Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Kočka doprovází člověka už od pradávna
Kočka
Kočky doprovází člověka už od pradávna. Ve starověku lidé kočky dokonce uctívali a některé kmeny je měli dokonce za bohy, kterým přinášeli své oběti.
Šelma nebo přítel člověka?
Kočka je nejmenší zástupce z čeledi kočkovitých, který čítá nespočet druhů. Pochází z řádu masožravců a stejně jako všechny kočkovité šelmy se i kočka vyznačuje pružným, nízko položeným tělem, jemně tvarovanou hlavou, dlouhým ocasem, který jí pomáhá udržovat rovnováhu a specializovanými zuby a drápy, které ji skvěle přizpůsobují k aktivnímu lovu.
Kočky mají i další vlastnosti svých divokých příbuzných, protože jsou v podstatě masožravé, pozoruhodně mrštné a silné a jejich pohyb je dokonale koordinovaný.
Je pozoruhodné, že předkové jiného běžného domácího mazlíčka, psa, byli společenská zvířata, která žila společně ve smečkách, v nichž se podřizovala vůdci, a pes snadno přenesl svou loajalitu z vůdce smečky na lidského pána.
Kočka se však tak snadno podřídit nedala. V důsledku toho se kočka dokáže vrátit k úplné samostatnosti rychleji a úspěšněji než většina domestikovaných psů.
Původ a historie koček
Poprvé se kočky objevily na počátku pliocénní epochy, což je zhruba před 5,3 až 3,6 miliony let a s pozoruhodně malými změnami přetrvaly až do moderní doby. Ačkoli je původ domestikované kočky skryt v dávnověku, studie zahrnující mitochondriální DNA naznačují, že existovaly dvě linie Felis catus.
Jedna linie (F. silvestris silvestris) se objevila v Malé Asii pravděpodobně již před 6 400 lety a rozšířila se na sever a západ do Evropy. Druhá linie se objevila v Egyptě někdy před 6 400 až 1 000 lety, a poté se rozšířila po celém Středomoří.
Symbolika a význam koček
Význam a symbolika kočky zahrnuje eleganci, zvědavost, nezávislost, ochranu, magii a další pozoruhodné vlastnosti. Již tisíce let jsou lidé kočkami okouzleni. Ještě předtím, než byly divoké kočky domestikovány, věřily starověké kultury v kočičího duchovního živočicha. A když divoké kočky začaly kolem roku 8000 př. n. l. žít těsněji s lidmi, získaly kočky v našem životě ještě větší význam.
Kočka je symbolem s různými aspekty. Od negativních faktorů jako je spojení s démony, čarodějnictvím, temnotou, až po velmi pozitivní charakteristiky, jako je nezávislost, svoboda, duchovní osvícení, intuice, rovnováha a naděje.
Uctívání koček
Tato kočkovitá šelma byla připisována božstvům a byla uctívána v Egyptě i v Řecku. V posledně jmenovaném však získala zlý význam a nakonec byla spojována s Halloweenem. Věřilo se, že kočky mají magickou moc do té míry, že mohou dokonce přivést zemřelé zpět k životu.
Někteří se domnívali, že tyto schopnosti pocházejí od démonů, čarodějnic nebo dokonce od samotného Satana. Jiní byli svědky jejich schopnosti léčit své majitele a vnášet do jejich života dobré vibrace a štěstí.
Symbolika koček v indiánské kultuře
Obecná symbolika kočky se u indiánů týká tajemna a esoteriky, nezávislosti a strážce energie. Pro určitý kmen, Oglaly, však měly kočky význam čarodějnický, neboť se domnívali, že tyto kočkovité šelmy na ně mohou sesílat kletby. Hopiové nazývali "divokými kočkami" muže, kteří se chovali neuctivě k ženám.
Různé kmeny mají příběhy, které tuto postavu líčí s chamtivým a sobeckým přístupem. Kmeny Mohave a Zuni si naopak myslely, že tento duch indiánské kočky má léčivé vlastnosti, které jim pomáhají při lovu.
Zajímavosti
Kočky stráví 70 % života spánkem
Pokud jste si mysleli, že kočky tráví většinu života spánkem, měli jste pravdu. Kočky ve skutečnosti 70 % svého života spánkem, což je přibližně 13-16 hodin denně.
Jedna kočka byla 20 let starostou aljašského města
Oranžový kocour Stubbs byl 20 let starostou městečka Talkeetna na Aljašce. Několikrát prošel nespornými volbami, a přestože neměl žádnou zákonodárnou moc, milovali ho místní obyvatelé i turisté.
Kočky chodí jako velbloudi a žirafy
Všimli jste si někdy, že kočky chodí jako velbloudi a žirafy? Jejich sekvence chůze je taková, že nejdříve chodí oběma pravýma nohama a pak oběma levými, takže se pohybují polovinou těla dopředu najednou. Stejně jako velbloudi a žirafy.