Ti, kteří mají zahrádku, jistě pěstují také drůbež. Častým typem chovného ptactva jsou kachny. Je jich mnoho druhů a...


Hledat v blogu
Kategorie blogu
- Šperky s přírodními kameny (93)
- Významné dny v roce (14)
- Drahé kovy (4)
- Druhy šperků (14)
- Zajímavosti (73)
- Horoskop a šperky (21)
- Šperky ve filmu a knize (10)
- Slavné značky šperků (7)
- Kameny a jejich moc (7)
- Rady a návody (6)
- Slavné módní značky (25)
- Filosofický koutek (38)
- Mezi nebem a zemí (33)
- Láska a šperky (9)
- Zvířecí motivy u šperků (39) click
- Symbolika šperků (14)
- Příroda a šperky (17)
- Slavné osobnosti (24)
- Slavní malíři (6)
- Slavné zpěvačky (1)
- Slavné modelky (5)
- Slavní fotografové (1)
- Slavní umělci (12)
- Slavní vědci (3)
- Slavní astronomové (1)
- Slavní spisovatelé (2)
- Slavní vynálezci (2)
- Slavní filozofové (3)
- Slavní sochaři (3)
- Slavné filmy (6)
- Slavní režiséři (1)
- Slavní skladatelé (1)
- Slavné herečky (1)
- Slavné malířky (1)
- Slavné seriály (3)
- Novinky (1)
Nejnovější příspěvky
-
Kachna je vrubozubý pták z čeledi kachnovitýchPřečíst
-
Luskoun: Vidět ho můžete i v pražské Zoo56 zobrazeníPřečíst
Luskoun je poněkud zvláštně vypadající zvíře. Celé tělo má pokryté šupinami. Řadí se mezi ohrožené druhy, ve volné...
-
Mravenec: Drobný hmyz, který si staví velká hnízdaPublikováno v: Zvířecí motivy u šperků72 zobrazeníPřečíst
Mravenci jsou drobný hmyz, který si staví velká hnízda, obzvláště v tropických oblastech. Žijí v koloniích a jejich...
-
Tučňák je nelétavý pták, žijící především na Antarktidě47 zobrazeníPřečíst
Tučňák je nelétavý pták, který žije především na Antarktidě. Jsou to krásní ptáci s typickým černým fráčkem, kteří se...
-
Jezevec: Jsou čistotná zvářata a mají se rádi58 zobrazeníPřečíst
Pokud je někoho opravdu málo vidět, říkáme o něm, že je jako jezevec. Ač toto zvíře přešlo do lidové mluvy spíše v...
Populární příspěvky
-
Vstupte s námi do fascinujícího světa originálních stříbrných a zlatých šperkůPublikováno v: Šperky s přírodními kameny10391 zobrazeníZlatými a stříbrnými šperky se lidstvo zdobí odedávna. Na své nadčasovosti tyto drahé kovy neztrácejí ani v moderní...Přečíst
-
Strom života je významný symbol i ozdoba. Určitě ho znáte?9882 zobrazeníSymbol stromu života jste za svůj život nejspíš už někde zahlédli, dokonce ho možná někde máte vyobrazený. Už od...Přečíst
-
Opál se pyšní mnoha odrůdami, které Vás oslní svojí krásou.Publikováno v: Šperky s přírodními kameny8674 zobrazeníOpál, sněhově bílý kámen, připomínající vločky v zimě, ve kterých se třpytí odlesk všech barev duhy. Tento překrásný...Přečíst
-
DumortieritPublikováno v: Šperky s přírodními kameny7381 zobrazeníDumortierit je zajímavý minerál, který upoutá na první pohled hlavně svou typickou barvou. Čím vším je ještě unikátní?Přečíst
-
Anděla si obvykle vykreslujeme coby mužskou postavu s křídly7214 zobrazeníAnděla si obvykle vykreslujeme coby mužskou postavu s křídly. Oblečena je v bílém volném šatu a nejčastěji má světlé...Přečíst
Značky blogu
Archivované příspěvky
Existuje duch respektive duše a jak vlastně vypadá?

Duch či duše, chtete-li
Duch, duše jsou pojmy, které lze uchopit různým způsobem. Pojďme se na některé nejzajímavější myšlenky z této oblasti podívat.

