Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Guess aneb příběh splněného amerického snu
Guess
Módní značka Guess si nekompromisně prorazila cestu i do českých šatníků. Co nabízí a jaká byla její cesta k celosvětovému úspěchu?
Elegance s příchutí Francie (a burgerů)
Guess je americká oděvní společnost. Založena byla již v roce 1981, a to ve slunné Kalifornii. Stojí za ní bratrská čtveřice Paul, Georges, Maurice a Armand Marciano, kteří si v módním průmyslu začali plnit svůj příslovečný americký sen.
Tito pánové, jak také částečně napovídá jejich příjmení, nejsou rodilými Američany. Jejich životní cesta vedla od židovských předků přes Francii, odkud se nastěhovali právě do USA. To také značce Guess propůjčuje punc klasické francouzské elegance.
Bratři se přímo inspirovali tím, co je pro Ameriku tolik symbolické – fastfoodový řetězec McDonalds. Sourozence zaujal bilboard v Los Angeles. Na něm stála otázka: Hádejte, co je v novém Macu? V duchu filosofie, že nejdokonalejším burgerem je cheeseburger se zakladatelé pozdějšího oděvního impéria rozhodli, že se nemohou spokojit s průměrem.
Primárně se současný Guess ve svém portfoliu zaměřuje na oblečení. Kromě toho prodává módní doplňky, jako jsou například hodinky, šperky a parfémy.
Začalo to džínami
Původně přitom Guess začínal s nabídkou džín. První model džín dostal jméno „Marilyn“ a zaznamenal fenomenální úspěch. Zákazníkům je nabídl obchodní řetězec Bloomingdale´s a během několika málo hodin byly kalhoty vyprodané. Na pulty se dostalo 24 párů.
Džíny značky Guess byly revoluční v tom, že byly vyrobeny z lehkého a přiléhavého denimu, který přitažlivě kopíroval ženské křivky. Hned prvním produktem se tak nově vzniklá společnost nebývale proslavila.
Použité materiály ale nebyly tím jediným, čím značka Guess vynikla. Jí navržené oblečení přineslo hravý mix francouzské elegance a neotřelé módy „západního“ střihu. Jednotlivé kolekce v sobě nesou výrazné prvky. Hlavně s počátkem nového milénia si značka začala razit cestu na vrchol módního Olympu neotřelou sexy podobou.
Strhnout pozornost na sebe dokázala i svými kampaněmi. Kultovními se staly hlavně její černobílé reklamy. Do nich angažovala v průběhu času i legendární modelky. Coby tvář značky Guess se tak objevila například Claudia Schiffer či Laetitia Casta. A v historii máme i českou stopu, svoje jméno totiž společnost spojila i s českou topmodelkou Evou Herzigovou.
Značka s nimi slavila takový úspěch, že si v roce 2012 v rámci oslav 30. let její existence modelka Claudia Schiffer stoupla před objektiv znovu. Nutno podotknout, že média nadšeně referovala, že blonďatá modelka za 23 let, které snímky dělí, prakticky nezestárla.
Jména mnohých žen, které jsou dnes považovány za idoly své epochy, vděčí přímo značce Guess za své objevení. Výčet půvabných modelek ve spojitosti s americkým řetězcem by mohl pokračovat třeba i jménem Naomi Campbell, Carly Bruni, Alessandry Ambrossio nebo Adriany Limy. Nejsou to však jen supermodelky, které tuto společnost propagují. Od roku 2018 je tváří značky zpěvačka Jennifer Lopez.
Inovativní značka i stín plagiátorství
Že si je vědoma inovací, které je nutné neustále přinášet na trh, to značka dokázala v průběhu celé své historie.
Už v roce 1984 Guess představil novou řadu hodinek známou pod názvy „Guess“, „Guess Steel“ a „Guess Collection“. V roce 1984 také na trh společnost poprvé vstoupila s řadou dětského oblečení nazvanou „Baby Guess“.
Módní doplňky značky Guess jsou obdobně nepřehlédnutelné jako samotné oblečení. Zdobeny jsou totiž typickým výrazným logem značky.
Kvůli němu se nicméně Guess dostal i do problémů. Do boje proti němu konkrétně vytáhla značka Gucci, která obvinila svého konkurenta z kopírování. Na obuvi značky Guess se totiž objevil symbol dvou do sebe zapadajících písmen G, které se podobaly právě logu italské společnosti.
Ta se nakonec „zahojila“ odškodným ve výši bezmála 5 milionů dolarů. Oproti původně požadovaným 221 milionům šlo však prakticky o symbolické drobné.