Josh Swiller se narodil v roce 1972 v New Yorku. V dětství trpěl ztrátou sluchu, což mu způsobilo řadu problémů při...
Jeseter je ryba, jejíž původ sahá až do pozdní křídy

Jeseter
Jeseter je ryba, jejíž původ sahá až do pozdní křídy. Vyznačuje se velkou hřbetní ploutví a protáhlou hlavou. Vyskytuje se především v Baltském moři a je hojně loven.

Jeseter atlantický
Jeseter atlantický bývá považován za žijící fosilii. Vhled této ryby se po miliony let téměř nezměnil. Ryba může dosáhnout až 60 let a 360 kg.
S šupinami má pět řad kostěných plátů a je zabarven modročerně a olivově. Zůstává v brakické vodě u delt řek, kde je voda zčásti slaná a zčásti sladká.
Když jeseter dospěje, putuje proti proudu řek, aby se rozmnožil. Poté se vrací opět do oceánu a žije dál.
Jeseter dokáže prudce vyskočit z vody. Původně nebyl považován za příliš cennou rybu, později jej lidé lovili. Dnes se sbírají jeseteří jikry. Je ohroženým druhem a omezuje se jeho rybolov.

Životní cyklus a chování
Jeseter žije dlouho, dožívá se až 60 let. První potěr má v 15 letech, kdy nadchází jeho dospělost. Jeseteři k vytření potřebují speciální podmínky, čistou a kamenitou vodu a štěrkový substrát, kde mohou vajíčka být chráněna a nepohybovat se z místa příliš daleko.
Vytírají se v menších přítocích velkých řek a jejich potěr během prvního roku života pluje zase zpátky do hlavního řečiště a dále do moře.
Krmí se korýši a malými rybami. Existují dva druhy, jeseter bílý a jeseter bledý. Jeseteři jsou ohroženi nadměrným rybolovem.

Jeseter v mytologii
Díky své dlouhověkosti a životu na zemi po mnoho milionů let se jeseterovi podařilo i dostat do mytologie. Znak Svaté Amalbegy z Tense je ve tvaru ženy, která drží erb a pod ním je jeseter. Má na kontě mnoho zázraků.
Úplňku ve znamení vodnáře se říká Jeseteří úplněk. Noc úplňku je stvořená pro magii a ochranné rituály. Vodnáři jsou osobnosti, svobodomyslné a originální. Mají schopnosti bourat zažité pořádky a vytvářet zcela nové prostředí. Jsou to lidé změny.
Ve slovanské mytologii existuje příběh o Sv. Jiřím, který se přiblížil při svém putování k branám Kyjeva a tam seděl pták Černogar a držel v drápech jesetera.

Jeseter malý
Jeseter malý je menším druhem jesetera a vyskytuje se i v Česku. Je zákonem chráněný. Má kostěné štítky a chrupavčitou kostru. Tělo je šedohnědé nebo zelenohnědé se žlutavým nádechem.
Nejstarší jeseter malý měl 27 let a největší hmotnost zaznamenaná je 16 kg. Vyskytuje se v Černém moři, Kaspickém a Baltském. Na Slovensku je chován uměle. Jejich hlavní složkou potravy jsou červi a korýši.

Rod jeseterů
Mezi jesterovité ryby patří třeba i vyza. Je to dravá ryba, vyskytující se ve Východní Asii. Má maximální velikost 1000 kg a měří až 5,6 metrů. Dožívá se více než 55 let. Má šedozelený až černý hřbet a je ohroženým druhem. Tráví většinu života ve slané vodě, ale část také ve sladké vodě. Tře se na řece Amur. Upřednostňuje řeku, kde je čisté dno a otevřený prostor, aby ryba mohla plavat nad dnem.
Lapatonos Fedčenkův je ryba pocházející z řeky Syrdarja a Aralského jezera. Je to endemit a tato ryba se dostala i na tádžickou poštovní známku. Je to kritický ohrožený druh.
Jeseter sibiřský žije v řekách, které tečou do Severního oceánu. Vytírá se na kamenitém dně a vyskytuje se taky v brakických vodách. Má hmotnost až 5 kg a u nás je od roku 1982.
Na poštovní známce je také jeseter ruský. Azerbajdžánská známka má jesetera plovoucího ve vodě. Bývá na Dunaji a také v Černém či Kaspickém moři. Živí se drobnými rybkami. Dožívá se až 50 let a dorůstá délky 240 cm.
Jeseter je vhodný i chovu a díky svému pravěkému vzhledu se hodí i do zahradního jezírka. Pro chov jesetera je třeba kvalitní krmivo a čistá voda. Měli byste si pořídit i filtraci. Můžete je krmit granulemi a je potřeba dbát na čistotu dna jezírka. Odstraňovat řasy a sinice.
