Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Je intuice cesta k vlastnímu nitru, nebo princip přežití?
Intuice
Vedla mě intuice, říkáme někdy. Víte ale, co vám vlastně pomohlo se v daném okamžiku rozhodnout? Jedná se snad o něco nadpřirozeného? Jaký pohled má na intuici současná věda?
Patří intuice mezi nadpřirozené schopnosti?
V původním významu je intuice definována jako vhled nebo náhled. Současný kontext tohoto výrazu je však posunut a označuje označuje náhlé poznání, chápání či odhad nebo rozhodnutí, které není zprostředkováno vědomým uvažováním. Doprovázen tento nejasný duševní vjem může být i fyzickými změnami, jako je mravenčení nebo husí kůže.
Intuice přitom ani zdaleka není novodobou odnoží víry v mýty a nadpřirozeno. Nad její existencí se zamýšleli už filozofové ve starověkém Řecku. Úvahy o tomto tématu nalezneme už u Platóna.
Základy seriózního zkoumání v rámci psychologie však položil slavný psycholog a lékař Carl G. Jung A i on došel ke konkrétní definici. Jeho chápání bylo víceméně obdobné jako dnes, tvrdil, že jde o „vnímání skrze podvědomí“. Tedy také o cosi nevědomého.
Mnozí lidé tak v existenci tohoto vnitřního hlasu nevěří, v některých oborech je dokonce vyloženě potlačován a je vnímán jako nežádoucí. Současní psychologové ale připouštějí, že onen pomyslný „šestý smysl“ existuje a v různě intenzivní míře ho dokáže využívat každý.
Stejně tak se v duchovněji laděných kruzích věří i v to, že se tato schopnost dá intenzivním úsilím rozvíjet, například pomocí meditace nebo cvičení. K jejímu vytříbení může údajně napomoci i bezprostřední nazírání na dění kolem nás a vědomé potlačování racionálního uvažování, můžete se taktéž dozvědět z různých zdrojů.
Zvýšené předpoklady k tomu, využít dobře svou intuici, mají podle těchto předpokladů hlavně přirozeně senzivní jedinci. Pakliže se navíc nebojíme naslouchat svému nitru, ona schopnost se v nás zostřeně projeví, praví další prameny. Tomu odpovídají i další tvrzení, která radí, že k tomu, abychom intuici dali prostor, musíme být v klidu. Stres běžného života naslouchání našemu vnitřnímu hlasu jednoznačně nesvědčí.
Intuici lze podle vědců vysvětlit racionálně
Je tedy intuice nadpřirozenou schopností, či dokonce hlasem, který se pokouší vyhodnotit zkušenosti z minulých inkarnací? Soudobá věda má k tomuto tématu po ruce mnohem racionálnější vysvětlení: Intuice je stavem, kdy náš mozek využije již dříve absorbované zkušenosti, zážitky a vzpomínky, aby nalezl východisko ze stávající situace.
V zásadě nám tedy tato dovednost pomáhá zužitkovat i ty znalosti a dovednosti, u nichž tak nečiníme na vědomé úrovni. S jistou nadsázkou bychom tak mohli říci, že se jedná o jakousi „rozšířenou verzi“ softwaru v našem mozku.
Ono rozšíření je dáno složitostí jeho struktury. Tento orgán je v bddělém stavu schopen pojmout ohromujících asi 11 milionů smyslových podnětů za vteřinu. Představili jste si výkonný superpočítač, který jako mávnutím kouzelného proutku dospěje k ohromným objevům? Cesta na Mars nebo lék proti rakovině musí být s tímto potenciálem prakticky maličkost, ne?
Ne zcela, pomyslný háček tkví v tom, že naše vědomí je schopno zpracovat jen miniaturní zlomek, konkrétně asi 40 až 60 vjemů z výše uvedeného počtu. To je, převedeno na striktní řeč čísel, pouze 0,00045 %.
Potenciál našeho mozku je značný a my ho pro vytěžení různých informací nedokážeme zatím plně využít. Intuice je tedy jakýmsi nadstavbovým nástrojem, který nám dokáže v tomto směru pomoci. Nejedná se tedy jen o notně přebujelou obrazotvornost. K tomu, abychom využili intuici, navíc nemusíme jen mít dostatečné životní zkušenosti, ale i znát sebe samotné.
Jaký význam má intuice?
K čemu je tento princip užitečný? V případě moderního člověka bychom jistě mohli soudit, že vlastnictví intuice je pro nás spíše matoucí než účelné.
Pro naše předky však intuice měla ryze praktický význam – umožnila jim holé přežití. Na některá rozhodnutí v drsných podmínkách, kde doslova na každém kroku hrozil atak predátorů, zkrátka nebyl čas.
Aby lidský druh neskončil neslavně ve spodních patrech potravinového řetězce s visačkou „chutná svačina“, příroda ho jednoduše obdařila tímto efektním a poměrně rychlým rozhodovacím mechanismem.
Ostatně už zmíněný Carl Gustav Jung, ale i Immanuel Kant psali ve svých dílech o tom, že intuice je bránou k již existujícímu vědění a moudrosti. Jak tento potenciál využít? Intuici můžeme v životě uplatnit různým způsobem.
A skutečně nám může být ku prospěchu alespoň na několik málo okamžiků nedat přednost raciu. Zastavte se a naučte se vnímat čistě srdcem například krásu drahých kamenů a šperků z nich vytvořených. Vnímat přítomný moment nám umožní si plně vychutnat krásu samého života.