Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Galileo Galilei patří k nejvýznamnějším astronomům
Galileo Galilei
Galileo Galilei patří k nejvýznamnějším postavám světových dějin. V čem tkví jeho přínos a které zajímavosti jste o této osobnosti možná ještě netušili?
Mladý Galileo se měl stát lékařem
Galileo Galilei proslul především jako astronom, byl však ale i filosofem a fyzikem. Pocházel z Toskánska, narodil se podle dostupných zdrojů 15. února 1564 v italském městě Pisa coby nejstarší syn syn Vincenza Galilea, hudebníka a matematika.
Jeho rodina se však již roku 1572 stěhovala do Florencie. Mladý Galileo nicméně zůstal ve svém rodišti, pobýval v klášteře. To se ovšem příliš nelíbilo jeho otci, který měl jasnou představu, že z mladíka bude lékař. Proto nakonec potomka poslal studovat medicínu.
Ten však přistupoval ke studiu značně svéhlavě a navštěvoval jen ty přednášky, které ho zajímaly. Otcovy ambice ho příliš nezajímaly, toužil se stát vědcem. Jeho samotného lákala hlavně matematika a filozofie. Slovutné vědě lékařské proto dal po čtyřech letech vale a univerzitu opustil.
Ostatně tato touha mu byla vštípena už v otcově rodném domě. Byť Vincenzo si pro syna představoval jinou profesní dráhu, k experimentování a fyzice ho paradoxně přivedl právě on. Sám totiž coby špičkový hráč na loutnu dokázal odvodit vztah mezi napětím struny a výškou tónu, který vydává.
Na univerzitě započala éra objevů
A mladý Galileo v otcových šlépějích pokračoval dál. Stal se především průkopníkem v oblasti kvantitativních experimentů. Jejich výsledky matematicky analyzoval.
Vůbec první důležitý objev, který učinil, byl ten o souvislosti délky kyvadla a době kyvu kyvadla. Podařilo se mu tak dokázat, že na hmotnosti a velikosti rozkyvu nezáleží. Jeho poznatek následně vedl ke zkonstruování na svou dobu přesných hodin.
Místo místo profesora matematiky na univerzitě v Pise ovšem získal teprve na přímluvu svého přítele matematika Guidobalda del Monte. Tady se dál věnoval experimentům s klesajícími tělesy, čímž významně přispěl k formování poznatků z oblasti fyziky.
Dokonce se mu podařilo vyvrátit tvrzení, že různě těžké předměty padají k zemi různou rychlostí. Kolega Aristoteles, jenž s touto teorií přišel, by zřejmě neměl radost.
Později se ale stal váženým akademikem a měl mezi svými přáteli řadu významných osobností své éry. Díky publikování svých poznatků se stal uznávaným italským matematikem. Těšil se i přízni toskánského velkovévody Cosima II. Medicejského.
Jak se Galileo Galilei dostal do sporu s církví?
Jediný, kdo poněkud nemohl talentovaného muže „rozdýchat“ byli tehdejší představitelé katolické církve. Ostatně nebyl jediným učencem, ze kterého se v jejich očích stala persona non grata. Obdobně neslavně dopadl polský astronom Mikuláš Koperník, na svou dobu hlásající převratnou myšlenku heliocentrického vesmíru.
Sám Galilei byl nadšeným stoupencem heliocentrické teorie. Seznámil ho s ní jiný slavný astronom – Jan Keppler. Zde se však otevírá poněkud komplikovaná kapitola jeho života. Galileovi bývá vyčítáno to, že racionálně o této pravdě přesvědčen nebyl. Jednoduše v ní spíše oddaně věřil a svou víru navíc i několikrát změnil.
Se svými objevy z oblasti gravitace nebo astronomie bezpochyby tento muž značně předběhl svou dobu. Ostatně málem na to doplatil. Katolická inkvizice ho pod pohrůžkou upálení nakonec donutila odvolat poznání, že se Země točí kolem Slunce.
„A přece se točí!“
„A přece se točí,“ měl prý italský učenec na konto těch, kteří jeho pravdu zpochybňovali, vzdorovitě odtušit. Podle některých zdrojů však památnou větu „Eppur si muove“ vyřkl teprve umírající Galileo ve svém domově. Při samotném procesu by si to jednoduše nemohl dovolit, čekal by ho krutý trest.
Ať už to se slavným výrokem bylo jakkoli, nejen díky němu zanechal Galileo Galilei nesmazatelnou stopu. Teprve čas ho však dokázal dostatečně ocenit. A své chyby napravila i církev. Pravda, stalo se tak až dlouhých 359 let poté, co jí byl označen za kacíře. Konkrétně v roce 1992 se římskokatolický papež Jan Pavel II. slavnému učenci omluvil.
Dnes je Galileo Galilei považován za jednu z nejvýznamnějších osobností fyziky a kosmologie. Pokládán je i za vynálezce vědecké metody bádání a vědeckých experimentů.