Co je to duch?
Duch a duše jsou pojmy, s nimiž se setkáme v našem kulturním kontextu především v křesťanství. To rozlišuje v člověku jeho stránku tělesnou a právě duševní. Duch je podle tohoto výkladu tím, co člověku umožňuje setkání s Duchem Božím.
Termín duše pak poukazuje na materiální i nemateriální část člověka. V souladu s křesťanským smýšlením by bylo tedy o člověku příhodnější říkat, že duší je, nežli že ji má. Tomuto odpovídá ostatně i pasáž z bible, kde se uvádí, že Adam, první člověk, se „stal živou duší“.
Duši lze tedy vnímat jako jakožto oživující princip, který je zcela nadčasový. Vlastní je pouze lidem, jde tedy o zásadní prvek, který člověka odlišuje od zvířat i od rostlin. Toto vnímání duše pak není vlastní pouze křesťanům, ale prolíná se i mnoha jinými náboženstvími.
Otázkou, co se skrývá pod „já“ a co je to vlastně člověk, se intenzivně zaobírali už antičtí filosofové. Samotný Sokrates před svou smrtí nabádal své žáky, aby netruchlili. Ve svém dialogu Faidón psal o tom, kterak odejde do „jakýchsi radostí blažených duší“.
Ostatně i psychologie, dnes respektovaný samostatný obor, se vyvíjela jako součást filosofie. Teprve v 18. století došlo k ustanovení psychologie jakožto samostatného pojmu, který se zaobíral duševním životem a původně byl i definován doslova jako věda o duši. Stalo se tak zásluhou německého filozofa Christiana Wolffa.

Jak se měnil náhled na duši napříč historií?
Různorodé představy o duši následně lidstvo nepřestaly následovat ani v dalších dějinných epochách. Od přírodních národů, které ztotožňovaly životadárnou substanci s krví až po středověké učence, kteří soudili, že duše byla stvořena samotným Bohem, tato otázka nedávala lidem pokoje.
Velmi často se v lidovém pojetí například objevovala představa zpodobňující duši jakožto jakýsi obláček bílé páry, která po smrti člověka ústy opouští hmotné tělo.
Rozšířené rovněž bylo přesvědčení, že duše na sebe posléze bere podobu ptáka, například slavíka, kukačky, ale i vlaštovky nebo orla. Věřilo se v to, že duše zemřelých sídlí ve stromech či v květinách, lidová tradice taktéž pokládala hvězdy za duše dávno neživých lidí.
Teprve rozvoj přírodních věd v 19. století dovolil opustit poněkud esotericky vyznívající definice a nahradil samotný termín „duše“ jakožto nevědecký racionálněji laděnými termíny „vědomí“, případně „duševní dění“, ale i „psychologická činnost“. V rámci různých filosofických i náboženských skupin se však navzdory tomuto „zvědečtění“ pojmu duše udržely četné iracionální představy dál.
Povědomí o podobě duše, o tom, co to vlastně je, jaké je její poslání a co se s ní děje po smrti člověka, je tak dodnes jen těžko uchopitelné a samotná duše je obtížně definovatelným pojmem. Jedna z teorií ji tak například spojuje s mozkem.

Jak vypadá duše a kde sídlí?
V to, že duše sídlí v mozku, věří filosofové už po staletí. S touto zajímavou myšlenkou poprvé přišel Angličan Thomas Willis už před více než 350 lety. Ač původně bez lékařského vzdělání, byl lidským mozkem fascinován. Sídlo lidské mysli viděl právě v něm a položil tak základ moderní neurologii.
Stále však přežívají i mnohem esoteričtěji laděné teorie o duši. Popisována tak kupříkladu bývá jako astrální tělo. Toto astrální tělo má údajně schopnost měnit se na základě různých nálad, ale i citů nebo skutků.
Lékař Duncan MacDougall zašel ještě dále s tvrzením, že duše váží 21 gramů. Jeho zjištění předcházely různé pokusy a poměrně exaktní převažování. Tomuto odborníkovi totiž příliš nešla do hlavy teorie, že člověk je po smrti lehčí než za života.
MacDougall svůj experiment neváhal dotáhnout k drastickému závěru: Po zkoumání několika otrávených psů (což provedl vlastnoručně, neboť vhodné „objekty“ ke svému výzkumu nenašel), došel k závěru, že zde žádná změna hmotnost patrná není. Vyplynul mu z toho jasný závěr: Zvířata duši nemají.


Související příspěvky
-
Strom života je významný symbol i ozdoba. Určitě ho znáte?
09/17/20219882 zobrazeníSymbol stromu života jste za svůj život nejspíš už někde zahlédli, dokonce ho možná někde máte vyobrazený. Už od...Přečíst -
Anděla si obvykle vykreslujeme coby mužskou postavu s křídly
09/17/20217214 zobrazeníAnděla si obvykle vykreslujeme coby mužskou postavu s křídly. Oblečena je v bílém volném šatu a nejčastěji má světlé...Přečíst -
Čakry jsou energetické dráhy nacházející se v našem těle
01/20/20234958 zobrazeníČakry jsou energetické dráhy nacházející se v našem těle. Je jich 7 a každá čakra má svůj název i barvu. S čakrami...Přečíst -
Feng Shui
Publikováno v: Filosofický koutek11/15/20211766 zobrazeníFeng shui nebo též feng-šuej je tradiční čínské učení. Co je jeho podstatou a jak si ho můžeme začlenit do svého...Přečíst