Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Kachna je vrubozubý pták z čeledi kachnovitých
Kachna
Ti, kteří mají zahrádku, jistě pěstují také drůbež. Častým typem chovného ptactva jsou kachny.
Je jich mnoho druhů a nezřídka bývají viděny také v divočině. Divoké kachny jsou nejrozšířenějším obyvatelem českých rybníků a řek.
Kachna domácí
Kachna je vrubozubý pták z čeledi kachnovitých. Pod tento druh spadají také čírky nebo ostralky.
Je menší, než labuť nebo husa. Má bílé peří a její pojmenování pochází ze slovesa káchat, což je drbat nebo kecat.
Kachny byly chovným ptákem odjakživa, i ve starých civilizacích. Chovali je již ve Starém Řecku, Mezopotámii, Číně a Egyptě.
Byly rozšířené po celé Evropě i Asii. Kachna je vodní živočich, umí plavat a krmí se řasami na povrchu vodní plochy.
Kachny ponořují hlavu pod vodu, sbírají rostlinnou potravu a drobný plankton. Nepohrdnou ani rostlinnou stravou ze souše.
Mohou být krmeny také kopřivami nebo trávou, chlebem či rohlíky. Měly by mít nějakou budku, kde se můžou schovat.
Kachna divoká
Z kachny divoké byla vyšlechtěna kachna domácí. Má maximálně 1300 kg a rozpětí křídel 95 cm. Samička není tak vybarvená jako samec.
Má strakaté peří, které je do šeda. Zatímco samec je barevnější a má zelenou hlavu s bílým proužkem a strakaté šedé tělo. Kachny žijí v párech a jsou známé svým typickým kejháním.
Kachna divoká se vyskytuje v celé oblasti Evropy, Asie a Severní Ameriky. Je v přírodě a také v městském prostředí. Hnízdí v rákosí u rybníků a jejich hnízda jsou zákonem chráněny. Nesmí se rušit, obzvláště na jaře.
Zajímavé druhy
- Existují velká plemena kachen, střední plemena, lehká nosná a malá okrasná. Kachna pižmová, také čínská nebo japonská kachna dosahuje váhy až 5 kg. A má ráda ke svému životu zatravněný prostor. Měla by mít stálý přístup k vodě.
- Zástupce kachen střední váhy je pomořanská kachna, která pochází z Německa. Je celá černá a má bílou náprsenku.
- Indický běžec se chová jako domácí drůbež a pochází z Jihovýchodní Asie. Váží asi 2 kg a má dlouhou úzkou hlavu a protáhlé tělo. Potřebuje malý bazének, ve kterém bude plavat.
- Krásnou kachnou je kachna mandarínská, je hezky zabarvená a malé velikosti. Žije v Asii a také od 18. století ve Velké Británii. V Česku hnízdí tato kachnička na řece Svratce poblíž Brna. Je velmi krásná, má mnoho barev, hnědou, zelenou i modrou, které jsou ve vzájemném kontrastu. Barevní jsou pouze samci, samice jsou hnědé kropenaté.V Číně byla tato kachna darem novomanželům, kteří dostali pro štěstí mladý párek kachniček. Vyráběly se i sošky ze dřeva, které jsou dodnes darem pro novomanžele.
Příbuzné druhy
- Mezi kachnovité patří také čírky. Váží 400 g a má hnízda ve vřesovištích. Snáší 10 vajíček a je nejmenší z evropských kachen. Obývá Asii a Evropu. Hnízdí na rybnících s hojným rákosím a živí se rostlinnou potravou.
- Husice nilská je vrubozubý pták, který pochází z Afriky a světle hnědé peří, hnízdí na zemi nebo v opuštěných norách. Jsou i další druhy husic, rezavá a liščí.
Kachna jako symbol
Kachna je duchovní zvíře, bývá symbolem jara. Je oblíbená jako dekorace na Velikonoce, spolu se slepičkami a beránky jsou figurky kachen součástí sváteční výzdoby.
Ve Feng Shui je symbolem manželské věrnosti. Párek kachen by měl být umístěn v ložnici. Tak, aby se dívaly jedním směrem společně.
Aby pár byl soudržný, neměly by být kachny naproti sobě, protože to znamená časté hádky. Kachny mají přinést harmonii do života, štěstí, zdraví a lásku.
V západní kultuře je kachna symbolem jara a spolehlivosti. Každý rok se vracejí na stejná místa, po zimním tahu do teplých krajin.
Kachničky plovoucí na rybníce jsou symbolem příchodu jara. Kachničky si můžete pořídit jako náušnice nebo přívěšek. Vtipné jsou také kachní sošky z minerálních kamenů.