Léto je obdobím, které je obvykle plné aktivit a zážitků. Proto ho řada z nás doslova přímo miluje. Co je pro něj...
Swarovski
Swarovski
Šperky značky Swarovski patří mezi velmi oblíbené mezi mnoha ženami. Jedná se o proslulého výrobce broušeného křišťálového skla. Jaká byla jeho cesta z českého Jiřetína do světa?
Začalo to v českém Jiřetíně pod Bukovou
Ačkoli se v mnoha zdrojích lze dočíst, že značka Swarovski je rakouskou firmou, v rámci úvodního vhledu do historie jejího fungování je potřeba uvést, že nese neopominutelnou českou stopu.
Její zakladatel Daniel Swarovski, podle něhož ostatně stále nese své jméno, se narodil roku 1862 v malebné české obci Jiřetín pod Bukovou rozkládající se pod stejnojmenným vrcholem Buková v dnešním Libereckém kraji.
Oblast byla již tehdy proslulá výrobou skla a když rodiče mladého Daniela poslali do učení, jeho další profesní dráhu tím v podstatě „zpečetili“. Mladík se vyučil pasířem a praxi strávil ve sklářské firmy Bratří Feixů (Gebrüder Feix) v nedalekých Albrechticích na pozici brusiče skla.
Odtud už kroky Daniela Swarovského neomylně vedly „do světa“, neboť již v raném věku se projevil jako zručný a vynalézavý. Dostává se do Paříže a do Vídně. Právě vídeňská Technická výstava budoucímu slavnému muži nahrává na nečekané setkání – s Františkem Křižíkem, známým vynálezcem. Ten tady instaloval elektrické osvětlení a možnosti elektřiny mladého Daniela zaujaly.
Blyštivá historie aneb počátky slavné značky
Invence Daniela Swarovského se projevuje záhy: Začíná vyvíjet stroj na broušení šatonů, tedy skleněné imitace drahokamů, který si už v roce 1891 nechává patentovat.
Mladík však tehdy neměl dostatek prostředků, aby se svým vynálezem zvládl prorazit. Potřeboval k tomu kapitál. A tím, kdo ho mohl poskytnout, byl finančník Armand Kosman. Společně s Franzem Weisem tak trojice zakládá později slavnou firmu D. Swarovski & Co. Stalo se tak roku 1895.
Zpočátku značka Swarovski dokonce fungovala v Čechách, nicméně v čase se Daniel rozhodl výrobu přestěhovat do lokality, kde nevládne ohledně výroby skla tak vysoká konkurence. Novým sídlem se stalo město Wattens v rakouských Alpách.
Z ekonomických důvodů dávalo situování firmy do tohoto města smysl ještě z jiného úhlu pohledu. V lokalitě totiž nedlouho předtím vznikla nová elektrárna. Swarovskému to pro novopečenou firmu zajistilo přísun levnější elektrické energie. Broušení a leštění krystalů je totiž z tohoto hlediska relativně náročné.
Zpočátku si surové sklo nechával dodávat z rodného Jablonecka, v čase však Daniel usiloval o vlastní sklárnu, aby nemusel s firmou být závislý na externích dodávkách materiálu. To se záhy podařilo a firma se stala soběstačnou.
Nově vznikající společnost si ve světě šperků a bižuterie brzy získala výrazné renomé. To nezlomily ani obě světové války, byť se firma musela přeorientovat na jiný sortiment, šperky tehdy ustoupily pochopitelně do pozadí. Swarovski se se svými výrobky postupně prosadil ve Velké Británii, v Německu, ale i v USA.
Dnes vyrábí produkty ve 40 zemích a aktuálně je tato značka již největším výrobcem bižuterních kamenů na světě. Značné popularitě se těší nejen ve své původní vlasti, ale mimo jiné i ve vzdálené Číně a Japonsku.
