Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Éter pohledem nejen antiky
Definice éteru
Éter je pojem, který je pro dnešní vědu již vnímán pouze hypoteticky. Označuje všudypřítomnou substanci, v níž se šíří elektromagnetické záření. Za skutečnost, že současná fyzika jeho existenci neuznává, je zodpovědná především slavná teorie relativity Alberta Einsteina.
V současné době je tak již tento koncept etablován převážně v západním esoterismu. Podle přívrženců tohoto názorového proudu jde o látku, která vyplňuje celý vesmír. Nauku o tomto elementu pak označují jako éteriku.
Éter v představách antických filosofů
Vůbec poprvé se přitom myšlenka existence této substance objevila již ve starověkém Řecku. Antičtí filosofové považovali éter za živel, z něhož jsou vytvořeny objekty nebeských sfér, jako jsou planety a hvězdy. Éter podle nich dokonce mohl pohyb hvězd ovlivňovat. Přímo ve staré řečtině mělo samotné slovo éter význam „čistý nebo čerstvý vzduch“, případně „čisté nebe“.
Dokonce se u pythagorejců objevil předpoklad o tzv. hudbě sfér. Vypadat celá představa měla přibližně, tak, že existuje deset planet, které mají dokonalý tvar koule. Ty obíhají po pravidelných dráhách kolem centrálního ohně vesmíru a třením se o éter vydávají zvuky. Ty pak mají vytvářet všudypřítomný harmonický souzvuk.
Éter v teorii Aristotela
Zcela zásadní se stala myšlenka éteru především pro Aristotela. Ten se zaobíral mnoha oblastmi vědění, jako byla mechanika, matematika, ale i zoologie a astronomie.
Výrazně jej přitahovala především teorie pohybu. To jej přivedlo k myšlence, že letící těleso za sebou zanechává prázdný prostor. Což ale bylo podle slavného myslitele zcela nepřípustné.
Zrodil se tak fenomén horror vacui neboli strach z prázdna. A protože se dle předpokladů tohoto učence samotná příroda vzniku prázdna brání, musí existovat všudypřítomná materie, která onen prostor vyplní.
A právě tady se objevuje éter. Svou teorii pak založil i na předpokladu existence dalších čtyř živlů. Za ty považoval konkrétně oheň, vzduch, vodu a zemi. Toto pojetí pak dlouhá staletí dominovalo ve filosofii i v utvářejících se přírodních vědách uvnitř ní.
Éter v novodobé historii
Ani myšlenka samotného éteru s antikou neskončila. Existenci všudypřítomné a nezničitelné substance se prolínala historií lidstva paradoxně poměrně dlouho. Představa éteru se za v zásadě danou považovala až do 19. století.
O existenci éteru byla přesvědčena celá řada osobností, jako byli Giordano Bruno, Michael Faraday, Max Planck, Heinrich Hertz nebo Nikola Tesla.
Právě poslední jmenovaný tak například soudil, že éter má podobu řídkého plynu s extrémní pružností. Slavný vědec se domníval, že elektromagnetické vlnění dokonce může být potvrzením existence éteru, protože právě tak se tato substance vlní.
Představa éteru dnes
Dnes, ač můžeme tyto úvahy vnímat do značné míry jako slepou vývojovou větev vědy a odsoudit jako iracionální, jsme se určitého předpokladu existence podobné látky stále zcela nezbavili.
Metaforicky existenci jakési substance, která přesahuje to, čeho si můžeme být vědomi, stále připouštíme běžně užívanými označeními jako „éterická bytost“. To můžeme jednak vnímat jako pouhou metaforu, pokud se jedná o člověka vyhlížejícího zvláště křehce nebo citlivě. Může jít o osobu zvláště jemných způsobů, často ženu.
Doslovně se tak označují entity, které nejsou viditelné lidskému zraku. Být to mohou duše zemřelých nebo andělské bytosti, případně také bytosti přírodního původu, jako jsou skřítci nebo víly, na které řada lidí taktéž stále věří.
Mimo západní svět navíc éter dodnes svou analogii má také v buddhismu, hinduismu či tibetském bönismu.
10 zajímavostí o étheru
- Zde je 10 zajímavostí o éteru (etheru) s krátkým popisem. Hovoříme o éteru jako o chemické látce (diethylether):
- Starověký objev: Diethylether byl objeven ve starověku a byl znám alchymistům.
- Organické rozpouštědlo: Diethylether je běžně používán jako organické rozpouštědlo v laboratořích.
- Anestezie: Diethylether byl první použit jako anestezie v 19. století.
- Volatilita: Diethylether je velmi těkavý a snadno se odpařuje.
- Nízký bod varu: Má nízký bod varu (34,6 °C), což znamená, že při pokojové teplotě snadno přechází do plynového skupenství.
- Zápach: Diethylether má charakteristický sladký, ovocný zápach.
- Výroba: Diethylether se získává z etanolu.
- Narkotický účinek: Diethylether má narkotický účinek, který byl v minulosti zneužíván pro rekreační účely.
- Extrakce: Diethylether je používán pro extrakci látek z rostlinných a živočišných zdrojů.
- Nebezpečí výbuchu: Diethylether je vysoce hořlavý a může způsobit výbuchy.