Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Hodinky
Hodinky
Hodinky v dnešní době zažívají znovuzrození především díky možnostem, které jim přinášejí moderní inteligentní technologie a možnosti propojení s mobilním telefonem. Řada lidí ale stále upřednostňuje klasické ciferníkové hodinky s jednou nebo dvěma funkcemi (měření času během dne či kombinace s automatickým kalendářem), které mohou kromě nich plnit také roli šperku. Hodinky lze pořídit v různých variantách od běžných jednoduchých až po speciálně zdobené luxusní zejména s ohledem na to, jaké máme od nich očekávání. Jsou lidé, kteří si na nošení hodinek za celý život nezvykli a překážejí jim při práci i soukromých aktivitách, a pak zase takoví, kteří na ně nedají dopustit a občas mají tendence si jich pořizovat několik typů, které následně kombinují jako módní doplňky. Ať už patříte do kterékoliv z těchto kategorií, může být pro vás atraktivní nabídka netradičních hodinek vycházejících z historicky ověřených technologií, které zahrnují vedle náramkových hodinek také hodinky závěsné či kapesní.
Historie měření času – od přesýpacích k chytrým hodinkám
Lidský život je řízen časem a prakticky veškeré tělesné pochody navazují na koloběh, který je ukotven v přírodě – střídání dne a noci, měsíční fáze apod. Také proto měli lidé od pradávna snahu tento řád zaznamenávat a zpřesňovat, tedy měřit čas, aby byli schopni určit sami pro sebe předpokládanou délku úkonů či nadělit den na menší časové jednotky, jež by jim pomohly lépe se orientovat ve svých potřebách.
Prvotní měřidla času a velké hodiny
Historicky se k měření času užívalo různých technologií a mechanismů, mezi první patřilo využívání fyzikálních veličin, které byly správným způsobem regulovány – kromě slunečních hodin se tak využívaly hodiny vodní (se stanoveným průtokem), hodiny svícnové či notoricky známé přesýpací hodiny. Až kolem 9. století našeho letopočtu se pak objevily hodiny mechanické, které využívaly složitějšího hodinového soukolí. Ty byly postupně zdokonalovány – první hodinové stroje využívaly pouze posuvu hodinové ručičky přenosem hmotnosti závaží, minutová ručička byla sestrojena a přidána k mechanismu až v průběhu čtrnáctého století. V této době bylo mření času dominantou velké objekty – věže či orloje, které navíc dokázaly ukazovat také kalendář. Velkého pokroku dosáhly stojací hodiny vynálezem Christiana Huygense, který nahradil původní závaží kyvadlem a tím dosáhl veliké přesnosti mechanického strojku. Systém využívající kyvadla i závaží se ovšem nadále používal a může u některých historických typů nástěnných či stojacích hodin používat dodnes.
Kapesní a náramkové hodinky
Kapesní hodinky se prvně objevily až začátkem šestnáctého století – jednalo se o poměrně těžký kovový přístroj, který aplikoval místo závaží natahovací pero, které hodinky pohánělo. Tímto způsobem bylo možné dosáhnout potřebné mobility zařízení, hodinový strojek se ukládal do pouzdra a byl poměrně těžký. K vylepšení zařízení došlo ve 30. letech šestnáctého století, kdy světlo světa uzřelo tzv. Norimberské vejce – jednalo se o něco menší (i když stále složitý) hodinový stroj, který bylo možné pořídit s různě zdobenými pouzdry. Řešení kapesních hodinek bylo v průběhu 17. století neustále zdokonalováno tak, aby dosáhly co nejpříjemnějších charakteristik s ohledem na nošení. Původní modely se vylepšovaly a zmenšovaly, takže se dali nosit jak na řetízku v kapse, tak například na krku (tento typ preferovaly především ženy). Začátkem 18. století se následně začaly objevovat také hodinky náramkové, což byly v podstatě kapesní hodinky upravené k nošení na zápěstí – primárně tento trend sledovaly rovněž ženy, pro které byl přínosný zejména z důvodu praktičnosti.
Luxusní a chytré hodinky
Kromě způsobu nošení se hodinky zdokonalovaly také s ohledem na jejich měřicí schopnosti – tedy přesnost. Ještě ve 20. letech 18. století byl vynalezen chronometr, který umožňoval dosáhnout velmi přesného měření denního času. Kromě něj se začalo uvažovat také nad možností implementace budíku či stopek. Od 18. století se pak rozvoj hodinářství rozmáhá po celém světě. Začátkem 19. století se pak ustálila také náramková verze hodinek a tento produkt se v různých provedeních a designech jsou k dostání ve všech cenových variantách. Luxusnější typy pak užívají ušlechtilých kovů či vykládání kameny. Elektrický pohon analogových hodinek (baterie) byl vynalezen v 60. letech 20 století a propůjčil jim další možnosti, které směřovaly především k jejich digitalizaci. První digitální náramkové hodinky byly volně dostupné na běžném trhu v první polovině 70. let. Digitalizace a využití moderních informačních a komunikačních technologií nakonec umožnily dosáhnout zcela unikátního výtvoru, kterým jsou chytré hodinky s volitelným ciferníkem a řadou specifických funkcí, jež lze velmi jednoduše synchronizovat s mobilním telefonem.
