Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Gemologie: Jak se na drahé kameny dívá věda? Co všechno zkoumá?
Gemologie
Věděli jste, že drahé kameny jsou nejen krásné, ale jsou součástí vědy? Vědní obor, který se jimi zabývá, se nazývá gemologie. Co všechno zkoumá?
Co je gemologie a čím se zaobírá?
Gemologii považujeme za úzce specializovanou součást aplikované mineralogie. Gemologie zkoumá vznik, lokaci, vlastnosti a technologie zpracování přírodních materiálů, to znamená drahokamů a polodrahokamů.
Zaměřuje se taktéž na jejich identifikaci a rozlišení od umělých kamenů. V podobě surové i syntetizované je experti v laboratoři zkoumají pomocí mikroskopů, počítačových nástrojů a dalších hodnotících nástrojů. Odborník pracující v oblasti gemologie se nazývá gemolog.
Podstatou gemologie je především identifikace drahých kamenů. Zkušení gemologové zkoumají celou řadu jejich vlastností, jako je barva, čistota nebo brus.
Specifické je pro drahé kameny totiž to, že ač se nemusejí lišit vzhledem, což platí například pro některé rubíny a granáty, vyznačují se odlišnými fyzikálními vlastnostmi.
I laická veřejnost tak například zná kvalitativní kritéria, která se v gemologii používají k identifikaci diamantů:
- carat - hmotnost v karátech
- colour - barva
- clarity - vnitřní čistota
- cut - brus a jeho kvalita
Gemologie a její přesah do dalších profesí
Gemologie však může mít i širší přesah, je totiž úzce navázána na řadu dalších profesí. Jednoznačně tak lze říci, že i profesionální klenotníci a zlatníci mohou být také gemology.
Do gemologie lze zahrnout i celou řadu dalších profesí, jako jsou zpracovatelé kovů, brusiči, ale také odhadci nebo vědci. K tomu, aby se gemolog mohl stát odhadcem, potřebuje odbornou certifikaci. Získané znalosti jsou následně ceněné v mnoha dalších odvětvích, včetně prodeje šperků a investování.
Klenotník pak prakticky vždy musí zároveň rozumět gemologii, aby mohl fundovaně odpovídat na dotazy svých zákazníků a dokázal spolehlivě identifikovat všechny drahokamy, které bude mít před sebou.
Zlatníci a další zpracovatelé kovů potřebují specifické znalosti o fyzikálních vlastnostech drahých kamenů, aby dokázali navrhovat a vytvářet vhodné způsoby vsazení kamenů do šperku. Například zasazení, které by bylo ideální pro diamant, by mohlo poškodit opál a míra tlaku použitého u granátu by mohla zlomit tanzanit.
Brusiči drahých kamenů potřebují také speciální znalosti, protože vhodné techniky broušení a leštění se liší drahokam od drahokamu. To, co velmi dobře funguje u jednoho drahokamu, může u jiného druhu způsobit neodvratné poškození.
Odborníci se specializovaným vzděláním v oblasti geologie, chemie, či dokonce i fyziky tvoří nejmenší skupinu gemologů, ačkoli jejich vliv na celé odvětví je nemalý. Tito vědečtí pracovníci doplňují znalostní základnu gemologie vývojem nových testovacích technik a výzkumem nových drahých kamenů.
Gemologie v Česku
Také v Česku máme renomované gemologické instituce:
Česká gemologická laboratoř
V Česku tyto odborníky zastupuje v první řadě Česká gemologická laboratoř. Tato instituce se zaměřuje na identifikaci a certifikaci drahých a šperkových kamenů.
Vznikla v roce 2000. Zakladatelem se stal Ing. Jaroslav Jiránek, GIA GG, přední odborník na mineralogii a gemologii u nás. Jmenován byl dokonce soudním znalcem v oboru drahých kamenů v roce 1991 jako odborník doporučený Vysokou školou báňskou v Ostravě.
Česká gemologická laboratoř se v průběhu let zařadila se mezi uznávané autority dominující certifikaci drahých kamenů, a to dokonce v evropském měřítku. Ročně vystaví několik tisíc certifikátů na diamanty, barevné drahé kameny a šperky.
Dáno je to také zázemím, které tvoří moderně vybavená laboratoř. Její součástí je například automatický spektroskop, špičkové gemologické mikroskopy a osvětlovací jednotky nebo bezkontaktní měřící jednotka.
Evropská gemologická laboratoř
Evropská gemologická laboratoř se nachází v Praze a dnes se jedná o jedinou mezinárodní laboratoř zastoupenou v tuzemsku.
Na postu vedoucího gemologa této pražské pobočky působí Daniel Buchris, přední východoevropský odborník s již více než třináctiletou praxí, který je zároveň absolventem DIAMOND AND DIAMOND grading college v Johannesburgu v Jižní Africe.
Samotná EGL International patří mezi přední laboratoře světě a jako vůbec první byla založena v Evropě. Stalo se tak již v roce 1974 v belgických Antverpách.