Kde všude se využívají krystaly Swarovsky
V současné době společnost Swarovski vyrábí broušený křišťál, ale také perly, skleněné přívěsky a komponenty. Počty druhů zboží v portfoliu Swarovski lze dnes počítat na tisíce a výrobce má k dispozici i nepřeberné množství barevných variet.
Krystaly prodávané pod značkou Swarovski Elemens se dodají pro účely výroby dekorací i šperků. Swarovski na toto konto navíc aktuálně spolupracuje i s předními módními návrháři a designéry.
S kameny se dobře pracuje, snadno se lepí na různé materiály. Swarovsky křišťály se proto hodí pro dekorování oděvů nebo módních doplňků, jako jsou kabelky. Stejně tak se s nimi zdobí různé luxusní předměty od drobností, jako jsou pera, až po automobily. Nová odvětví, v nichž se Swarovski krystaly také uplatnily, představuje i sféra osvětlení, architektura a design interiérů. Konkrétně od roku 1956 značka značka vyrábí proslulé křišťálové lustry. V roce 1976 poprvé světu představila skleněné figurky.
Úspěšně se celá společnost dál rozrůstá i po smrti svého zakladatele. Inovativní směřování je dáno využíváním pokročilých technologií. Mezi novinky patří například technika hot-fix. Založena je na principu působení vysokého tlaku a teploty. Takto jsou bižuterní komponenty a šperky vtlačovány do tkaniny.
V čem jsou krystaly Swarovski tak specifické
Dodnes se krystaly vyrábějí ve městě Wattens, a to v tradičních výrobních závodech. Výrobní proces navíc podléhá přísné kontrole kvality a stejně striktně se posuzuje i kvalita použitých surovin. Jedná se především o křemen, písek a minerály. Přesný poměr je však výrobním tajemstvím.
Výsledkem tak je vysoký stupeň preciznosti při výrobě jednotlivých komponent. Díky obsahu oxidu olovnatého, který se pohybuje až na úrovni 32 % má krystal výraznou čirost a dokonalé optické vlastnosti. Běžně v jiných špercích se podíl této sloučeniny pohybuje okolo 24 %.
Typický je duhový lesk jednotlivých krystalů. Za schopnost takto lámat světlo vděčí speciálnímu chemickému kovovému nátěru. Tento nápad je výsledkem spolupráce Daniela Swarovského a Christiana Diora. Nejznámější úprava dostala příznačné pojmenování Aurora Borealis.
Lesku a barevnosti je dále docíleno úpravou krystalů broušením. Krystaly značky Swarovski tedy skutečně nejsou minerály, ale sklem. Přestože se mnoho laických spotřebitelů díky jejich vzhledu stále domnívá, že se jedná o přírodní kameny, skutečně krystaly vznikly pouze invencí zakladatele Daniela Swarovského pod rukama šikovných pracovníků v jeho továrně.
Právě čistota a perfektní zpracování jsou na těchto krystalech ceněné. A to i přesto, že například podobně vyhlížející kubický zirkon má vyšší odolnost.
Jak poznat pravé šperky Swarovski
Ne vše, co nese značku Swarovski, je jednoznačným produktem původní rakouské továrny. Jestliže je šperk takto označen a zároveň nese symbol šedobílé labutě, jedná se o výrobek přímo společnosti Swarovski. Takové se prodávají v jejích prodejnách, případně u vybraných schválených prodejců. Pochopitelně se tato exkluzivita propisuje i do ceny.
Samostatnou kategorii zastupují šperky dříve známé pod označením Swarovski Elements. Ty využívají pouze křišťály Swarovski, zbytek šperku však může pocházet od libovolného výrobce či značky. Ti si totiž mohou krystaly oficiálně nakoupit a dále s nimi pracovat. Produkty pak nesou značku MADE WITH SWAROVSKI ELEMENTS. Nespornou výhodou takto vyrobených šperků je především nižší pořizovací cena.