Typy hodinek a jejich uživatelé
Přestože by se mohlo zdát, že moderní provedení a funkčnost chytrých hodinek (obdobně jako elektrifikace téměř vytlačila mechanické chronometry), řada lidí si stále potrpí na historické nebo módní kusy. Provedení chytrých hodinek totiž obecně nutí jejich výrobce aplikovat pouze takové materiály, které umožňují dosáhnout úplné funkčnosti, tzn. přilnavý náramek, který musí být správně osazen na ruce, aby bylo možné měřit srdeční tep apod. Chytré hodinky jsou navíc výrazně unifikované a nenabízí rozmanité designy, což pro některé uživatele představuje poměrně relevantní faktor při rozhodování, jelikož daný výrobek nosí nejen kvůli měření času, ale také jako šperk. Osobní hodinky lze třídit podle několika hledisek – ta základní rozlišují hodinky dle:
typu ciferníku
technického provedení a dalších funkcí
uživatele
způsobu nošení
Hodinky dle typu ciferníku
Dle typu ciferníku lze rozlišovat tři základní druhy hodinek, a to analogové, digitální a chytré. Analogové hodinky využívají klasické ručičkové indikace času (ručičky obíhají kulatý ciferních členěný do 12 dílků). Digitální hodinky jsou opatřené displejem, který ukazuje čas v číslicově ve tvaru hh:mm, případně dále počítá také vteřiny. Digitální hodinky obvykle umožňují implementaci další modulů rozšiřujících jejich funkcionalitu. Digitální hodinky však, obdobně jako chytré hodinky, svým designem nedosahují kvality analogových a obvykle jsou upřednostňovány pro sportovní účely. Chytré hodinky jsou v podstatě nástavbou digitálních hodinek, která umožňuje další rozšíření funkcí.
Hodinky dle technického provedení a dalších funkcí
Technické provedení hodinek odkazuje především na typ zařízení, které jej pohání a umožňuje měření času, může být však spojeno také s dalšími sekundárními vlastnostmi. Dle prvotního členění jsou tak rozlišovány hodinky:
mechanické (v dnešní době se téměř nevyužívají)
elektrické
Mechanické hodinky byly elektrickými téměř úplně vytlačeny zejména kvůli jednoduchosti používání a velké spolehlivosti. Kromě tohoto členění je pak kladen ještě důraz na provedení pouzdra a upínací části hodinek, ale i samotného ciferníku. Rozlišovat tak lze hodinky:
do extrémních podmínek (vysoký tlak, vibrace, abraze)
pro osoby s omezeným smyslovým vnímáním (s hmatovým ciferníkem, s hlasovou signalizací, se výrazněným ciferníkem)
s podsvíceným ciferníkem apod.
Hodinky dle uživatele
Hodinky pro běžné nošení mohou být přizpůsobeny také uživateli, obecně se rozlišují hodinky dámské, pánské či dětské, případně mohou být v nevyhraněném designu (unisex). Tento způsob rozlišování druhu hodinek vyplývá především z jejich základného vzhledového řešení, a dále také z implementovaných funkcí. Hodinky určené pro muže bývají funkčně nejobsáhlejší a často vylepšené také do extrémních podmínek. Dámské hodinky směřují naopak spíše k módnímu provedení – mají jemnější design, mohou mít různé barevné ladění či zdobení a obecně není jejich řešení přímo zaměřeno na primární funkce. Dětské hodinky bývají nejjednodušší a slouží především ke sledování času, mohou být také vybavení speciálním dětským designem nebo značkou. Kromě genderového a věkového vyhrazení existuje pak skupina hodinek, které svým vzhledem nereflektují cílovou skupinu uživatelů.
Hodinky dle způsobu nošení
Kategorie způsobu nošení odkazuje přímo na část těla, na kterou se osobní hodinky připevňují nebo zavěšují. V dnešní době nejrozšířenější jsou náramkové hodinky s páskem v různém provedení, které se nosí zpravidla na levé ruce. Alternativou náramkových hodinek jsou pak hodinkové prsteny s drobným ciferníkem, které se navlékají na některý z prstů. Řada lidí se však vrací také ke starožitným typům hodinek v pouzdrech. Velmi oblíbenými se stávají hodinky na řetízku, které mají ciferník obvykle uzavřený, anebo kapesní hodinky. Vzhledem ke skutečnosti, že kapesní hodinky byly po dlouhou dobu jediným typem přenosných osobníc hodinek s poměrně velikou pohledovou plochou, nabízely jejich uživatelům také možnosti velmi krásného provedení. K výrobě pouzder se používaly drahé kovy (zlato, stříbro), do nichž se mohly vyrývat pamětní nápisy či různé vzory. Dekorativně gravírovaná pouzdra si zachovávají dodnes, stejně jako krásné zdobné přívěsky, které byly často vykládány drahými kameny či polodrahokamy. Tento trend si kapesní hodinky drží dodnes a představují tak poměrně luxusní a nevšední kategorii hodinek, která se hodí například jako honosnější dárek.
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Přejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Druhy šperků