Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
James Cameron je ve stovce nejvlivnějších lidí světa
James Cameron
Někteří režiséři natáčí nový film každým rokem. James Cameron oproti tomu preferuje kvalitu nad kvantitou. Ve své režijní kariéře si dal pauzu třináct let poté, co v roce 2009 vyšel jeho film Avatar, ačkoliv šlo o jeden z největších hitů všech dob. V Cameronově filmografii jich přitom najdeme více. To není špatné skóre pro člověka, jehož první režijní počin mu způsobil noční můry.
Jeden ze sta nejvlivnějších lidí světa
Toto označení Cameronovi v roce 2010 přidělil prestižní časopis Time. Jde o to větší úspěch, neboť Cameron na rozdíl od jiných hollywoodských tvůrců neměl cestičku ke slávě umetenou a pochází ze skromných poměrů. Narodil se v Kanadě v roce 1954 do rodiny inženýra a zdravotní sestry. Postupem času Jamesovi přibyli další čtyři mladší sourozenci.
Po přestěhování do Kalifornie Cameron časem nastoupil na vysokou školu, ale nedokončil ji. Místo toho vystřídal několik manuálních zaměstnání, jako byl například uklízeč, a ve volném čase se věnoval psaní scénářů. Snaha se mu vyplatila, neboť koncem 70. let se Cameron dostal k režii svých prvních filmů.
Výprava do světa budoucnosti
Jak kariéra Jamese Camerona dokazuje, někdy ty nejlepší věci k člověku přicházejí náhodou. Po práci na několika filmech se Cameron v roce 1981 dostal k pozici režiséra snímku Piraňa II. Natáčení neprobíhalo hladce a Cameron během něj měl noční můry – včetně snu o zabijáckém robotovi z budoucnosti.
Tak se zrodil nápad k filmu Terminátor. O tři roky později ho Cameron natočil za malé peníze, a hit byl na světě. Terminátor si vydělal 78 milionů dolarů a dodnes patří ke kultovním snímkům.
Jiný režisér by se okamžitě vrhl do pokračování, ale Cameron si dal načas a další díl natočil až v okamžiku, kdy měl k dispozici patřičně kvalitní technologie. Pokračování Terminátor 2: Den zúčtování bylo ještě úspěšnější než jednička a získalo čtyři Oscary.
Na cizí planetě i na palubě Titaniku
Nejenom Terminátorem živ je režisér, a tak se Cameron se sérií po druhém díle jako režisér rozloučil. V roce 1986 natočil další úspěšný snímek Vetřelci, který kombinuje horor, sci-fi a vojenskou tematiku. V rámci Cameronovy kinematografie stojí stranou opomíjené scifi Propast (1989) zasazené pod hladinu moře.
Od moře se Cameron nevzdálil ani ve svém megahitu Titanic (1997). Film získal rekordních 11 Oscarů. Dlouho se zdálo, že ho tržbami nikdo nepřekoná. Až to zvládl Cameron dvanáct let poté díky sci-fi Avatar, které po obrazové stránce uchvátilo diváky z celého světa.
Cameron přitom nosil nápad na tento film v hlavě celé desetiletí, ale stejně jako u druhého dílu Terminátora si musel počkat, dokud vývoj počítačových efektů nepokročil na potřebnou úroveň.
Král dokumentů
Jack v podání Leonarda DiCapria se ve filmu Titanic označí za krále světa. James Cameron by oproti tomu mohl být králem dokumentů. Ačkoliv si dal v oblasti hraných filmů dlouhou pauzu, rozhodně nezahálel.
Podílel se na tvorbě několika dokumentů, v nichž se opět zaměřil na (pod)mořskou tematiku, která je mu blízká. Cameron ve své tvorbě rád zkoumá problematiku přírody a dopadu člověka na ni.
Avatar má rovněž silný ekologický podtext a dá se čekat, že v podobném duchu se ponese i druhý díl Avatar: The Way of Water, který měl před nedávnem premiéru.
Cameron je aktivní i v osobním životě. Celkem pětkrát se oženil a má čtyři děti. Kromě své filmové činnosti se věnuje průzkumu moří, objevil díky potápění několik doposud neznámých živočišných druhů.
Dříve se věnoval údržbě vinice a v současnosti má na Novém Zélandě obchod prodávající organické potraviny. Je i nadaným kreslířem – když Jack v Titanicu kreslí svou milenku Rose, je to právě Cameronova ruka, která drží tužku! James Cameron je jednoduše mužem mnoha nadání a řemesel, a jeho život je stejně tak pestrý a bohatý jako jeho filmová tvorba, která z něj učinila jednoho z nejznámějších režisérů na světě.