépe protkanou prolézačkami, aby měli dostatek zábavy a nenudili se.
Klec křečka by měla být na místě, které je klidné a nesvítí na něj přímé slunce, pozor dejte také na průvan, aby křečkovi nebylo chladno. Základní výbavou křeččí klece je napájecí miska nebo napáječka, domeček a také miska na granulovanou stravu. Dále pak tunely, kolotoče a koupelny z písku. Podestýlka by měla být jemná, speciálně pro křečka. Do podestýlky můžete zahrabat i seno. Křečci mají rádi i hračky, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů.

Čím krmit křečka?
Křeček by měl dostat kvalitní krmivo, speciálně pro křečky. Skládá se ze sušené trávy, bylinek, květů, obilí, ovoce a také zeleniny. Mohou být ve směsi také ořechy nebo semínka. Jednou nebo dvakrát za týden by měl křeček dostat moučného červa, aby si doplnil bílkoviny.
Můžete mu dát také mrkev nebo okurku i jablko. Nakrájejte křečkovi jablko na plátky, aby se mu dobře jedlo. Vhodné jsou i rostliny, jako pampelišky a jetel, které si křeček rád dá. Křečci se sami myjí a jsou velmi čistotní.

Jaké jsou druhy křečků?
Křečků je 3000 druhů a žijí po celém světě. Nejznámější je křeček zlatý, který je tříbarevný nebo dlouhosrstý. Pochází ze Sýrie a začal být chován na konci 18. století.
Křečík džungarský je druh křečka, který pochází ze Sibiře a Kazachstánu, má šedohnědou srst s typickým pruhem.
Křečík Campbellův žije ve stepních oblastech Číny a Mongolska, ve skupinách po více jedincích. Jsou monogamní a křečík by neměl být v teráriu sám, ale měl by mít společnost dalšího křečka.

Křeček jako symbol?
Křeček je symbolem především pro sbírání věcí. Křečci si střádají potravu a proto lidé, kteří sbírají různé věci a nechtějí se starých zbavit, jsou považováni za křečky. Známý je film Křeček v noční košili, z české produkce.
Motiv křečka je oblíbený na textil, objevuje se na polštářích nebo povlečení a také jako hračka. Ve špercích jej spíše nenajdete. Můžete si pořídit nějaké dekorace ve formě křečka nebo dřevěný domeček.

Zajímavosti o křečcích
Křečci jsou hlodavci a jejich zuby neustále dorůstají. V doupěti si ukládají zásoby potravin. Křeček by měl dostat minerální kámen nebo sisalové hračky, aby si měl o co obrušovat zuby. Nepohrdne však ani vařeným vajíčkem nebo ovocem.
Při cestování pořiďte vhodný přepravní box, ve kterém bude křečkovi příjemně a dejte mu tam také podestýlku. Jestliže si nejste jistí, nechte si poradit od chovatele. Zkušený chovatel vám poradí, jak křečka krmit a zacházet s ním.
