Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Jaguár je největší zástupce kočkovitých šelem Nového světa
Jaguár
Jaguár je největší zástupce kočkovitých šelem Nového světa, vyskytující se od severního Mexika na jih až po severní Argentinu. Jeho oblíbeným prostředím jsou obvykle bažiny a zalesněné oblasti, ale jaguáři žijí i v křovinatých oblastech a pouštích.
Vzhled a vlastnosti jaguára
Typické zbarvení je oranžové až hnědé s černými skvrnami uspořádanými do růžic s černou skvrnou uprostřed. Jaguár se podobá levhartovi africkému a asijskému, ale levhart postrádá černou skvrnu uprostřed.
Podél střední linie hřbetu jaguára se nachází řada dlouhých černých skvrn, které mohou splývat v pruh. Základní zbarvení jaguára se značně liší od bílé až po černou. Ačkoli se hnědý a černý jaguár jeví jako jednobarevný, skvrny jsou vždy slabě viditelné.
Jaguáři jsou také větší a mohutnější než levharti. Jihoameričtí jaguáři jsou větší než ti středoameričtí. Jaguár je řazen spolu se lvy a tygry k velkým neboli řvoucím kočkám a je jedinou takovou kočkou na západní polokouli. Její zvukový repertoár zahrnuje vrčení, vrčení a hluboké chraptivé vrčení.
Teritorium
Jaguáři dodržují systém vlastnictví půdy podobně jako pumy a tygři. Samice si vytvářejí překrývající se domovské okrsky a potomci samic mohou dědit půdu po svých matkách. Samci si vytvářejí dvakrát větší teritoria než samice a překrývají teritoria několika samic.
Obě pohlaví si svá teritoria označují močí. Geografický areál jaguára kdysi sahal od americko-mexické hranice až k Velkému kaňonu na jih do Patagonie v Argentině.
Ztráta a fragmentace biotopů, trofejní lov, nelegální obchod s částmi těl a odvetné zabíjení v důsledku úbytku hospodářských zvířat vedly ke zmenšení zeměpisného areálu jaguára a jeho populace.
Symbolika jaguára
Majestátnost
Pro starověké národy Střední a Jižní Ameriky byl jaguár spojován s ušlechtilostí. Jaguár byl pro ně vrcholným predátorem v jejich domovině a místní obyvatelé si ho nesmírně vážili.
Symbol vznešenosti
Jako symbol vznešenosti vám duchovní zvíře jaguára připomíná, že máte mít hlavu vztyčenou. Duch jaguára vás nabádá, abyste usilovali o mistrovství ve všem, o co usilujete, zejména když naplňujete svůj cíl v tomto životě.
Ať už jde o to být pečovatelem, umělcem, podnikatelem, léčitelem, pedagogem nebo jakýkoli jiný účel, duch jaguára znamená dosahovat dokonalosti.
Duchovní stránka
Duchovní zvíře v podobě jaguára vám také připomíná, abyste nesnižovali své vibrace vůči ostatním. Stanovte si standardy pro sebe a pro to, jak chcete žít, a nekapitulujte před nikým, kdo vás chce snížit. Jaguár má s tygrem, krokodýlem a levhartem společnou vlastnost, že všichni jsou lovci ze zálohy.
Jaguár v sobě vyvolává trpělivost a sebeovládání, dokud nenastane ten správný čas k útoku. I skvrny jaguára poskytují v jeho okolí maskování, což mu dává další výhodu.
Zajímavosti ze světa jaguára
Ochrana přírody
Mezinárodní svaz ochrany přírody klasifikuje jaguáry jako téměř ohrožené druhy. Tento druh je chráněn téměř ve všech zemích, kde se vyskytuje, a obchod s jeho částmi zakazuje CITES, celosvětová smlouva, která reguluje přeshraniční obchod s volně žijícími živočichy.
Jsou to statní jedinci
Jaguár je třetí největší kočkou na světě, po tygrovi a lvu, a je největší kočkou v Americe. Jejich velikost se však může v různých oblastech značně lišit, jaguáři ve Střední Americe mohou být zhruba o polovinu menší než jaguáři v Pantanalu. Tuto mohutnost potřebují, aby mohli ulovit velkou kořist, včetně kajmanů obrovských.
Jsou vynikající plavci
Na rozdíl od mnoha domácích koček se jaguáři nevyhýbají vodě. Přizpůsobili se životu ve vlhkém prostředí a lze je najít plavat v jezerech, řekách a mokřadech. Jsou to sebevědomí plavci, o kterých je známo, že dokáží překonat i velké řeky.