Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Kdo je královna a které důležité královny Evropa měla v historii?
Kdo je královna?
Královna je oficiální označení panovnice. Manželka krále rovněž může nést titul královna, případně se označovat jako královna-manželka. Tento titul v některých monarchiích napomáhá rozlišovat skutečnou vládnoucí panovnici s příslušnými pravomocemi.
Monarchu obecně lze považovat nejvyššího představitele a symbol státu, jeho svrchovanosti. Stejně tak je mu vláda přisouzena doživotně, případně do momentu oficiální abdikace. V současné době však monarcha převážně má již pouze pouze ceremoniální, diplomatickou a procedurální roli.
Královny v českých zemích
Český trůn byl napříč vládnoucími dynastiemi poměrně striktně doménou králů. Žena se na něj dokázala probojovat v historii pouze jednou. Byla jí Marie Terezie.
Českou královnou byla tato žena korunována oficiálně v roce 1743. Během svého panování jednoznačně neměla snadnou pozici. Jediná vládnoucí žena na českém trůně si musela svou pozici vybojovat tvrdě.
Její otec totiž dokumentem zvaným pragmatická sankce sice zaručil nástupnictví i dceři, klíčové evropské země jeho platnost však poměrně ostrým způsobem zpochybnily. Kromě nerespektování své pozice se Marie Terezie navíc vyrovnávala i s těžkostmi v osobním životě. Zejména se složitě smiřovala se smrtí svého manžela Františka Štěpána.
Šlo však o ženu mimořádně schopnou a z jejích reforem těžíme dodnes. Panovnice modernizovala těžkopádnou státní správu, zavedla sčítání lidu i školní docházku.
Nejdůležitější evropské královny historie
V kontextu Evropy je však situace odlišná. Žen, které se ve svých zemích chopily trůnu a zdatně tak vyrovnávaly mocenskou převahu mužů, existovala celá řada.
Alžběta I. na trůnu byla od roku 1558 do roku 1603. Šlo o dceru Jindřicha VIII. Byla přitom původně vyhlášena nelegitimním královským potomkem. Vlády se nakonec skutečně ujala a svého času byla oslavována jako panovnice zlatého věku. Dnes jsou nicméně historikové k jejímu přínosu o něco střízlivější.
Marie Stuartovna byla s královnou dokonce v příbuzenské vazbě. Tehdy vládnoucí Alžběta I. byla přímo její prasestřenicí. Vzájemný vztah však byl velmi komplikovaný. a skončil tragicky. Život skotské královny vyhasl na popravišti.
Královna Viktorie vládla Anglii v letech 1837 až 1901. Během této doby se ze země stala hospodářská velmoc. Královna si také poměrně rychle získala sympatie veřejnosti a patřila k vůbec nejdéle vládnoucím panovnicím. Vůbec nejdéle ale na trůně vydržela nedávno zesnulá Alžběta II. Ta byla korunována v roce 1953.
Současné (a budoucí) evropské královny
Mezi současnými evropskými panovníky královny nedominují. Momentálně se na trůnu nachází pouze Markéta II., která je královnou Dánska.
Panovnice je vnímána jako sečtělá a inteligentní žena. Plynně mluví šesti jazyky, věnuje se umění. Coby perlička o současné jediné královně se traduje, že je poněkud konzervativní a nepoužívá internet ani mobilní telefon. Vyčítáno jí bývá i to, že je silná kuřačka. Královna se však již v roce 2006 zavázala, že se vzdá své neřesti na veřejnosti.
Hned v několika monarchiích se však budoucí královny na svůj úřad již připravují a je pravděpodobné, že se stanou nástupkyněmi svých otců. V Evropě konkrétně nyní jednotlivé monarchie mají tyto budoucí královny:
Budoucí královny
- Victoria, korunní princezna švédská, dědička Karla XVI. Gustava Švédského
- Princezna Elisabeth, vévodkyně brabantská, dědička Filipa Belgického
- Catharina-Amalia, kněžna oranžská, dědička Viléma Alexandra Nizozemského
- Leonor, kněžna asturská, předpokládaná dědička Filipa VI. Španělského
Navíc se mezi evropskými panovnickými dynastiemi objevují i dvě jména, která nejsou prvními v pořadí nástupnictví, ale s vysokou pravděpodobností na trůn jednou skutečně usednou.
