Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Jak vyčistit stříbro
Jak vyčistit stříbro
Stříbru je nutné věnovat pravidelnou péči. Jakým způsobem ho vhodně vyčistit a které metody naopak příliš vhodné nejsou?
Proč čistit stříbro
Možná už jste se s tím i sami setkali. Stříbrné šperky po čase tzv. „černají“. Neznamená to však, že by s vaší ozdobou bylo něco špatně.
Způsobeno je to přirozeným procesem oxidace, kterému stříbro podléhá, jakmile se dostane do kontaktu se vzduchem. Zodpovědné jsou za to obvykle sloučeniny síry (sirovodík), které jsou ve vzduchu přítomné.
Pouze stopové množství sirovodíku pak dle odborníků stačí, aby se objevil sulfid stříbrný, tedy sloučenina, která je v tomto směru prakticky nejdůležitější. Jinak se na černání stříbra podílí i další chemikálie, například chlorid stříbrný.
Reakce eskaluje ve vlhku, proto stříbrné šperky rychleji černají za přítomnosti potu. Specifické složení potu konkrétního jednotlivce navíc může být zodpovědné za to, že někomu zčerná například náramek zkrátka dříve.
Jak vyčistit stříbro s tím, co najdete doma
Existuje poměrně široké spektrum různých domácích rad na čištění stříbra. Vystačíte si v nich s přísadami, které najdete běžně v kuchyni či v koupelně. Využít lze například:
Citronová šťáva nebo ocet
Namátkou tak některé recepty radí použít citronovou šťávu či ocet. Ovšem pozor, nikoli v původní koncentraci, používá se přibližně lžíce na litr vody. Do tohoto roztoku šperk ponoříte a necháte přibližně 30 minut. Poté jej vyjměte, osušte a vyleštěte.
Coca-Cola
Poměrně jednoduchý recept vzpomíná také klasickou Coca-Colu. Do něj stačí řetízek či jinou cennost na několik minut ponořit. Svou „práci“ během této doby vykonají především kyselina fosforečná a citronová. Poté stříbro vytáhněte a opláchněte čistou vodou.
Jedlá soda nebo prášek do pečiva
Podle některých zdrojů je nejefektivnější metodou domácího čištění využití alobalu a jedlé sody. Stačí do horké vody nasypat lžíci prášku do pečiva nebo jedlé sody a vložit alobal. Kov se tímto způsobem vyčistí za pomocí chemické reakce. Hliník totiž dokáže přitáhnout atomy síry. Stříbro se chová stejně, hliník však v tomto případě díky soli reaguje rychleji. Teplá voda pak plní funkci katalyzátoru.
Sůl
Obměna tohoto receptu vyžaduje vodu vroucí a namísto jedlé sody či prášku do pečiva obyčejnou kuchyňskou sůl. Jinak je postup obdobný, stačí nasypat sůl, přidat alobal a na několik minut klenot ponořit.
Popel
Tato rada je spíše pro majitelé krbů, nicméně pokud jste schopni se dostat k popelu, můžete s jeho pomocí také zkusit zašlé stříbro vyleštit. Stačí popílek nanést na navlhčený hadřík a šperk otřít.
Zubní pasta
Další klasický domácí recept radí použití zubní pasty. Najdeme v ní totiž jedlou sodu, která je, jak už bylo řečeno, účinným čističem. K účinnosti pasty přispívá i fluorid. Ovšem není vhodné používat pastu s mikrogranulemi, které mají abrazivní účinek, stříbrný předmět by se tím mohl poškrábat. Naneste ji na kartáček a předmět vyčistěte. Některé zdroje však před tímto postupem varují s odůvodněním, že třením poškrábete kov vždy.
Prostředek na nádobí
Jedna z doporučených metod radí také použít klasický prostředek na mytí nádobí. Ten nakapejte do teplé vody a s pomocí měkkého hadříku očistěte svůj šperk.
Prostředek na praní
Lidová tvořivost si umí poradit i jinak. Stačí jí k tomu horká voda a prostředek na praní v množství jednoho šálku. Do této pěnivé lázně vložte jednoduše předmět, který chcete vyčistit. Po zhruba pěti minutách jej vyjměte a dočistěte měkkým hadříkem.
Kyselé mléko
Naše babičky dokázaly zužitkovat mnohé včetně toho, o čem jsme přesvědčeni, že už nemůže být k ničemu dobré. Výjimkou není ani kyselé mléko. To se podle některých receptů hodí právě na vyčištění stříbra. Stačí jej na půl hodiny do mléka ponořit a poté měkkým hadříkem otřít.
Profesionální čistič
V obchodech je možné zakoupit také speciální hadřík na čištění stříbra, případně roztok určený přímo k čištění šperků. Výhodou hadříku je především to, že s ním můžete očistit i ozdoby s kameny. Obecně není doporučeno jakkoli namáčet šperky, do nichž jsou drahé kameny vlepené. Mohli byste lepidlo uvolnit a kámen ztratit.
Jak se čistí stříbro profesionálně
Jestliže si nejste jisti, jak se o svůj šperk vhodně postarat nebo domácí recepty jednoduše nepomohly, odneste jej na vyčištění do klenotnictví. Profesionálové většinou používají ultrazvukové čištění, případně čištění párou.
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Přejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Rady a návody