Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Filozofie: Co toto studium obnáší?
Filozofie
Filozofie je studium myšlenek, které utvářejí naše myšlení a jednání, a zabývá se základními otázkami a problémy spojenými s realitou, pravdou, existencí, logikou a morálkou.
Historie filozofie
O filozofických otázkách se vedou rozsáhlé debaty již tisíce let. Kromě kurzů zaměřených na současné diskuse o těchto otázkách proto katedra filozofie nabízí také historicky orientované kurzy zaměřené na názory a argumenty některých největších myslitelů historie.
Patří mezi ně antičtí filozofové jako Sokrates, Platón a Aristoteles, filozofové ze samého počátku našich moderních intelektuálních dějin, včetně Reného Descarta, Johna Locka, Davida Huma a Immanuela Kanta, a myslitelé 19. století jako John Stuart Mill, Karl Marx, Fridrich Nietzsche a Sigmund Freud.
Kromě kurzů zaměřených na západní tradici katedra filozofie pravidelně nabízí kurzy východní filozofie, jako je indická filozofie a buddhistická etika.
O čem je studie filozofie?
Studium filozofie vám pomůže rozvinout intelektuální schopnosti a techniky potřebné k tomu, abyste mohli efektivně myslet sami za sebe na hlubší úrovni. Při studiu filozofie budete zkoumat myšlenky, které jsou základem kontroverzních otázek v politice, morálce, vědě, náboženství, umění a dalších oblastech.
Získáte také některé všeobecně cenné dovednosti v oblasti kritického myšlení, logické analýzy a konstrukce argumentů.
O čem přemýšlejí filozofové?
Teorie hodnot
Svůj život žijeme v matrixu morálky, povinností a všech věcí, kterých si osobně vážíme. Tato matrice však vyvolává obrovské množství filozofických otázek. Teorie hodnot zkoumá odpovědi a teorie, které poskytují odpovědi na takové otázky, jako např:
Co to znamená být dobrým člověkem? Jak bych měl žít svůj život? Jak bych měl jednat s ostatními? Jaké věci jsou správné a jaké špatné? Co je správné a co špatné? Když je něco správné nebo špatné, proč?
Metafyzika
Metafyzika je studium základní reality ve všech jejích podobách. Mezi její otázky patří např: Co je existence? Proč existuje spíše něco než nic? Kdy jsou a a b spíše dvě než jedno? Co to znamená, že dvě věci jsou si podobné?
Je svět jeden, nebo mnoho? Jaké jsou nejzákladnější věci? Jak spolu souvisí příroda? Jaký je rozdíl mezi jsou a mohly by být? Co se stane, když některé malé věci tvoří velkou věc?
Epistemologie a filozofie vědy
Epistemologie je nauka o poznání jako takovém. Hledáme poznání, ale filozofové chtějí zjistit povahu poznání a prostředky k jeho získání. Mezi důležité otázky, které epistemologie klade, patří např: Co je to poznání? Můžeme si být jisti, že jsme je získali?
Proč bychom je mohli chtít? Existuje svět mimo mou mysl? Jak vím, že svět nebyl stvořen před pěti minutami? Je to všechno jen sen? Je veškeré poznání založeno na jednotlivých osobách, nebo máme skupinové poznání? Jak víme, že dvě plus dvě se rovná čtyři?
Významní filozofové a jejich myšlenky
Svatý Tomáš Akvinský (1225-1274)
Tomáš Akvinský byl dominikánský mnich, teolog a doktor církve ze 13. století, který se narodil v dnešním italském regionu Lazio. Jeho nejvýznamnějším přínosem pro západní myšlení je koncept přirozené teologie. Tento systém víry zastává názor, že existence Boha se ověřuje prostřednictvím rozumu a racionálního vysvětlení, na rozdíl od Písma svatého nebo náboženské zkušenosti.
Aristoteles (384-322 př. n. l.)
Aristoteles patří k nejvýznamnějším a nejvlivnějším myslitelům a učitelům v dějinách lidstva, často je považován za otce západní filosofie. Narodil se v severní části starověkého Řecka a jeho spisy a myšlenky týkající se metafyziky, etiky, poznání a metodologického zkoumání jsou základem lidského myšlení.
Aristotelův obrovský vliv byl důsledkem jak šíře jeho spisů, tak jeho osobního dosahu během jeho života.
Konfucius (551-479 př. n. l.)
Čínský učitel, spisovatel a filozof Konfucius sám sebe považoval za zprostředkovatele teologických myšlenek a hodnot císařských dynastií, které přišly před ním. Konfucius kladl důraz na rodinu a společenskou harmonii a prosazoval způsob života, který odrážel duchovní a náboženskou tradici, ale zároveň byl výrazně humanistický a dokonce sekularistický.
Konfucianismus se v dějinách přetlačoval s filozofií buddhismu a taoismu a jeho vliv se měnil a měnil, přičemž vrcholu dosáhl za dynastií Han (206 př. n. l. - 220 n. l.), Tang (618-907 n. l.) a Song (960-1296 n. l.).