Josh Swiller se narodil v roce 1972 v New Yorku. V dětství trpěl ztrátou sluchu, což mu způsobilo řadu problémů při...
Jezevec: Jsou čistotná zvářata a mají se rádi

Jezevec
Pokud je někoho opravdu málo vidět, říkáme o něm, že je jako jezevec. Ač toto zvíře přešlo do lidové mluvy spíše v negativním vnímání, rozhodně si to nezaslouží. Jezevci jsou totiž nadmíru zajímavá zvířata.

Největší lasicovitá šelma
Jedná se o šelmu, která pochází z čeledi lasicovitých. Jezevec je hojně rozšířen, obývá prakticky celou Evropu i většinu území Asie.
U nás konkrétně žije jezevec lesní. V české přírodě jej můžeme považovat za největší lasicovitou šelmu. I s ocasem může měřit až 1 m a dosahuje hmotnosti až 20 kg. Věděli jste, že populace jezevců u nás čítá kolem 10 000 kusů? Na pohled to skutečně příliš patrné není.
Myslivci pro něj mají spoustu přezdívek: kmotr, strýc, samotář nebo poustevník. Většinu svého života stráví pod zemí, v důmyslně vybudovaném systému doupat propojených dlouhými chodbami.
Nelze se tak divit, že běžná veřejnost toto zvíře zná hlavně z dětských kreslených pohádek. A myslivci k tomu, aby jej dostali z jeho úkrytu, potřebovali speciálního čtyřnohého pomocníka. Možná i vám doma dělá radost jezevčík. A právě ten byl skutečně původně na lov jezevců vyšlechtěn.
Vzhledem k tomu, že pod zemí by mu zrak valně platný zřejmě nebyl, vyvinuly se u tohoto živočicha jiné smysly. Má především vynikající sluch a čich.
Zajímavé je na něm také to, že je až úzkostlivě čistotný. Pokud najdete v jezevčí noře nepořádek, je pravděpodobné, že „pan domácí“ je v tom vcelku nevinně. Zaneřádit může jezevcům jejich podzemní království hlavně liška. Samotný jezevec zde nenechává zbytky potravy a vyměšovat chodí na přesně určená místa.

Čistotný a rodinně založený
I když se toto zvíře příliš nepřátelí s lidmi, s ostatními příslušníky svého druhu má naopak poměrně vřelý vztah. Jezevec je společenský a také pravý rodinný typ, žije totiž v páru. Rodí 2 až 5 mláďat. Ta s rodiči zůstávají po dobu přibližně roku.
Pověry o tom, kterak jsou jezevci nerudná a nabručená stvoření vycházejí zřejmě z pozorování těchto zvířat v zajetí. Tyto povahové rysy jsou navíc typické zejména pro starší samce.
Jezevec je noční tvor. Přes den většinou spí ve svém úkrytu. Za tmy vyráží za potravou. Podstatnou část jezevčího jídelníčku tvoří hlavně žížaly. Nicméně se tyto šelmy řadí mezi všežravce. Rozhodně nepohrdnou ani hmyzem, dají si i hlemýždě, žáby, myši, hraboše nebo ježek.
Na zimu uléhá k tzv. nepravému zimnímu spánku. Sice během zimy spí, nicméně jejich tělesná teplota ani metabolismus výrazně neklesají.
K přirozeným nepřátelům jezevců patří pouze rysové a vlci. A do jisté míry také člověk. Celá řada jezevců totiž netypicky končí na talířích. Zejména maso mladých jezevců je považováno za lahůdku. A pozor, rozhodně nejde o moderní zhýčkanost. Magdalena Dobromila Rettigová z něj připravovala postní pečínku.

Jezevec jako symbol?
Jezevec se vzhledem ke svému značnému rozšíření stal archetypem mnoha kultur. To se přetavilo i do mnohovrstevnaté symboliky těchto stvoření.
Jedním z těch zásadních významů je hlavně houževnatost. Jezevci jsou nadmíru pilní a pracovití a nevzdávají se, dokud svou práci nedokončí. Přirovnat bychom je tedy jejich usilovnou pílí mohli třeba ke včelám, ale i k bobrům.
Ačkoli se zdá, že na pomyslnou „bednu“ ohledně chytrosti zrovna nemají, neboť na přední příčky jasně útočí například delfíni, jsou tato zvířata ve skutečnosti překvapivě chytrá. A svou vynalézavost jsou schopna využít k tomu, aby dobře dosáhla vytčeného cíle. Přirovnat někoho k jezevci tedy může rozhodně znamenat, že se se klaníte jeho intelektuálním schopnostem.
Jezevci nám také mohou připomínat základní životní hodnoty v podobě domova, fungujících vztahů, ale i péče o vlastní zdraví a finance. Dokonce nás v tomto směru varují, abychom nezapomínali na své kamarády.