Vyvstával však problém s těmito komponentami, jelikož pravost následně vyrobených šperků nebylo možné žádným způsobem online ověřit a sama společnost Swarovski již dále původ těchto šperků nikterak nesledovala.
Zaveden tak byl nový systém, kdy šperky takto vyrobené nesou označení Crystals from Swarovski neboli Šperky s krystaly Swarovski. Pomocí zadání unikátního kódu je již možné pravost těchto šperků potvrdit. Původ šperků navíc může ověřit i samotný spotřebitel.
Značka také v roce 2021 pozvolna ukončuje maloobchodní distribuci volných komponentů, krystalů, korálků a perliček. Prioritou se pro značku stává spíše spolupráce s módními značkami. Čeští soukromí výrobci šperků tak mají možnost hledat náhradu opět v tuzemsku, u domácí značky Preciosa.
Jak nosit šperky Swarovski
Šperky Swarovsky v posledních letech nabyly na značné popularitě. Pro svůj vysoký lesk a třpyt jsou krystaly prakticky předurčeny do šperků dámských, vyrábějí se však i dětské kolekce. Jsou vhodné pro všední denní nošení, ale i slavnostní večerní příležitosti.
K nejpopulárnějším typům šperků patří jednoznačně kuličky. Ty se vsazují do přívěsků, ale i do náušnic. Tyto kuličky se vytvářejí spojováním drobných křišťálků.
Šperky jsou velmi zářivé a na první pohled tak poutají pozornost. To však neznamená, že je není možné kombinovat. Sladit lze tak náramky s hodinkami. Módní trend vrstvení lze akcentovat i kombinováním různých prstenů.
Záleží tak především na individuálním módním stylu nositelky. Šperky Swarovski je možno začlenit do elegantního, luxusního, něžného i minimalisticky působícího módního stylu. Šperky by měly ladit mezi sebou navzájem, ale i s vaším oděvem.
Krystaly dokáží vdechnout i všednímu oděvu punc luxusu. A pozdvihnou tak nejen váš každodenní outfit, ale i náladu.
Ostatně šperky Swarovski si oblíbily i známé celebrity. Nosila je například proslulá diva Marilyn Monroe. Na sobě je ikonická blondýna měla, když v květnu roku 1962 zpívala pro amerického prezidenta. Že šperky Swarovski jsou symbolem stylu dokázala též éterická Audrey Hepburn ve Snídani u Tiffanyho. Módním stylem této herečky se dodnes inspirují miliony žen na celém světě.
Ani muži však nezůstávají zcela stranou zájmu tohoto proslulého výrobce. Manžetové knoflíčky, spony na kravaty či náramkové hodinky pro muže se rovněž dekorují světově proslulými krystaly Swarovski.
Jak chránit své šperky, abyste zachovali jejich půvab
Šperky je vhodné odložit vždy, když pracujete manuálně, mohly by se namáháním mechanicky poškodit. Vyvarujte se i kontaktu svých klenotů s chemií, jako jsou kupříkladu čisticí prostředky užívané v domácnosti (saponáty apod.). Odkládejte šperky rovněž na spaní i při práci na zahrádce.
Neberte si je, pakliže jdete sportovat. Rozhodně se vyhněte nošení svých šperků, chystáte-li se do bazénu. Šperky s krystaly Swarovski ostatně nepatří do žádné vody, sundejte si je proto i tehdy, jdete-li doma do sprchy.
Obvykle se můžete setkat s křišťály vsazenými do stříbrných šperků. Šperky z tohoto kovu vždy podléhají přirozenému procesu oxidace. Proto je vhodné je vyčistit. V drogerii lze běžně sehnat čisticí roztoky na stříbro, případně svůj šperk můžete odnést do klenotnictví, kde ho vyčistí profesionálně ultrazvukem. V případě, že máte doma Swarovski bižuterii, je zapotřebí tyto ozdoby očistit měkkým hadříkem například z flanelu. To zbaví šperky naneseného prachu a potu.
Publikováno v: Slavné značky šperků