Budou jimi jednak princezna Ingrid Alexandra Norská, která je nejstarším potomkem Haakona, korunního prince norského a vnučkou současného krále Haralda V. Princezna Estelle Švédská, vévodkyně z Östergötlandu je v pořadí nástupnictví taktéž druhá, až po své matce, korunně princezně Viktorii. Coby nejstarší vnouče nynějšího krále Karla XVI. Gustava se královnou jednou pravděpodobně stane i ona.
30 zajímavostí o královně
- Titul "královna" pochází z anglického slova "queen", které má kořeny v germánských jazycích.
- Královna může být buď panovnice vládnoucí ve vlastním právu (královna panovnice), nebo manželka krále (královna manželka).
- Jedna z nejznámějších královen v historii je Kleopatra VII., která byla poslední aktivní královnou starověkého Egypta.
- Královna Viktorie Velké Británie je známá pro svou dlouhou vládu, která trvala 63 let a 7 měsíců.
- Královna Alžběta II. je k roku 2023 nejdéle vládnoucí britskou panovnicí v historii.
- Některé královny, jako byla Jelena Makedonská, matka Konstantina Velikého, jsou svaté.
- Královna Marie Antoinetta Francouzská je známá svým extravagantním životním stylem a nakonec byla popravena během Francouzské revoluce.
- Některé královny byly také vojenské vůdkyně, jako byla Boudica, královna Iceniů v Římské Británii.
- Královna Šeba je známá díky biblickému příběhu, ve kterém navštívila krále Šalamouna.
- Některé královny vládly jako regentky za své nezletilé syny nebo manžely, jako byla Katarína Medicejská.
- Královna Isabella Kastilská byla jedním z panovníků, kteří sponzorovali plavbu Kryštofa Kolumba do Nového světa.
- Královna Alžběta I. Anglická, známá jako "panenská královna", nikdy se nevdala ani neměla děti.
- Některé královny byly také známé svými literárními dovednostmi, jako byla královna Marguerite de Navarre, autorka "Heptameronu".
- Královna Kristina Švédská je známá svou abdikací a konverzí ke katolicismu.
- Královna Anne Boleyn, druhá manželka krále Jindřicha VIII., byla popravena na jeho příkaz.
- Některé královny byly také známé svými politickými schopnostmi a reformami, jako byla královna Marie Terezie Rakouská.
- Královna Matylda Anglická byla první ženou, která tvrdila, že má právo na anglický trůn, což vedlo k období zmatku známému jako "Anarchy".
- V některých kulturách byly královny považovány za božské nebo polo-božské bytosti.
- Královna Ranavalona I. z Madagaskaru je známá svou brutální vládou a pokusy izolovat Madagaskar od západního vlivu.
- Královna Nefertiti je jednou z nejznámějších žen starověkého Egypta, známá pro svou krásu a moc.
- Královna Lu Ťia-ťien byla jednou z mála žen, které vládly jako císařky v Číně.
- Královna Zenobia z Palmýry je známá svým odporu proti Římské říši.
- Královna-regentka Marie de Medici vládla Francii během nezletilosti svého syna, Ludvíka XIII.
- Královna Victoria Kaiulani byla poslední královnou Havaje před anexí Spojenými státy.
- Královna Wilhelmina Nizozemská byla jednou z nejdéle vládnoucích panovnic na světě, vládla 58 let.
- Některé královny byly také patronkami umění a věd, jako byla královna Anna Francouzská.
- Královna-regentka Marie Stuartová Skotská byla kontroverzní postavou, která byla nakonec popravena na příkaz královny Alžběty I.
- Královna Amina z Zazzau, historická vládkyně v Nigérii, je známá pro své vojenské dovednosti a expanzi svého království.
- Královna Jadwiga Polská byla korunována jako "král" Polska, aby zdůraznila její suverénní autoritu.
- Královna-regentka Kristina Dánská vládla v Dánsku, Švédsku a Norsku za svého nezletilého syna.