Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Co je hudba a kde je její původ?
Hudba
Hudba je pro život mnoha z nás zásadní. Posloucháme ji po probuzení, při cestování, v práci i s přáteli. Pro mnohé je hudba jako stálý společník. Může nám přinášet radost a motivovat nás, doprovázet nás v těžkých chvílích a zmírňovat naše starosti. Co ale hudba vlastně je?
Co je hudba?
Hudba nás oslovuje nejen na intelektuální, sociální a duchovní úrovni, ale mnozí ji označují za duch či mystickou. Použití melodických, harmonických a rytmických prostředků v hudbě může u hudebníků i posluchačů vyvolat psychický stav, který nelze popsat slovy.
Hudba nás může přivést zpět k sobě samým, být naším zrcadlem a ukázat nám stránku našeho já, na kterou jsme možná dávno zapomněli nebo o které jsme nikdy nevěděli, že existuje.
V zásadě je hudba kombinací zvuků a zvuk je vibrace. Jedna z nejstručnějších definic hudby pochází od italského skladatele Ferruccia Busoniho, který řekl: "Hudba je znějící vzduch." Hudba je tedy zvuk. Je pozoruhodné, že pouhá vibrace, kterou lidské oko nevidí, může usnadnit hluboký bohatý emocionální zážitek, změnit vnímání a vědomí a vyvolat extatické stavy bytí.
Historie hudby
Dějiny hudby jsou z velké části popisem její doplňkové funkce při rituálech a obřadech všeho druhu a v hudebním divadle. Hudba se vyskytuje v každé známé společnosti, v minulosti i současnosti, a je považována za kulturní univerzum.
Vzhledem k tomu, že všichni lidé na světě, včetně nejizolovanějších kmenových skupin, mají nějakou formu hudby, lze usuzovat, že hudba byla pravděpodobně přítomna v populaci předků před rozptýlením lidí po světě.
Z toho vyplývá, že první hudba mohla být vynalezena v Africe a poté se vyvinula v základní složku lidského života, přičemž k výrobě různých nástrojů byly použity různé materiály.
Prehistorická hudba
Prehistorická hudba, kdysi častěji nazývaná primitivní hudba, je označení pro veškerou hudbu produkovanou v předliterárních kulturách, která začíná někdy ve velmi pozdní geologické historii.
Na prehistorickou hudbu navazuje na většině území Evropy hudba starověká (1500 př. n. l.) a v následujících Evropou ovlivněných oblastech hudba pozdější, která však v izolovaných oblastech existuje dodnes.
Prehistorická hudba tak technicky zahrnuje veškerou světovou hudbu, která existovala před vznikem jakýchkoli v současnosti dochovaných historických pramenů týkajících se této hudby, například tradiční indiánskou hudbu předliterárních kmenů a hudbu australských domorodců.
Původ hudby není znám, protože vznikla před zaznamenanou historií. Někteří se domnívají, že původ hudby pravděpodobně vychází z přirozeně se vyskytujících zvuků a rytmů. I dnes mají některé kultury určité případy své hudby, jejichž záměrem je napodobit přírodní zvuky.
Starověká hudba
Starověká hudba je označení pro hudbu, která navazuje na hudbu pravěku. Nejstarší známá píseň byla zapsána klínovým písmem a pochází z doby před 3400 lety z Ugaritu v Sýrii. Byla součástí hurónských písní, konkrétně Hurónské hymny č. 6.
Rozluštila ji Anne Draffkorn Kilmer a prokázala, že je složena v harmonii tercií, podobně jako starověký gymel, a také byla napsána s použitím pythagorejského ladění diatonické stupnice. Nejstarším dochovaným příkladem kompletní hudební skladby včetně notového zápisu odkudkoli na světě je Seikilův epitaf.
Řecká hudba
Historie řecké písemné hudby sahá daleko do starověkého Řecka a byla významnou součástí starověkého řeckého divadla. Ve starověkém Řecku vystupovaly smíšené sbory pro zábavu, oslavy a z duchovních důvodů.
K nástrojům patřil dvouplátkový aulos a drnkací strunný nástroj lyra, zejména zvláštní druh zvaný kithara. Hudba byla ve starověkém Řecku důležitou součástí vzdělání a chlapci se učili hudbě již od šesti let.
Biblické období
Podle Eastonova biblického slovníku byl Jubal v Bibli jmenován jako vynálezce hudebních nástrojů. Hebrejci se hodně věnovali pěstování hudby. Celé jejich dějiny a literatura o tom poskytují hojné důkazy.
Po triumfálním přechodu Rudého moře zpívali Mojžíš a Izraelci píseň o svém vysvobození. Období Samuela, Davida a Šalomouna však bylo zlatým věkem hebrejské hudby, stejně jako hebrejské poezie. Hudba byla poprvé systematicky pěstována a byla nezbytnou součástí vzdělávání ve školách proroků.