Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Evoluce: Co je evoluce a co je přirozený výběr?

Evoluce
Evoluce v souvislosti s genomikou označuje proces, při kterém se živé organismy v průběhu času mění prostřednictvím změn v genomu. Takové evoluční změny jsou výsledkem mutací, které vytvářejí genomové variace a dávají vzniknout jedincům, jejichž biologické funkce nebo fyzické znaky jsou změněny.

Definice evoluce
Na počátku a v polovině 20. století se v rámci moderní syntézy zrodila populační genetika, která poskytla matematizaci darwinovské evoluční teorie ve světle mendelovské genetiky.
To vedlo k převládajícímu, pravděpodobně nejrozšířenějšímu, chápání evoluce jako jakékoli změny frekvence alel v populaci z jedné generace na druhou. Tato definice se týká evoluce pouze v mikroevolučním kontextu, a neodkazuje tedy na vznik nových druhů.
Evoluci lze definovat jako jakoukoli čistou směrovou změnu nebo jakoukoli kumulativní změnu vlastností organismů nebo populací v průběhu mnoha generací.
Navzdory různorodosti definic bylo dosud provedeno jen velmi málo filozofických analýz samotného pojmu "evoluce".

Způsoby vývoje
Je nezbytné si uvědomit, že biologové uznávají mnoho způsobů, jakými může evoluce probíhat, přičemž evoluce přírodním výběrem je pouze jedním z nich, ačkoli je často považována za nejrozšířenější. K evoluci může docházet také prostřednictvím genetického driftu, mutace nebo migrace.
Může k ní docházet také prostřednictvím pohlavního výběru, který někteří považují za formu přírodního výběru a jiní za formu od přírodního výběru odlišnou.
Evoluční teorii lze tedy chápat jako studium (mimo jiné včetně matematických modelů) těchto a dalších způsobů evoluce. Ačkoli panuje všeobecná shoda, že existuje více způsobů evoluce, většina současných prací v biologii a filozofii biologie se zaměřuje na přirozený výběr.

Darwin a přirozený výběr
Přirozený výběr vysvětlil Charles Darwin ve své knize O původu druhů. V této knize Darwin navrhl, že jedinci s vlastnostmi nejvhodnějšími pro své prostředí žijí dostatečně dlouho, aby se mohli rozmnožovat a předávat tyto žádoucí vlastnosti svým potomkům.
Pokud měl jedinec méně příznivé vlastnosti, zemřel a tyto vlastnosti nepředal. Postupem času přežily pouze "nejvhodnější" vlastnosti druhu. Nakonec, po uplynutí dostatečně dlouhé doby, se tyto malé adaptace sečetly a vytvořily nový druh. Právě tyto změny z nás dělají člověka.
Darwin nebyl jediný, kdo s touto myšlenkou v té době přišel. Alfred Russel Wallace měl také důkazy a došel ke stejným závěrům jako Darwin přibližně ve stejné době. Krátce spolu spolupracovali a společně prezentovali své poznatky.
Vyzbrojeni důkazy z celého světa, které získali díky svým různým cestám, se Darwin a Wallace dočkali příznivých ohlasů ve vědecké komunitě ohledně svých myšlenek.

Důkazy o evoluci
Existuje mnoho důkazů, které podporují teorii evoluce. Darwin se opíral o podobnou anatomii druhů, která je spojuje. Měl také k dispozici některé fosilní důkazy, které ukazovaly mírné změny ve stavbě těla druhů v průběhu času, které často vedly ke vzniku vestigiálních struktur.
Fosilní záznamy jsou samozřejmě neúplné a obsahují "chybějící články". Díky dnešním technologiím existuje mnoho dalších typů důkazů evoluce.
Patří mezi ně podobnosti v embryích různých druhů, stejné sekvence DNA nalezené u všech druhů a pochopení toho, jak fungují mutace DNA při mikroevoluci. Od Darwinových dob bylo také nalezeno více fosilních důkazů, i když ve fosilním záznamu je stále mnoho mezer.

Spory o evoluční teorii
Evoluční teorie je i dnes v médiích často prezentována jako kontroverzní téma. Evoluce primátů a myšlenka, že se člověk vyvinul z opice, je hlavním bodem třenic mezi vědeckou a náboženskou komunitou.
Slavnou soudní bitvou o výuku evoluce ve třídách byl spor státu Tennessee proti Scopesovi neboli Scopesův "opičí" proces. V roce 1925 byl zatčen suplující učitel John Scopes za nezákonné vyučování evoluce v hodinách přírodních věd v Tennessee. Jednalo se o první velkou soudní bitvu o evoluci, která přitáhla pozornost k dříve tabuizovanému tématu.
